Taas kerran tuossakin asiantuntijana on analyytikko, siis sijoittaja. Ei kansantaloustietelijä, kuten pitäisi olla. Ja höpinä on sitten sen mukaista.
Koronnosto leikkaa kulutuskysyntää sieltä, missä se muutenkin on vähäistä, eli eniten ylivelkaisilta. Koronnosto leikkaa myös investointeja ja se tekee sen nimenomaan pääomavaltaisilla aloilla.
Miten tuosta pienituloinen kuluttaja hyötyy? Korkoja nostamalla aiheutettussa lamassa hinnat tosiaan laskevat, mutta myös työttömyys lisääntyy. Todennäköisesti juuri se pienituloinen joutuu työttömäksi. Nyt ollaan vielä tilanteessa, jossa nimenomaan pitäisi investoida energiantuotantoon, sillä se on ainoa tie saada hinnat laskemaan.
Korkojen nosto tarkoittaa sitä, että valtioiden, ja myös yksityisten menot kasvavat, ja valtioiden tukipakettien tarve kasvaa entisestään. Valtoiden on myönnettävä vähintäänkin korkotukea energia-alan investointeihin.
Lisäksi koron nosto iskee pahiten niihin maihin, kuten Suomeen, jotka eivät ole jakaneet rahaa holtittomasti. Avokätisissä maissa, jotka itse ovat velkaantuneet sen takia tiukkoja maita enemmän, korkojen noususta huolimatta kuluttajille jää enemmän käteen. Seuraus on, että maltillisten maiden on joko lisättävä tukeaan niidenkin tai katsottava vierestä kun rahanjakajat vievät kaiken.
On erittäin kyseenalaista, onko koronnosto järkevää tässä tilanteessa. Rahaa voidaan vetää markkinoilta kohdennetumminkin. Tosin EU:n tasolla sellainen on vaikeaa, kun EU:n määräämiä ja perimiä veroja ei ole, eikä muitakaan keinoja. EKP on ainoa koko euroalueeseen heti ja suoraan vaikuttava väline. Tällaisessa tilanteessa se toimii kuin ampuisi haulikolla kärpäsparveen.
Miksi Petteri Lindholm on valinnut haastateltavansa tuolla tavalla? Mikä on miehen oma tausta ja miten hän on päätynyt taloustoimittajaksi? Aika moneen mediaan näkyy kirjoitelleen.
Kuten tavallista nykyään mediassa, toimittajat eivät haasta "asiantuntijoitaan" mitenkään, usein siksi, että toimittajat itse eivät tajua käsitelvästä asiasta höykäsen pöläystä, eivätkä myöskään etsi käsiinsä toista mieltä olevia asiantuntijoita. Ja sellaisesta "journalismista" yleisö sitten maksaa.
"Asiantuntija" asialla
Anonyymi-ap
0
114
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950