Tällaisia ovat pelätyt katujengit - poliisipäällikkö yritti varoittaa jo aiemmin

Anonyymi-ap

20

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Diktatuuri: Ei ole jengejä.

      Torkkupeittojen alla loisiminen se vaan jatkuu.

      • Anonyymi

        Johtuu huonosti hoidetusta politiikasta ,jolla on kurjistettu ihmisten oloja. Maahan muuttoa huudettu työperäitä ,ammatti miestä ja naista. Työllistetty ei kuitenkaan ole ja sosiaaliturva ei vastaa toimeentulotasoa.

        Kyllä tuon "ilmiön" syntymisetä on varotettu useaan otteeseen, mutta nuo varotukset on menneet kuuroille korville. Sen sijaan on keskitytty heikossa asemassa olevien vastuuttamiseen heikosta asemastaan mm. aktiivimallilla jolla pyrittiin selkeästi leikkaamaan työttömiltä ja niin myös kävi .Oikeiston kova politiikka ja hyvinvointi yhteiskunnan purkutoimet tuossa jengiytymisissä vain näkyy nyt ,yhteiskunnan lisääntyvänä turvattomuutena. Päätöksillä on seuraamuksensa. Kun pidetään kaikki kelkassa ja huolehditaan toimeentulomahdollisuuksista näin ei käy.


    • Anonyymi

      Onhan virkavaltakin tuonut huolensa tähän ns. kotouttamisten epäonnistumisen myötä syntyviin jengiytymis ongelmiin. Mitä tekee puolueet, no ei muuta kuin politikoi.
      Ei ne asiat etene vatkaamalla vaan toimimalla, kyllä kannattaa virkavalta kenttää kuunella ja tehdä päätöksiä sen mukaan.
      Eikä omien toive ajatusten ja puolueen hyssytys plaap plaap juttujen pohjalta !
      Tsiikatkaa Ruotsia kuin saattaapi käydä, ei hyvä touhu.
      Tuttuni joka siellä asuu ei kehu asioita yhtään tuosta jengi systeemistä !

      • Anonyymi

        Nurja suhtautuminen sosiaalipolitiikassa ,toimeentulon takaamiseen johtaa siihen että väestö eriarvoistuu ,koska mm. työttömien perheisiin vaikutta suoraan perhepolitiikka ruokakunta käsityksen kautta. Tällöin opiskelumahdollisuudet vaikeutuvat ja rajautuvat .Tuo vaikuttaa suoraan tulevaan kansan kolutus ja osaamis tasoon, sekä myös asunnottomuuteen.

        Sellaiset seuraamukset on työttömyys ja sosiaaliturvaan kohdistuvilla leikkaustoimilla .Lisää aktiivimallia ja leikkauksia ,niin kyllä tulee tasasta jälkeä.


    • Anonyymi

      Poliitikot elävät kuplassa ja ovat pihalla kuin lumiukot. Pihalle koko sakki!

    • Anonyymi

      Kun ummistaa silmänsä asioilta, niin ilmeisest joidenkin poliitikkojen mielestä asiat katoavat tällöin, kuin tuhka tuuleen.

    • Anonyymi

      Suomalaisella poliitikolla menee noin kaksi kuukautta ymmärtää lukemansa.

      • Anonyymi

        Olen seurannut politiikkaa yli 40 vuotta - eikä ne ole vieläkään ymmärtäneet lukemaansa.


    • Anonyymi

      Sosiaalidemokraatit sekoitti Ruotsin täysin. Ruotsalaiset varoittaa meitä elkää tehkö samoja virheitä kuin he on tehnyt. Ei tehdä samoja virhetä eikä äänestetä sosiaalidemokraatteja enään siis SDP:lle ei ääniä.

      • Anonyymi

        Tanskassa sos.demokraatit ovat ymmärtäneet elämän tosiasiat. Tanskassa tehdään asiat järkevästi sod.dem johdolla. Tanska on tajunnut, että maan rajalliset resurssit pitää ohjata omalle kansalle ja oman valtion hyväksi. Tanskalaisista enemmistö kannattaakin hyvin rajoittavaa turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikkaa. Useimmat Tanskan parlamentin poliittiset puolueet haluavat siellä muutosta maahanmuuttoon.


      • Anonyymi

        Lisäys:

        "Tanskan sosiaalidemokraattinen pääministeri Mette Frederiksen sanoo, että hallituksen tulevaisuuden tavoitteena on nolla turvapaikkahakemusta.

        – Emme voi luvata nollaa turvapaikanhakijaa, mutta voimme asettaa sen visioksi, pääministeri Frederiksen sanoi Tanskan parlamentille.

        – Meidän pitää olla varovaisia, ettei maahamme tule liikaa ihmisiä, sillä muuten sosiaalinen yhteenkuuluvuutemme ei säily. Se on jo uhattuna, pääministeri perusteli."

        Lähde >> https://yle.fi/uutiset/3-11751633


    • Anonyymi

      Nythän siitä ei saa sanoa että ,mitäs me silloin varoiteltiin? Se on heti tuommosella asialla flirttailua joittenkin mielestä.

      • Anonyymi

        Vetäköön paskan huuleen ja kantakoon nyt vastuun teoistaan. Totta kai väitelevät sitä milloin milläkin ei saa sanoa verukkeella.


    • Anonyymi

      1970 luvun loppupuolella stadissa oli jengejä. Oli Eiran jengi , pampparit, Larun jengi, Pasila jne.
      Kun lähti koulusta piti olla varuillaan ettei tule turpaan.

      Nuntsa oli hihassa ja puukko tai nyrkkirauta taskussa. Se oli teinille pelottavaa aikaa.

      Mutta jengit ei ole uusia juttuja.

    • Anonyymi

      "...poliisilla Supolla ja Itänaapurin menetetyillä ihmisillä on yksi sama piirre, he yrittävät vähentää väkivaltaa, ja joutuvat sen uhriksi, mutta väkivallattomuus on totuus, ja väkivallan puolittaminen kompromissi, koska he eivät väkivaltaa tahdo." Droniväkivaltaan on ehdotonei, mitään muuta lakipykälää ei ole olemassamaailmassa, kuin poliisien. Käykö se ensimmäisen kerran kansainvälisiin suhteisiin, ohi hallitusten ja eduskuntien, niin kuin pitäisi, sillä väkivaltaon kamalaa jos hallitukset ja eduskunnat saavat sitä harjoittaa punaisia ja sinisiä kohtaan!

    • Anonyymi

      Örkit ovat ongelma!

    • Anonyymi

      Tyhmä kysymys aloituksessa.

      Etkö vieläkään ymmärrä vaikka aikaa on kulunut jo 7 vuotta?
      Ministerit HALUSIVAT terroristit ja huumekauppiaat pedofiilit raiskaajat Suomeen. H-A-L-U-S-I-V-A-T

      Se on aktiivista määrätietoista pahuutta ja sen lisäämistä. Satanisteilta on turha kysyä : "miksi ei tehty mitään". Hehän TEKIVÄT eli keräsivät ja keräävät tarkoituksella aktiivisesti koko ajan joka sekunti lisää rikollisuutta Suomeen.

    • Anonyymi

      No mitäpä se poliisi tekisi, jollei olisi pikkupoikia joiden perässä juosta

    • Anonyymi

      Petrus Schroderus Sauli Niinistön tilalle väkivallattomasti Yksin EINATO NATO:n tilalle, jos elämme ja Jumala suo, lainaukseni Urho Kaleva Kekkosen uudenvuodenpuheesta, itse asiassa hän sanoi luoja teitä siunatkoon kiitos

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      117
      12385
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      61
      4806
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      155
      4427
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4178
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4108
    6. 73
      3748
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      23
      2761
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      21
      1667
    Aihe