Fasismi on tulossa meille

Fasismi on tulossa meille

Suomen hallitus harrastelee jo pikkufasistisia virastokäytöstapoja ja lainsäädäntöä, ja hyppää fasismin kelkkaan heti kun EU:n laajempi poliittinen lainsäädäntö siihen suostuu. Unkari meni edeltä ilman lupaa, mutta siitä seuraa pientä valitusta niiltä poliitikoilta, jotka ovat vielä vallassa. Heillä ei ole mitään keinoja estää Unkaria, ja kun vaaleilla pikku hiljaa hivuttaudutaan ylöspäin, useampi fasistinen ajattelija päätöksentekijäksi, niin kohta voidaan kääntää retoriikka Unkarin puolustamiseksi ja kopioida sen malli Euroopan unioniin. Niin ei fasistien kanssa pärjää, hiljaa olemalla. Miten vaaleilla voi syrjäyttää fasistit, jos kansalaisten tunnetason käsitykset fasismin ideoista ovat sen kannalla ja vaaleissa eikä eduskunnassa ole mitään aitoa keskustelua totuudesta? Useimmat ihmiset eivät tiedä oman järjen käytön ja auktoriteetin seuraamisen eroa tai oikeiston ja vasemmiston eroa. Mitä sä oikein puhut, ei nappaa. Mitä muuta on tehtävissä poliittiseen muutokseen sananvapauden ja tasa-arvon sallivan yhteiskunnan puolesta? Ovatko levottomuudet ainoa looginen tie, jotka nekin vain murskataan "laillisuuden" nimissä, josta seurauksena on kaiken fasisminvastaisen mielipiteen hajoaminen?

Huostaanotto on kiellettävä ja korvattava perhelaitoksella

6

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukrainan sota on jo ensimmäinen "vapauden" varjolla, NATOn laajenemiseksi ja fasismin puolesta tehtävä sota ja Venäjä on fasisminvastainen valtio.

      Joo, valitettavasti ja hyvää tarkoittaenkin, miten päin tahansa kääntämällä, näin on. Meitä ujutetaan rauhanomaisesti kohti väkivaltaa ja kaiken pitäisi näyttää terveeltä. Sinä olet syypää meidän käyttämään väkivaltaan. Höh höh höö!

      • Anonyymi

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?

        Katsotaanpa. Kusipää, joka ei kunnioita vähääkään yhteisiä arvoja ja sopimuksia vaan yrittää alistaa muita oman mielivaltansa alle, ja sitten alkaa uhriutua, kun kukaan ei haluakaan moista perseilyä katsella.

        Tämä oli siis kuvaus Venäjästä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Katsotaanpa. Kusipää, joka ei kunnioita vähääkään yhteisiä arvoja ja sopimuksia vaan yrittää alistaa muita oman mielivaltansa alle, ja sitten alkaa uhriutua, kun kukaan ei haluakaan moista perseilyä katsella.

        Tämä oli siis kuvaus Venäjästä.

        En kutsuisi niitä arvoiksi ja sopimuksiksi vaan

        komentelijan oikeuksiin tottumiseksi,

        vihamielisyydeksi niitä kohtaan, jotka luovat itse asioita kääntymättä autoritaarisen ihmisen kautta ja

        kiusaamiseksi.

        Tuohan vihjaa, että häiritsen jotain tieten tahtoen, mutta et ole vain ansainnut luottamusta siihen, että uskoisin sinua, tekisin kaiken tasan sinun tahtosi mukaan ja kohtelisin sinua kunnioituksella.

        Käännät sen tahallaan siten saadaksesi muut ajattelemaan toisista pahaa.

        Tsot, tsot, tsot


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?

        En kannata ukrainalaisten kärsimystä. Olen pahoillani heidän ja venäläisten puolesta, jotka pakotetaan kuolemaan. En haluaisi olla kummankaan saappaissa. On ikävää puhua sivusta, mutta Venäjä ehdotti asioita ennen sodan julistamistaan, ja Ukraina sekä länsimaat torjuivat ne kaikki ehdottomalla ja jyrkällä tavalla. Venäjän hallituksen on täytynyt reagoida siihen ongelmaan, jonka Ukrainan NATO-jäsenyys aiheuttaa. En voi sille mitään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?

        Kannatan Venäjän viestiä ennen sotaa, en sotaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1289
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      820
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      576
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      511
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe