Fasismi on tulossa meille

Fasismi on tulossa meille

Suomen hallitus harrastelee jo pikkufasistisia virastokäytöstapoja ja lainsäädäntöä, ja hyppää fasismin kelkkaan heti kun EU:n laajempi poliittinen lainsäädäntö siihen suostuu. Unkari meni edeltä ilman lupaa, mutta siitä seuraa pientä valitusta niiltä poliitikoilta, jotka ovat vielä vallassa. Heillä ei ole mitään keinoja estää Unkaria, ja kun vaaleilla pikku hiljaa hivuttaudutaan ylöspäin, useampi fasistinen ajattelija päätöksentekijäksi, niin kohta voidaan kääntää retoriikka Unkarin puolustamiseksi ja kopioida sen malli Euroopan unioniin. Niin ei fasistien kanssa pärjää, hiljaa olemalla. Miten vaaleilla voi syrjäyttää fasistit, jos kansalaisten tunnetason käsitykset fasismin ideoista ovat sen kannalla ja vaaleissa eikä eduskunnassa ole mitään aitoa keskustelua totuudesta? Useimmat ihmiset eivät tiedä oman järjen käytön ja auktoriteetin seuraamisen eroa tai oikeiston ja vasemmiston eroa. Mitä sä oikein puhut, ei nappaa. Mitä muuta on tehtävissä poliittiseen muutokseen sananvapauden ja tasa-arvon sallivan yhteiskunnan puolesta? Ovatko levottomuudet ainoa looginen tie, jotka nekin vain murskataan "laillisuuden" nimissä, josta seurauksena on kaiken fasisminvastaisen mielipiteen hajoaminen?

Huostaanotto on kiellettävä ja korvattava perhelaitoksella

6

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukrainan sota on jo ensimmäinen "vapauden" varjolla, NATOn laajenemiseksi ja fasismin puolesta tehtävä sota ja Venäjä on fasisminvastainen valtio.

      Joo, valitettavasti ja hyvää tarkoittaenkin, miten päin tahansa kääntämällä, näin on. Meitä ujutetaan rauhanomaisesti kohti väkivaltaa ja kaiken pitäisi näyttää terveeltä. Sinä olet syypää meidän käyttämään väkivaltaan. Höh höh höö!

      • Anonyymi

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?

        Katsotaanpa. Kusipää, joka ei kunnioita vähääkään yhteisiä arvoja ja sopimuksia vaan yrittää alistaa muita oman mielivaltansa alle, ja sitten alkaa uhriutua, kun kukaan ei haluakaan moista perseilyä katsella.

        Tämä oli siis kuvaus Venäjästä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Katsotaanpa. Kusipää, joka ei kunnioita vähääkään yhteisiä arvoja ja sopimuksia vaan yrittää alistaa muita oman mielivaltansa alle, ja sitten alkaa uhriutua, kun kukaan ei haluakaan moista perseilyä katsella.

        Tämä oli siis kuvaus Venäjästä.

        En kutsuisi niitä arvoiksi ja sopimuksiksi vaan

        komentelijan oikeuksiin tottumiseksi,

        vihamielisyydeksi niitä kohtaan, jotka luovat itse asioita kääntymättä autoritaarisen ihmisen kautta ja

        kiusaamiseksi.

        Tuohan vihjaa, että häiritsen jotain tieten tahtoen, mutta et ole vain ansainnut luottamusta siihen, että uskoisin sinua, tekisin kaiken tasan sinun tahtosi mukaan ja kohtelisin sinua kunnioituksella.

        Käännät sen tahallaan siten saadaksesi muut ajattelemaan toisista pahaa.

        Tsot, tsot, tsot


      • ajatuksetovatilmaisia
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?

        En kannata ukrainalaisten kärsimystä. Olen pahoillani heidän ja venäläisten puolesta, jotka pakotetaan kuolemaan. En haluaisi olla kummankaan saappaissa. On ikävää puhua sivusta, mutta Venäjä ehdotti asioita ennen sodan julistamistaan, ja Ukraina sekä länsimaat torjuivat ne kaikki ehdottomalla ja jyrkällä tavalla. Venäjän hallituksen on täytynyt reagoida siihen ongelmaan, jonka Ukrainan NATO-jäsenyys aiheuttaa. En voi sille mitään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kannatat Ukrainan sotaa?

        Kannatan Venäjän viestiä ennen sotaa, en sotaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe