"Viemäröinti toimii osittain
Viemäröinti toimii osittain. Jotta vähennetään jäteveden ylivuotoja vesistöihin ja maastoon, olisi hyvä välttää viemärin käyttöä lyhyen sähkökatkon aikana kuten esimerkiksi suihkussa käyntiä, kylpyä sekä astian- ja pyykinpesua. Myös vessanpytyn vetämistä suosittelemme välttämään katkon ajan.
Viemäriverkostossa jätevettä täytyy paikoitellen pumpata eteenpäin kohti jätevedenpuhdistamoa. Osassa jätevedenpumppaamoista on mahdollisuus käyttää varavoimaa, mutta osassa taas ei. Siksi sähkökatkon aikana voidaan joutua johtamaan jätevettä viemärin tai pumppaamon ylivuotona vesistöihin ja maastoon."
https://www.hsy.fi/vesi-ja-viemarit/varautuminen-sahkokatkoihin/
Miten mahtaa olla nykyään Nokialla? Löytyykö varavirtaa? Toimiiko homma?
HSY - suositus välttää viemäreiden käyttöä sähkökatkon aika
5
236
Vastaukset 5
- Anonyymi
Niin, viemäreitä ei pidä käyttää sähkökaton aikana, jos viemäreiden pumppuasemat eivät toimi. Paskavesi alkaa puskemaan putkistosta pihalle, jos viemärijärjestelmään tulee liikaa vettä, eikä sitä saada pumpattua eteenpäin.
- Anonyymi
Varaa suosilla leveä saavi, johon murjaiset hädän tullessa jätöksesi. Muuten viemäri voi mennä tukkoon.
- Anonyymi
Kapeatakamuksinen voi hädän tullen pudota leveään saaviin.
- Anonyymi
Nyt kun asiaa vatkataan (ja ulostettakin) niin Tampereen sähkölaitokseltahan sanotaan, että parin tunnin sähkökatkoksen takia ei tarvitse alkaa mihinkään muovikassiin kakkaamaan.
- Anonyymi
72 tuntia on viranomaisten ja järjestöjen laatima varautumissuositus kotitalouksille.
https://72tuntia.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6141600Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12711- 45652
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32523
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494