Ammuin hirven ja peuran.

Anonyymi-ap

Minulla on ruokintapaikka tilallani Ryönänjoella, missä ruokin hirviä, peuroja, kauriita, etc.
Eilen aamulla keittiön ikkunasta ensin ammuin hirven ja sitten illan hämärissä vielä peuran. Työttömyyseläkkeellä, kun on, niin tulot ovat pienet. Oma pakastinarkku täytyy saada lihaa täyteen ja Tampereelta serkku sitten välittää lihaa eteenpäin. Tuloja tulee sen verran, jotta voi käydä ostamassa sokeria ja hiivaa vielä keskustasta ja keittää omat viinat tarpeeseen. Karjakeittiöllä ei ole enään muuta käyttöä, kuin keittää siellä pontikkaa. Näin olen tulevaan pitkään talveen varautunut. Vielä, kun naista sais, niin kaikki olisi bueno.

12

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi miten sairasta. Kyllä näkee sisäsiittoisuuden tuloksen. Onko kaikki kiuruveteläiset samanlaisia. Teille nauraa täältä etelästä käsin kaikki.

      • Anonyymi

        Hyvin käy liha kaupaksi sinne etelään. Hymyillen ja kiitellen ottavat vastaan, kun välikädet on pois. Ymmärrän sinua viherpiiperö, mutta en osaa sääliä. Mene istumaan ja metelöimään sinne Mannerheimintielle. Ai, niin nyt on liiam huonot kelit mieltä osoittaa.


      • Anonyymi

        Ei me kaikki olla. Ainoastaan suurin osa näistä Suoli24 -kirjoittelijoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei me kaikki olla. Ainoastaan suurin osa näistä Suoli24 -kirjoittelijoista.

        Silti kirjotat täällä:)


    • Anonyymi

      Se, joka sinulle antaa, on elämäänsä kyllästynyt.

    • Anonyymi

      Tapasi metsästää on ihan yleinen täällä Kiuruveden syrjäkylillä. Miksi nähdä enempää vaivaa, kun voi saaliin ampua kotoa, vaikka keittiön ikkunasta. Luultavasti ihan yleistä koko maan syrjäseuduilla.

      • Anonyymi

        Todella helppoa, saalis kävelee omin jaloin pihaan saakka teurastettavaksi. Ei
        tarvitse soilta ja kallioilta lähteä hinaamaan tien varteen!


    • Anonyymi

      Voe tokkiinsa,,että kyliltä löytyy näitä höpöttäjiä.

    • Anonyymi

      Eikö ne hirvimetilläkin isoimman osan ammu koiramiehet gepsinkanssa ja passimiehet oottelee turhaan .

    • Anonyymi

      Hyvä idea. Olisiko kauralyhteet hyvä syötti?
      Mistä nämä hirvieläimet eniten pitäisivät? Peräkylillä asun, eikä asetta tai kantolupaa ole. Olen kuitenkin katsellut luvattoman kiväärin jos sais hankittua. Täällä on pyörinyt susi myös, niin ampuisin sen pois jolkottelemasta

    • Anonyymi

      Mää johonkin hirviporukkaan mukkaan.Ei näillä kylillä oo vällee mittee ampuu laittomasti ei niistä porukan kesken huuvella eikä ilmoteta etiäpäin.Sama homma jatkuu joka syksy.

      • Anonyymi

        Miksi männä mihinkään porukkaan, kun voi tuvassa lämpimänä ottoo kaljoo ja ikkunasta ampua elikon. Emäntä käy sitten hoitamassa ruhon.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      282
      8383
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      67
      5040
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      281
      4400
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      60
      3037
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2496
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1880
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1757
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      111
      1755
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1653
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1620
    Aihe