Moi,
Haaveilin yhdessä vaiheessa eräästä mökistä, joka oli sellainen kallion päällä oleva punainen puumökki. Kuin muumitalo, karu kallioinen niemi. Talossa kaksi tai kolme kerrosta, uimapoukama, polku alas laiturille, tuulinen kivikkoinen ranta. Talon omisti vanha nainen etelä-suomesta, Vantaa tai Espoo tai jokin tällainen paikka se oli. Kävimme joskus siellä kahvilla, keskustelimme kosmetiikasta, kauneudenhoidosta ja kaikesta muustakin mikä meitä yhteisesti kiinnosti. Söimme itse tehtyä marjapiirakkaa, kahvi tarjoiltiin pienistä posliinikupeista. Pöytä jonka ääressä istuimme sijaitsi kuistilla, josta aukeni aurinkoinen maisema alas kallioiseen rantaan ja siellä avautuvaan vesimaisemaan laitureineen. Vesi kimmelsi aalloilla, aurinko paistoi ja iltapäivät tuntuivat loputtomilta.
Haaveilin usein, että tuo vanha nainen möisi mökin minulle sitten kun hän ei enää sitä tarvitsisi, koska eihän sitä muutkaan käyttäneet ja itse rakastuin siihen käynneilläni syvästi. Kun näin hänet viimeistä kertaa, sanoinkin hänelle, että hän möisi tuon mökin minulle, voisiko hän sen myydä, olisin halukas sen ostamaan.
En enää kuullut hänestä tämän jälkeen. Elämä vie eteenpäin, emmekä me ehkä tapaa enää koskaan. Unissani kävelen tuohon rantaan, kahlaan paljain jaloin kivikkoiseen veteen ja jalkapohjani viiltyvät lasinsiruissa joita pohjassa saattaisi olla.
Opin myöhemmin, että ei kannata koskaan toivoa mitään kovin paljoa, saati kaivata mitään liikaa. Unelmani, joita en oikein osannut nimetä, teki toteen joku toinen, ja minulle jäi ikuinen toisto unelmista, joita en osannut edes nimetä. Aivan kuin jokin olisi sanonut; "minulle kelpaa vaikka aijan seiväs" - jos tällaista toistaa ikuisesti, niin yhtääkkiä se onkin totta. Kuin palaisi takaisin kotiinsa jo kerran sieltä lähdettyään, tarkistamaan onko siellä kaikki kunnossa. Ettei kukaan polta kotia poissa ollessani, minä itse vahingossa tai jokin toinen.
Vuosien jälkeen opin sen, että ihminen saa aina sen mitä pyytääkiin. Se on väistämätön totuus.
311022 xoxoxox
satuilua Jukkikselle
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1577543Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2632293
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662057Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065