Fretit palkattiin metsästämään rottia Marseillessa kemikaalien välttämiseksi

Anonyymi-ap

https://frettiliitto.fi/fretti/


Marseillessa palkataan frettejä auttamaan kaupunkia pääsemään eroon rotista osana kokeellista vaihetta, jolla löydetään luonnollinen menetelmä jyrsijöiden torjuntaan, tuholaistorjuntaviranomainen Aisha Gejali sanoi perjantaina.
"Kaupunkitalo on etsinyt ympäristöystävällisiä ratkaisuja", lähde sanoi ja lisäsi, että fretit tuodaan Marseilleen marras- ja joulukuussa.

"Trendi on kohti vähemmän kemikaaleja", kaupunginvaltuutettu sanoi ja selitti, että rotanmetsästäjiä tullaan käyttämään viidessätoista paikassa, joissa kaupunki kohtaa jyrsijäongelmia, erityisesti puistoissa ja puutarhoissa, koulujen ja päiväkotien ympäristössä.

Kaupungintalo arvioi, että yli 870 000 asukkaan kaupungissa rottipopulaatio on vähintään yhtä suuri kuin ihmispopulaatio.

Fretit ovat rottien luonnollisia vihollisia, ja Marseillessa käytettävän kasvattajan Alexandre Reynalin mukaan ainoa tarvittava koulutus on "opettaa ne tulemaan takaisin, muuten ne jäävät gallerioihin, joissa rotat piiloutuvat".

Samanlaiset kokemukset ovat jo onnistuneet Toulousessa, Limogesissa tai jopa Pariisin kaupunginosissa sekä vankiloissa, kertoo 25 frettiä kasvattava Alexandre Reynal.

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        189
        11018
      2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

        Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
        Maailman menoa
        33
        7831
      3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

        Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
        Maailman menoa
        109
        7603
      4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

        Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
        Maailman menoa
        5
        7409
      5. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        91
        5794
      6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        52
        5248
      7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        38
        5032
      8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

        Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
        Maailman menoa
        15
        5019
      9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

        – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
        Maailman menoa
        6
        3196
      10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

        Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
        Hyrynsalmi
        49
        1886
      Aihe