Käämi ja 2 Kondensaattoria = elektroninen vastine heilurille ?

Anonyymi-ap

Heilurin heilahdusaika ei riipu heilahduksen laajuudesta.

Jos kytketään 2 kondensaattoria (alussa toinen on täyteen varattu, mutta toinen tyhjä) siten, että 2 kondensaattorin miinusnavat kytketään suoraan toisiinsa, mutta plusnavat käämin kautta toisiinsa, tässähän syntyy ilmiö, jossa (jos alussa C1 on täyteen varattu ja C2 on tyhjä) C2 latautuu C1:stä käämin L1 kautta, mutta kun se on varautunut, alkaa käämin virta kulkea päinvastaiseen suuntaan, jolloin C1 varautuu ja C2 purkautuu.

Syntyykö tästä elektroninen vastine heilurille ?
Eli onko myös tässä aika, joka kuluu edestakaiseen lataus- / purkautumisilmiöön, vakio ?

Jos olisi olemassa ideaalinen käämi, jossa on vain induktanssia,
mutta resistanssi = 0 Ω (ja jos myös kondensaattorit ja kytkentäjohdot olisivat ideaalisia), ilmeisesti tuo ilmiö jatkuisi ikuisesti.

Reaalimaailman komponenteilla ilmiö ei jatku ikuisesti, koska käämillä (ja kytkentäjohtimilla) on resistanssia, jossa sähköenergiaa kuluu lämmöksi.

Mutta: voisiko kytkennän jotenkin suunnitella niin, että ulkoisen energian avulla kompensoitaisiin tuo sähköenergiaa kuluminen lämmöksi, eli niin kauan kun ulkoista energiaa on saatavilla, tuo sama edestakaisin latautumis- / purkautumisilmiö jatkuisi ?

Ja saataisiinko tästä hyvinkin tarkka aikavakio (verrattuna esim. RC -oskillaattoriin, jonka värähtelytaajuus ei ole kovin vakio.

Esim. mikrokontrollereissahan nähdään usein kvartsikidettä vakaan kellotaajuuden tuottajana, mutta kvartsikidehän taas perustuu mekaaniseen värähtelyyn.

Kun monessa muussa asiassa elektroniikka on korvannut mekaanisia ratkaisuja, niin miksi mekaaniseen värähtelyyn perustuva kvartsikide on edelleen käytössä ja voisiko sen korvata em. kahden kondensaattorin ja käämin muodostamalla sähköisellä värähtelypiirillä, jos piiri uudelleensuunnitellaan niin, että ulkoisella energialla korvataan se energia, mikä käämissä ja kytkentäjohtimissa kuluu lämmöksi ?

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko siinä kvartsikiteessä jotain epäluotettavaa tai hankalaa, joka pitäisi korvata?

      Juurikin niiden käytännön resistiivisten häviöiden takia tuo RLC-piiri kuumenee, jolloin komponenttien arvot muuttuvat ja niin muuttuu värähtelytaajuuskin. Pitäisi pitää tuo värähtelijä vakiolämpöisessä laatikossa. Käsittääkseni samaa lämpövakioita on tarkoissa kelloissa ollut myös kvartsikiteelle.

    • Anonyymi

      Kvartsikide nimenomaan keksittiin korvaamaan kelaa ja kondensaattoria. Sillä saavutetaan resonanssitaajuudelle kertaluokkia parempi tarkkuus ja pienempi herkkyys ympäristön lämpötilasta ja tärinästä.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_oscillator

      Katso kohdasta "History".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      67
      3788
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3159
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      93
      2413
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1639
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1398
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1270
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1182
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1011
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1010
    Aihe