Palkkaa tultava lisää!

Anonyymi-ap

Saatanan tunarit nostakaa palkkoja tai jää autot seisomaan!

17

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tarkoitat?Jos kyydit vähissä,niin palkka ei varmasti kaksinen.Eikä nouse,joten vaihda alaa!

      • Anonyymi

        Ei se ole työntekijän ongelma, jos yrityksessä ei ole töitä. Silloin henkilökunta pitää irtisanoa.


    • Anonyymi

      Suurimmat rosmot kautta aikain ovat taksit, kapakat ja uhkapelit.

    • Anonyymi

      No stana! Pistäkää kaikki kellä ei ole palkka kohdallaan autot seisomaan!!
      Kannatan näin tes mukaan maksavana autoilijana että tehkää juuri niin!
      Onpahan sitten meille muutamille töitä hetken!

    • Anonyymi

      Ei ne autot seiso, ne liikkuvat nykyään pääosin yrittäjien voimin ja sen mitä yksi henkilö ajamaan pystyy. 2018 lakiuudistus kypsytti oikeat kuljettajat. Viimeinen niitti taisi olla korona, joka vei viimeisetkin kunnon kuljettajat alalta. Nyt alalle tulee pelkkää täyhkää, jota ei palkkaa, kun se oma porukka. Suomi on nyt samassa jamassa, kun monet muut maat ovat olleet iät ajat. Nyt tännekin tuleville turisteille pitää kertoa mitkä taksi ovat luotettavia ja, että mölybasaareja pitävien muka kuljettajien autoihin ei pidä mennä, jos ei halua tulla huijatuksi. Tosin näihin kaatuvat myös harmaata taloutta kiivaasti vastustavat suomalaiset ;)

      • Anonyymi

        Totta.


    • Anonyymi

      Tuskin renki on siinä asemassa, että voi kiristää isäntää. Kyllä auton ajaminen on niin helppoa ja navin käyttö, että kuskeja löytyy.

      • Anonyymi

        Ei isännässä ja rengissä ole mitään eroa. Samanlaisia välittäjien renkipoikia molemmat.


      • Anonyymi

        Navi mainittu! Näillä uusilla alalle tulevilla on se käsitys, että se navigaattori tietää kaiken, se ei neuvo heitä vaan käskee. Nämä eivät edes itse tajua, että sen navin ohjeita pitää osata tulkita eikä ajaa aina sen ohjeiden mukaan. Jos navigaattorin kartassa on virhe se opastaa väärin eli tässä tapauksessa käskee.

        On jokseenkin säälittävää, kun nämä eivät pääse asemilta edes liikkeelle ilman että osoite isketään naviin. Välillä se kestää niin pitkään etten yhtään ihmettele jos takana istuvalta asiakkaalta palaa hermot. Viime viikolla kaksi menevän taksia seisoi 100m välein Lentoasemantien varressa asiakas kyydissä, kuljettajat ilmeisesti räpläsivät navia. Nämä olivat sentään päässeet asemalta eteenpän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Navi mainittu! Näillä uusilla alalle tulevilla on se käsitys, että se navigaattori tietää kaiken, se ei neuvo heitä vaan käskee. Nämä eivät edes itse tajua, että sen navin ohjeita pitää osata tulkita eikä ajaa aina sen ohjeiden mukaan. Jos navigaattorin kartassa on virhe se opastaa väärin eli tässä tapauksessa käskee.

        On jokseenkin säälittävää, kun nämä eivät pääse asemilta edes liikkeelle ilman että osoite isketään naviin. Välillä se kestää niin pitkään etten yhtään ihmettele jos takana istuvalta asiakkaalta palaa hermot. Viime viikolla kaksi menevän taksia seisoi 100m välein Lentoasemantien varressa asiakas kyydissä, kuljettajat ilmeisesti räpläsivät navia. Nämä olivat sentään päässeet asemalta eteenpän.

        Jos osaa lausua osoitteen nimen niin voi mennä ääniohjauksella eikä tarvitse näpyttää mitään.


    • Anonyymi

      ei taksikuski voi olla koskaan työtön, niin paljon on avoimia paikkoja te-toimistossa

      • Anonyymi

        Ei tarvii hakea jos on joku muu koulutus. Eikä provikkapalkka ole oikea palkka joten ei voi työkkäri pakottaa.


    • Anonyymi

      Kuskien hommahan se on kerätä ne palkkarahat ensin asiakkailta, ja jos ei sitä rahaa kerry, niin ei ole mistä maksaa palkkoja, puhumattakaan mistään korotuksista.

      • Anonyymi

        Vai olet sitä mieltä, että taksiyrittäjä on kuskin siivellä loisiva pummi.


    • Anonyymi

      Ei se ole häävi isäntä jos ei itselleen saa palkkaa maksettua.
      Eikö se kannata silloin lopettaa koko velkaantuminen.

    • Anonyymi

      Palkkaa ei tule lisää, ja kerron miksi ei.

      Toimivissa yrityksissä liiketoimintamalli todentaa organisaation ydinlogiikan, eli kertoo kuinka arvoa luodaan omistajille, asiakkaille, henkilökunnalle ja muille avainsidosryhmille. Liiketoimintamallilla vastataan seuraaviin kysymyksiin: miten arvoa luodaan, kenelle, miten ansaitaan, millä tavalla toimitaan, keiden kanssa ja mitkä ovat kriittisimmät kyvykkyydet. Taksiyrittäjä on omalla veronumerolla toimiva välityskeskuksen autokuski, jolla ei ole mitään käsitystä em. mainituista seikoista.

      Samasta syystä taksiyrittäjällä ei ole asiakkaita, eikä asiakassegmenttiä. Yrityksen pitäisi ensimmäisenä valita ketä se palvelee. Tämä saavutetaan jakamalla markkina asiakassegmentteihin. Asiakkaat eroavat toisistaan tarpeiden, resurssien, sijainnin, asenteiden ja ostokäyttäytymisen perusteella. Taksiyrittäjän asiakkaat ovat sattumaan perustuvia, mitä milloinkin keskus käskee ajamaan. Sen vuoksi hän ei kykene vaikuttamaan keille myy palvelunsa ja miten paljon siitä veloitetaan. Näiden syiden vuoksi hän ei kykene koskaan palkkaamaan ketään normaaliin palkkatyöhön. Taksiyrittäjä ei vain käsitä missä milloinkin mennään.

      Edellä mainittujen seikkojen vuoksi on turha kuvitella saavansa lisää palkkaa toimialalta, jossa ei ole järjellistä yritystoimintaa, eikä järjellisiä yrittäjiä. Olet työssä kyvyttömien ja kädettömien toimialan yrityksessä.

      • Anonyymi

        Ihanan hienosti heittelet noita... "kriittisimmät kyvykkyydet", "asiakassegmentti" ...ihan alkaa kuule nöpöttämään kun noita lukee, senkin antero.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      363
      12980
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      24
      3980
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      85
      3952
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3834
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3294
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      60
      3170
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      137
      3098
    8. 104
      3061
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      44
      2922
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2744
    Aihe