"Asiantuntija" asialla

Anonyymi-ap

Taas kerran tuossakin asiantuntijana on analyytikko, siis sijoittaja. Ei kansantaloustietelijä, kuten pitäisi olla. Ja höpinä on sitten sen mukaista.

Koronnosto leikkaa kulutuskysyntää sieltä, missä se muutenkin on vähäistä, eli eniten ylivelkaisilta. Koronnosto leikkaa myös investointeja ja se tekee sen nimenomaan pääomavaltaisilla aloilla.

Miten tuosta pienituloinen kuluttaja hyötyy? Korkoja nostamalla aiheutettussa lamassa hinnat tosiaan laskevat, mutta myös työttömyys lisääntyy. Todennäköisesti juuri se pienituloinen joutuu työttömäksi. Nyt ollaan vielä tilanteessa, jossa nimenomaan pitäisi investoida energiantuotantoon, sillä se on ainoa tie saada hinnat laskemaan.

Korkojen nosto tarkoittaa sitä, että valtioiden, ja myös yksityisten menot kasvavat, ja valtioiden tukipakettien tarve kasvaa entisestään. Valtoiden on myönnettävä vähintäänkin korkotukea energia-alan investointeihin.

Lisäksi koron nosto iskee pahiten niihin maihin, kuten Suomeen, jotka eivät ole jakaneet rahaa holtittomasti. Avokätisissä maissa, jotka itse ovat velkaantuneet sen takia tiukkoja maita enemmän, korkojen noususta huolimatta kuluttajille jää enemmän käteen. Seuraus on, että maltillisten maiden on joko lisättävä tukeaan niidenkin tai katsottava vierestä kun rahanjakajat vievät kaiken.

On erittäin kyseenalaista, onko koronnosto järkevää tässä tilanteessa. Rahaa voidaan vetää markkinoilta kohdennetumminkin. Tosin EU:n tasolla sellainen on vaikeaa, kun EU:n määräämiä ja perimiä veroja ei ole, eikä muitakaan keinoja. EKP on ainoa koko euroalueeseen heti ja suoraan vaikuttava väline. Tällaisessa tilanteessa se toimii kuin ampuisi haulikolla kärpäsparveen.

Miksi Petteri Lindholm on valinnut haastateltavansa tuolla tavalla? Mikä on miehen oma tausta ja miten hän on päätynyt taloustoimittajaksi? Aika moneen mediaan näkyy kirjoitelleen.

Kuten tavallista nykyään mediassa, toimittajat eivät haasta "asiantuntijoitaan" mitenkään, usein siksi, että toimittajat itse eivät tajua käsitelvästä asiasta höykäsen pöläystä, eivätkä myöskään etsi käsiinsä toista mieltä olevia asiantuntijoita. Ja sellaisesta "journalismista" yleisö sitten maksaa.

0

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        137
        3546
      2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

        Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
        Suomalaiset julkkikset
        55
        3121
      3. Muistan vuosikymmenten takaa

        Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
        Ikävä
        12
        2584
      4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

        Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
        Maailman menoa
        115
        2141
      5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

        Tai muuten huonokuntoinen...
        Ikävä
        171
        1786
      6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

        Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
        Työpaikat
        31
        1346
      7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

        Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
        Ikävä
        54
        1172
      8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

        71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
        Terveys
        16
        953
      9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

        Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
        Ikävä
        110
        923
      10. Polvinen hylkäsi Persut

        Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
        Kajaani
        158
        922
      Aihe