"Asiantuntija" asialla

Anonyymi-ap

Taas kerran tuossakin asiantuntijana on analyytikko, siis sijoittaja. Ei kansantaloustietelijä, kuten pitäisi olla. Ja höpinä on sitten sen mukaista.

Koronnosto leikkaa kulutuskysyntää sieltä, missä se muutenkin on vähäistä, eli eniten ylivelkaisilta. Koronnosto leikkaa myös investointeja ja se tekee sen nimenomaan pääomavaltaisilla aloilla.

Miten tuosta pienituloinen kuluttaja hyötyy? Korkoja nostamalla aiheutettussa lamassa hinnat tosiaan laskevat, mutta myös työttömyys lisääntyy. Todennäköisesti juuri se pienituloinen joutuu työttömäksi. Nyt ollaan vielä tilanteessa, jossa nimenomaan pitäisi investoida energiantuotantoon, sillä se on ainoa tie saada hinnat laskemaan.

Korkojen nosto tarkoittaa sitä, että valtioiden, ja myös yksityisten menot kasvavat, ja valtioiden tukipakettien tarve kasvaa entisestään. Valtoiden on myönnettävä vähintäänkin korkotukea energia-alan investointeihin.

Lisäksi koron nosto iskee pahiten niihin maihin, kuten Suomeen, jotka eivät ole jakaneet rahaa holtittomasti. Avokätisissä maissa, jotka itse ovat velkaantuneet sen takia tiukkoja maita enemmän, korkojen noususta huolimatta kuluttajille jää enemmän käteen. Seuraus on, että maltillisten maiden on joko lisättävä tukeaan niidenkin tai katsottava vierestä kun rahanjakajat vievät kaiken.

On erittäin kyseenalaista, onko koronnosto järkevää tässä tilanteessa. Rahaa voidaan vetää markkinoilta kohdennetumminkin. Tosin EU:n tasolla sellainen on vaikeaa, kun EU:n määräämiä ja perimiä veroja ei ole, eikä muitakaan keinoja. EKP on ainoa koko euroalueeseen heti ja suoraan vaikuttava väline. Tällaisessa tilanteessa se toimii kuin ampuisi haulikolla kärpäsparveen.

Miksi Petteri Lindholm on valinnut haastateltavansa tuolla tavalla? Mikä on miehen oma tausta ja miten hän on päätynyt taloustoimittajaksi? Aika moneen mediaan näkyy kirjoitelleen.

Kuten tavallista nykyään mediassa, toimittajat eivät haasta "asiantuntijoitaan" mitenkään, usein siksi, että toimittajat itse eivät tajua käsitelvästä asiasta höykäsen pöläystä, eivätkä myöskään etsi käsiinsä toista mieltä olevia asiantuntijoita. Ja sellaisesta "journalismista" yleisö sitten maksaa.

0

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        128
        4639
      2. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        29
        3377
      3. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        20
        3315
      4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

        Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
        Maailman menoa
        47
        2979
      5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        51
        2965
      6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        122
        2839
      7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        18
        2590
      8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        113
        2315
      9. Vornanen ja oulainen

        Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
        Oulainen
        9
        2199
      10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        2135
      Aihe