Alkoholi ja opamox

Anonyymi-ap

Mulla on todella kauhea olo, enkä pärjää enää elämässäni. Lapsesta asti ollut vaikeaa ja terveysongelmia etenkin syömisen kanssa

Nyt olen 21-vuotias "aikuinen". Oon tosi pienikokoinen et oikee kukaa ei usko et oon aikuinen. Enkä haluaisi olla. Haluan kuihtua, hävitä ja laihtua kokonaan pois. Oon niin paha olla aivan 24/7.

Oon alkanut juomaan alkoholia, ja siinähän on kaloreita ja mulla erittäin paljon syömishäiriö vaikuttaa mun elämään, joten niinä kertoina kun juomaa menee, on syöminen olematonta.

Mulla mielialalääkkeet käytössä, unilääkkeet ja opamox. Välillä otan kaikkee samaa aikaa alkon kanssa toivoen et nukkuisin pois. Oon erituisherkkä ja autistinen, ja voin todeta et elämä on ihan vitun vaikeaa. 🙁Mitä teen?

Mulla on unelmana päästä joskus työskentelemään erityislasten kanssa. Kaikkein eniten kiinnostaa lasten käytös-ja tunne-elämän häiriöt. Niistä on tietoa ja ihan omaakin kokemusta paljon!

Ongelma on nyt vaan se, että oon niin väsynyt elämään, etten tiedä kauan vielä kestän. 🙁

1

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Neuvoisin, että haet ammattiapua.
      Sinulla on kuitenkin suunnitelmiakin tulevaisuuteen, mikä on hyvä asia.

      Kokemuksesta voin kertoa, että lääkkeet ja viina on huonoin mahdollinen yhdistelmä.
      Olin juuri sinun ikäisesi, kun aloitin rauhoittavien käytön, alkoholia meni silloin jo enemmän kuin liikaa.
      Lääkearsenaali kasvoi vain ajan myötä ja elämä meni enemmän ja enemmän solmuun.
      Omalla kohdallani on myöhäistä miettiä, jospa olisin ajoissa.....

      Mutta jos olisin oikeasti ymmärtänyt, ja uskonut viisaampia, minkälainen tulevaisuus tulee olemaan, kenties olisin käyttänyt järkeä ja suunnannut elämäni ehkä johonkin parempaan.

      Vaikeaa voi olla, jokaisella on joskus, mutta vaikeuksistakin pystyy pääsemään yli, siihen tarvitsee vaan hirveästi omia voimavaroja, sekä muiden tukea.
      Yksin ei kannata jäädä ongelmineen.

      Kaikki on mahdollista, sitä on vaikea uskoa, ennen kuin kokeilee. Lopputulos voi olla hyväkin, etukäteen ei voi tietää.
      Luota ja usko iitseesi, olet ihan hyvä ihminen.
      Tsemppiä sulle tosi paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      141
      4835
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3502
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      27
      2524
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2203
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2029
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1963
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1961
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1428
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      94
      1235
    Aihe