Peltojen ja metsien ennallistaminen olisi metsien täystuho.

Anonyymi-ap

Kun  Suomea sodan jälkeen alettiin uudelleen rakentaa, päällimmäisenä oli kaksi asiaa: Pitää saada lisää peltoa viljelyyn ja metsien kasvualaa pitää lisätä. Kumpaankin oli sama perusratkaisu. Soita pitää raivata ja ojittaa. Siten saatiin nopeimmin lisää viljelyalaa ja metsien kasvua lisättyä.

Nyt nuo turvepellot ovatkin ilmaston pilaajia ja samoin entiset suot, joita on kuivatettu ojittamalla. Sillä keinolla Suomen metsien kasvu on saatu aivan uudelle tasolle. Nyt tuo kaikki pitäisi ennallistaa.

Turvepeltoja voidaan jollakin tasolla viljellä, vaikka niiden pohjaveden tasoa nostetaankin. Metsän osalta asia on toisin. Jos ojat tukitaan, puut kuolevat pystyyn tuhansien hehtaareiden alueilta. Sen jälkeen ne eivät tuota mitään ja Suomi menettää merkittävän osan metsätaloutensa tuotosta.

Ojituksissa on ollut ylilyöntejä. Valtaojia on kaivettu järveen saakka, vaikka järkevää olisi alun alkaen ollut jättää ranta-alueille riittäviä valuma-alueita, jolloin järven veden pilaantuminen olisi voitu estää. Valuma-alueita kannattaa tehdä edelleen, mutta mitään järkeä ei ole siinä, että ojitusalueiden metsät tuhotaan.

Asetan toivoni siihen, että eduskunnan enemmistö ymmärtää, mistä on kysymys. Luonnon monimuotoisuutta pitää edistää ja säilyttää, mutta se ei edellytä kaiken palauttamista siihen, mikä Suomessa oli tilanne noin 80 vuotta sitten.

10

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ikinä viherpunikit tekevät/ suunnittelevat, on tuhoon tuomittu.

      • Anonyymi

        Liekö tuolla liikkuvalla valtuuskunnalla aivoja ollenkaan?


      • Anonyymi

        Tsot tsot. Jos ilmastonmuutosta ei pystytä torjumaan, olemme tuhoon tuomittuja.


      • Anonyymi

        Ja KEPU samassa hallituksessa. Kepu pettää aina. # Turve


    • Anonyymi

      Onhan asia niinkin, kun valtio on jakanut tukiaisia ja avustuksia näille kannattamattomille alueille niin kyllä valtio sanelee mitä tehdään hei

      • Anonyymi

        Näinhän se on. Ota avustus ja menetä hallintaoikeutesi.


    • Anonyymi

      Miksi ihminen on alkanut kaatamaan luontoon kuuluvia puita?

    • Anonyymi

      Käppäilin tuolla yhdellä ympäristöpolulla. Joka puolella tattisia mätäneviä koivuja ym. roinaa. Masentava näky. Kyllä hoitamatonta aluetta on jo nyt Suomessa ihan tarpeeksi, ei tarvi enää lisää mädättää.

    • Anonyymi

      Ei tule onnistumaan. Olisi järjettömän kallis ja turha hanke.

      • Anonyymi

        Jopa on edellä joku nero joka ihmettelee miksi ihminen on alkanut kaataa luontoon kuuluvia puita!!
        Kyllähän tiedossa on kaduilla istujien vähäinen tietämys mm. Suomen metsistä mutta tämä kyllä on yliveto .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      511
      4260
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3391
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2282
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2159
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1476
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1343
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1271
    8. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      96
      1211
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1173
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1124
    Aihe