Vexve-areena oli ihan ok lentopalloilijoille. Sitten olisi jo luullut olevan uimahallin vuoro. Mutta ei Varilan koulun yhteyteen tehtiin mammuttihalli lentopalloilijoille. Mahtuu kolme lentopallokenttää poikittain. Koulu olisi pärjännyt puolet pienemmällä. Nyt aiotaan rakentaa Sylväälle uusi halli ja sinnekin riittäisi pienenpi. Mutta katsokaapa, kun sinne tehdään jo kolmas mammuttihalli, että jotkut saavat plätkytellä lentopalloa. Miljoonia menee pienen eliitin liikkumiseen. Koska tulee lapsille, vanhuksille, liikuntaesteisille jne jotakin tähän kylään. Olisi jo aika!
Lisää palloiluhalleja
Anonyymi-ap
6166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä sinä tiedät millaisen hallin ne koululaiset tarvitsevat?
Mistä minä tiedän? Kymmenien vuosien kokemuksella. Sen minä tiedän.
Mistä sinä mitään tiedät!
Kai ne koululaiset haluavat liikkua niin suuressa kun rahkeet rakentaa riittävät. Mutta Lentopallo edellä mennään. Uimahallia emme saa koskaan!
Yhdelle täysmittaiselle säbäkentälle mahtuu kolme lentopallokenttää poikittain. Siksi Vareliuksessa on kolme lentopallokenttää. Olisihan se nyt ollut tyhmää jättää viivat maalamatta ja pelata siellä vaan sählyä.
Saman kokoinen sali kuin aiemmin Varilassa olisi riittänyt oikein mainiosti myös opettajien mielestä. Nyt näihin isoihin halleihin sutataan miljoonia. Seuraavaksi Sylväälle. Koska tavallinen tallaaja saa uimahallinsa.
Johonkin näistä uusista lentopalloiluhalleista pitäisi varata yhden lentopallokentän kokoinen alue uimareille.
Ei olisi iso asia kaivaa lentopallokentän kokoinen alue ylös, valaa siihen reunamuuri ja siihen seiniin kaakelit. Sitten laskea uimavesi sisälle.
Sastamala saisi lopultakin sen uimhalaiin jota on 62 vuotta nyt mietitty ja jarrutettu.