Näin Lamarck vaiennettiin

Anonyymi-ap

Epigenetiikan yksi kiistellyimmistä mutta myös kiinnostavimmista tutkimuskohteista on epigeneettisten tekijöiden mahdollinen periytyvyys jälkipolville. Näkemyksiä jakaa kahtia mm. teoria hankittujen ominaisuuksien periytymisestä, jota tutki ja havainnoi jo 1800-luvulla ranskalainen biologi Jean-Baptiste Lamarck (1744-1829). Hän oli tutkimustensa valossa tullut johtopäätelmään, että eliöt sopeutuvat muuttuviin olosuhteisiin ja siirtävät sopeutumisessa hankitut ominaisuudet jälkeläisilleen. 1800-luvulla Darwinin luonnonvalintateoria sai naturalistisen maailmankuvan omaksuneessa tiedeyhteisössä enemmän jalansijaa ja vähitellen Lamarckin teoriat kuopattiin. Darwinin näkemysten puolustajat, kuten August Weissmann (1873 – 1912), järjestivät myös kyseenalaisia kokeita, joissa mm. hiirten häntiä katkottiin ja todettiin, etteivät lyhentyneet hännät periytyneet jälkipolville. Tätähän Lamarck ei tietenkään tarkoittanut ajatuksillaan hankittujen ominaisuuksien periytymisestä vaan pikemminkin sitä, että eliön sopeutumisen kannalta selviytymiseen vaikuttavat ominaisuudet periytyvät, mikäli ne ovat lähtöisin eliön omista tarpeista. Viime vuosien tieteelliset havainnot epigeneettisten tekijöiden periytymisestä ovat nostaneet Lamarckin teorian uudelleen esille. On alettu käyttää termiä lamarckismi, kun aiheena on hankittujen ominaisuuksien periytyminen.

7

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos hankitut ominaisuudet periytyisivät, me osattaisiin lukea ja kirjoittaa heti syntymän jälkeen, kuten myös ajaa autoa, väitellä politiikasta jne...

      • Anonyymi

        Tuo nyt on juuri samanlaista ajattelua kuin mitä Weissmann harrasti epärehellisyydesssään. Lamarck tarkoitti, että eliön sopeutumisen kannalta selviytymiseen vaikuttavat ominaisuudet periytyvät, mikäli ne ovat lähtöisin eliön omista tarpeista. Esim. rauniosisiliskon suoliston rengasmainen lihas Cecal valve, joka on ravintotyypin vaihtumisen seurauksena hankittu ominaisuus, periytyy. Samoin sokeiden luolakalojen silmättömyys on hankittu ominaisuus ja se periytyy. Tosin koska kaikki eliöissä tapahtuva muutos perustuu epigeneettiseen säätelyyn tai informaation korruptoituimiseen, ei näissäkään esimerkeissä mitään kuviteltua evoluutiota tapahdu, ainoastaan mekanismeihin perustuvaa adaptoitumista, joka kuormittaa genomia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo nyt on juuri samanlaista ajattelua kuin mitä Weissmann harrasti epärehellisyydesssään. Lamarck tarkoitti, että eliön sopeutumisen kannalta selviytymiseen vaikuttavat ominaisuudet periytyvät, mikäli ne ovat lähtöisin eliön omista tarpeista. Esim. rauniosisiliskon suoliston rengasmainen lihas Cecal valve, joka on ravintotyypin vaihtumisen seurauksena hankittu ominaisuus, periytyy. Samoin sokeiden luolakalojen silmättömyys on hankittu ominaisuus ja se periytyy. Tosin koska kaikki eliöissä tapahtuva muutos perustuu epigeneettiseen säätelyyn tai informaation korruptoituimiseen, ei näissäkään esimerkeissä mitään kuviteltua evoluutiota tapahdu, ainoastaan mekanismeihin perustuvaa adaptoitumista, joka kuormittaa genomia.

        Kaikki on henkien taistelua. Hyvän ja pahan, valon ja varjon. Jos jänis haluaisi selviytyä paremmin, sen hankkisi lihansyöjän hampaat ja ruoansulatuksen. Ei voi, koska ne ominaisuudet on varattu leopardille, joka tarvitsee lihaa ja haluaa raadella jänön.

        Jänis on tuomittu olemaan leopardin ruokaa. Jänis on kiltti hyvis ja leopardi tuhma pahis. Samat ominaisuudet vaikuttaa ihmisissä. Jeesus oli jänis.

        Jänöstä ei voi tulla pahista. Lomittuminen määrää, että kun olet saanut valkoisen pallon käpäliisi, niin silloin musta jää toiselle. Seuraavassa elämässä pallot ehkä heitetään toisinpäin.


    • Anonyymi

      Biologisia ominaisuuksia ei hankita koska potentiaalinen ominaisuus on geeneissä. Luonnossa oleviin biotooppeihin jalostuu vain ne organismit joilla on geneettistä potentiaalia sopeutua niihin olosuhteisiin luonnon valinnan kautta, siten johonkin biotooppiin erikoistunut organismi on vaarassa jos sen ympäristö radikaalisti muuttuu eikä ko. organismin geeneissä ole potentiaalia seurata muutosta. Palmuilla ei ole geneettistä potentiaalia sopeutua arktisiin olosuhteisiin ja päinvastoin arktisiin olosuhteisiin sopeutunut kuusi on ongelmissa tropiikissa. Napapiirille, arktisiin olosuhteisiin sopeutuneella jääkarhulla saattaisi ehkä olla sopeutumis ongelmia Saharassa ja virtahevolla voisi olla jotenkin haasteellista sopeutua Siperiaan.

      Sitten on vielä riippuvuussuhteet, drontit olivat eräs kyyhkyslaji ja sen ruokavalio koostui mm. erään puun siemenistä, puun siemenet olivat riippuvaisia drontin ruuan sulatuskanavan läpimenosta ollakseen itävää sorttia, kuten kuusen siemenet pakkaskäsittelystä. Eurooppalaiset tuhosivat drontit saarelta ja puun tulevaisuus kyseen alaistui, ehkä saarelle tuoduilla kyyhkysillä voisi olla sopivat entsyymit turvata puiden tulevaisuus, en nyt muista tarkemmin miten asia oli tai on tänään. Riippuvuusuhteet koskee koko biosfääriä ja ravinto on tärkeä kaikille, ei siis voida puhua ravintoketjusta vaan ehkä paremminkin ravintoverkostosta jonka "huipulla" on jokin carnivori.

      Ihminen on sekaseurainen joka tulee toimeen kohtuullisen hyvin vegaanina, jos ruuansulatuskanavan mikrobit tukevat sitä, C vitamiini on tärkeä ihmiselle, ihmisen metabolia ei syntesoi sitä, niin että sen saanti on turvattava kasviksilla joka tapauksessa. Ehkä C vitamiinia syntesoiva geenistö voisi siirtää joihinkin yleisiin ihmisen ruuansulatuskanavan mikrobeihin tai viljellä ne kuten acidofilus tuotteiden kantoihin yhdistelmänä. Mielenkiintoisia ovat symbiosi ja parasiitti riippuvuudet, mutta olkoon nyt johonkin toiseen kertaan. Epigenetiikka on hyvin mielenkiintoista, vaikka olen aika skeptinen sen joihinkin väittämiin, kuten kirafin kaulan syntyyn ja sen sellaisiin seikkoihin.

      • Anonyymi

        Otapa tarkemmin selvää noista mekanismeista niin oivallat, että mitään evoluutiota ei tapahtunut, ainoastaan epigeneettistä säätelyä. Luonnonvalinta on ihmisen keksimä kuvitteellinen voima. Hömppätiedettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Otapa tarkemmin selvää noista mekanismeista niin oivallat, että mitään evoluutiota ei tapahtunut, ainoastaan epigeneettistä säätelyä. Luonnonvalinta on ihmisen keksimä kuvitteellinen voima. Hömppätiedettä.

        Sanoo guuggeli-tohtori ja kreationistisen roskablogin pitäjä ilmaan mitään alan koulutusta tai kompetenssia.


    • Anonyymi

      koska minä olen ysärinä lukenut sen kirjan 🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe