siis miksi kaikki kansalaiset pakotetaan tavoittelemaan kielitaitoa, jota he eivät kuitenkaan saavuta ja jota ei kukaan oikeasti tarvitse? Kyse on vain roolista RKP:n larpissa.
Jos edes pääministerimme ei korkeasti koulutettuna ihmisenä pysty asioimaan ruotsilla, niin miksi
21
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Palvelusväen roolista
- Anonyymi
Ämmällä on väärennetyt paperit
- Anonyymi
Ei ole tarkoituskaan tehdä Suomen pääministeristä ruotsinkielisen mukaeliitin pikku palvelijaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole tarkoituskaan tehdä Suomen pääministeristä ruotsinkielisen mukaeliitin pikku palvelijaa.
Ei todellakaan tavoite.
- Anonyymi
Pakkoruotsin taustalla kolonialismin henki.
Ruotsissa on vallalla venäläistyyppinen historiallinen imperialismi, jossa Suomi on viimeinen valloitus, josta ei haluta luopua.
Suomenruotsalaisten privilegio on Ruotsille panslavistimin kaltaista heimoajattelua:
"Ruotsalainen maailma"- vertaa venäläisten russki mir/Ukraina.- Anonyymi
Näyttää tältä. Valitettavasti.
- Anonyymi
Jos jollain ministerillämme on koulutodistuksessa matikasta 6, niin tarkoittaako se, että matikka on turha aine?
Jos joku ministeri ei osaa lainkaan ranskaa (vaikka on lukenut sitä koulussa), niin tarkoittaako se, että ranska on turha aine?- Anonyymi
Matematiikka kertoo kyvystä ajatella.
Ruotsi taas mittaa vain alistumista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Matematiikka kertoo kyvystä ajatella.
Ruotsi taas mittaa vain alistumista.Mitenkä ruotsi mittaa alistumista, en ymmärrä. Jos hotellin respassa asioin ruotsalaisten turistien kanssa ruotsiksi niin en todellakaan ole heidä ns alamainen, kyse on pelkästään asiakaspalvelusta oli sitten kieli ruotsi tai englanti tai joku muu!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkä ruotsi mittaa alistumista, en ymmärrä. Jos hotellin respassa asioin ruotsalaisten turistien kanssa ruotsiksi niin en todellakaan ole heidä ns alamainen, kyse on pelkästään asiakaspalvelusta oli sitten kieli ruotsi tai englanti tai joku muu!
Asioi sinä rauhassa. Muut ei ole respassa töissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Matematiikka kertoo kyvystä ajatella.
Ruotsi taas mittaa vain alistumista.Jotkut ovat ikuisia alamaisia. Jotkut suorastaan nauttivat orjan asemasta. He eivät tajua, että Suomi on demokraattinen, itsenäinen oikeusvaltio, jossa on kaksi kansalliskieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut ovat ikuisia alamaisia. Jotkut suorastaan nauttivat orjan asemasta. He eivät tajua, että Suomi on demokraattinen, itsenäinen oikeusvaltio, jossa on kaksi kansalliskieltä.
Suomessa on maan pääkieli, suomi, ja joukko vanhoja ja uudempia vähemmistökieliä.
Ruotsin osuus on pieni. Ruotsia ei voi vaatia keneltäkään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on maan pääkieli, suomi, ja joukko vanhoja ja uudempia vähemmistökieliä.
Ruotsin osuus on pieni. Ruotsia ei voi vaatia keneltäkään.Pakkoruotsia on kiristetty yli 50 vuotta, mutta sille rakennetut palvelut eivät silti toimi - eivätkä tule toimimaan. Virkaruotsiksi riittää jatkossa: "Vänta lite, jag hämtar Gunilla." Gunilla voi olla ruotsia puhuva virkamies, live/etätulkki tai pelkkä tulkkiappi puhelimessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakkoruotsia on kiristetty yli 50 vuotta, mutta sille rakennetut palvelut eivät silti toimi - eivätkä tule toimimaan. Virkaruotsiksi riittää jatkossa: "Vänta lite, jag hämtar Gunilla." Gunilla voi olla ruotsia puhuva virkamies, live/etätulkki tai pelkkä tulkkiappi puhelimessa.
On röyhkeää kielirasismia ruotsinkielisten edunvalvonnalta rajoittaa suomenkielisten oikeutta korkeakoulutukseen ja julkisiin virkoihin.
- Anonyymi
Jos edes pääministerimme ei korkeasti koulutettuna ihmisenä pysty asioimaan ruotsilla, niin miksi kaikki kansalaiset pakotetaan tavoittelemaan ruotsintaitoa, jota he eivät kuitenkaan saavuta ja jota ei kukaan oikeasti tarvitse.
Kyse on vain rahvaan roolista RKP:n larpissa...
Ymmärrämme tämän hyvin.- Anonyymi
Oleellinen pointti.
- Anonyymi
Ei jää mitään perusteita pakkoruotsille.
- Anonyymi
Onko Marin korkeasti koulutettu ? Uutta tietoa, Ainahan voi kouluttaa tai koullutua ,mutta ei opi paljon mitään. olisikohan Marinin tapauksessa käynyt niin.
- Anonyymi
Täysin järjetöntä vaatia ruotsia
- Anonyymi
Ei mitään järkeä vaatia ruotsia
- Anonyymi
Turhuuksien turhuus on pakkoruotsi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki862917Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from802386Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752228Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä222185Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71706Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue121475- 831267
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81130- 691097
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191054