Moi,
Haaveilin yhdessä vaiheessa eräästä mökistä, joka oli sellainen kallion päällä oleva punainen puumökki. Kuin muumitalo, karu kallioinen niemi. Talossa kaksi tai kolme kerrosta, uimapoukama, polku alas laiturille, tuulinen kivikkoinen ranta. Talon omisti vanha nainen etelä-suomesta, Vantaa tai Espoo tai jokin tällainen paikka se oli. Kävimme joskus siellä kahvilla, keskustelimme kosmetiikasta, kauneudenhoidosta ja kaikesta muustakin mikä meitä yhteisesti kiinnosti. Söimme itse tehtyä marjapiirakkaa, kahvi tarjoiltiin pienistä posliinikupeista. Pöytä jonka ääressä istuimme sijaitsi kuistilla, josta aukeni aurinkoinen maisema alas kallioiseen rantaan ja siellä avautuvaan vesimaisemaan laitureineen. Vesi kimmelsi aalloilla, aurinko paistoi ja iltapäivät tuntuivat loputtomilta.
Haaveilin usein, että tuo vanha nainen möisi mökin minulle sitten kun hän ei enää sitä tarvitsisi, koska eihän sitä muutkaan käyttäneet ja itse rakastuin siihen käynneilläni syvästi. Kun näin hänet viimeistä kertaa, sanoinkin hänelle, että hän möisi tuon mökin minulle, voisiko hän sen myydä, olisin halukas sen ostamaan.
En enää kuullut hänestä tämän jälkeen. Elämä vie eteenpäin, emmekä me ehkä tapaa enää koskaan. Unissani kävelen tuohon rantaan, kahlaan paljain jaloin kivikkoiseen veteen ja jalkapohjani viiltyvät lasinsiruissa joita pohjassa saattaisi olla.
Opin myöhemmin, että ei kannata koskaan toivoa mitään kovin paljoa, saati kaivata mitään liikaa. Unelmani, joita en oikein osannut nimetä, teki toteen joku toinen, ja minulle jäi ikuinen toisto unelmista, joita en osannut edes nimetä. Aivan kuin jokin olisi sanonut; "minulle kelpaa vaikka aijan seiväs" - jos tällaista toistaa ikuisesti, niin yhtääkkiä se onkin totta. Kuin palaisi takaisin kotiinsa jo kerran sieltä lähdettyään, tarkistamaan onko siellä kaikki kunnossa. Ettei kukaan polta kotia poissa ollessani, minä itse vahingossa tai jokin toinen.
Vuosien jälkeen opin sen, että ihminen saa aina sen mitä pyytääkiin. Se on väistämätön totuus.
311022 xoxoxox
satuilua Jukkikselle
Anonyymi-ap
1
58
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2224515Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4453288Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142178Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141840Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188- 741033
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat25984- 75918
- 54916