Muistan keväällä lukeneeni, että käyttäjätili vaatisi tulevaisuudessa kytkeytymisen verkkoon eikä Win11 konetta sovelluksineen voisi käyttää lainkaan ilman verkkoa. Rekisteröinnit, uuden koneen perustamistoimet ja päivitykset verkossa ymmärrän, mutta muuten koneen pitäisi toimia ilman nettiä. Toivottavasti ymmärsin asian väärin?
Win11 käyttö ilman verkkoa
19
460
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sen käyttö onnistu ilman verkkoa.
- Anonyymi
Windows on hankala ja toimimaton!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Windows on hankala ja toimimaton!
Virranhallinnan ja sen lisäasetukset varmaan resetoitu päivtyksen mukana kuten yleensä myös tiedonkeruunkin .. Windows 10 riemu, muuta ku alusta uudelleen vivut takas (täppäät asetukset takas käyttäjän valitsemiin). Microsoft ei kunnioita nykyään käyttäjän valintoja vaan palauttelee ne oletuksille.
- Anonyymi
W11 käyttö on erittäinhankalaa ilman nettiä, käytännössä mahdotonta.
Koska se tunkee pilveen väkisin. - Anonyymi
Windows 11 osoittautu katastrofiksi
Uusi Check Point -tutkimus paljastaa yritykset rikkomaan 9x enemmän tuntemattomia haittaohjelmia. - Anonyymi
Ei sitä tarvi mietti! Kun ei windowsia käytä!
- Anonyymi
EI ONNISTU!
- Anonyymi
Ei Win11:sta käyttö vaadi jatkuvaa verkkoyhteyttä. Win11:sta voi pienellä kikalla luoda paikallisen käyttäjätilin.
- Anonyymi
K olli! Voisit ripustaa myllynkiven kaulaasi. Saimaan aaltoihin kokemaan lopullisen vapauden.
Avaaja:
Onneksi ymmärsit asiat väärin. Microsoft ei ole ilmoittanut että tulevaisuudessakaan kone tarvitsisi nettiä ihan pakosti muuta kuin aktivoimiseen.- Anonyymi
W11 käyttö on erittäinhankalaa ilman nettiä, käytännössä mahdotonta.
Anonyymi kirjoitti:
W11 käyttö on erittäinhankalaa ilman nettiä, käytännössä mahdotonta.
Kerrotko vähän tarkemmin mistä hankaluudesta puhut?
Olen matkustanut melko paljon niin että Windows-kannettava kulkee mukana eikä ole ollut yhtään mitään ongelmaa esim. lentokoneessa vaikka lennolla ei olisikaan wifiä.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
W11 käyttö on erittäinhankalaa ilman nettiä, käytännössä mahdotonta.
Voisitko sä vitun luumu kertoa, että missä mielin käyttö on mahdotonta? Eli yksityiskohtaisesti kaikki käyttötilanteet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisitko sä vitun luumu kertoa, että missä mielin käyttö on mahdotonta? Eli yksityiskohtaisesti kaikki käyttötilanteet.
Ei hän voi koska on vammainen linux-vajakki.
- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Kerrotko vähän tarkemmin mistä hankaluudesta puhut?
Olen matkustanut melko paljon niin että Windows-kannettava kulkee mukana eikä ole ollut yhtään mitään ongelmaa esim. lentokoneessa vaikka lennolla ei olisikaan wifiä.En ole avaaja, mutta esimerkiksi Debianin kanssa on mahdollista sellainen, että lataa kaikki pakettivarastot paikalliselle levyasemalle, jolloin niistä voi asennella ohjelmia niin kuin huvittaa ilman, että konetta kytkettäisiin koskaan nettiin. Päivityksetkin voi toimittaa paikalle esimerkiksi blu-raylla tai ulkoisella kiintolevyllä. Windowsille ei ole mitään vastaavaa saatavilla ainakaan laillisesti kuluttajakäyttöön.
Itse käytän kumminkin tällä hetkellä pääosin Windowsia, koska koen sen noin kokonaisuuden kannalta itselleni mutkattomimmaksi vaihtoehdoksi.
- Anonyymi
Uusissa koneissa on yleensä Windows 11 S, minkä ensimmäisessä käynnistyksessä tarvitaan nettiyhteys ja Microsoft-tili. Käynnistyksen yhteydessä voi luoda uuden väliaikaisen Ms-tilin. Tämän jälkeen luodaan paikallinen käyttäjätili, mille annetaan järjestelmänvalvojan oikeudet, kirjaudutaan sille tilille, kytketään S-tila pois päältä ja poistetaan Ms-tili. Tämän jälkeen ei tarvita nettiyhteyttä.
- Anonyymi
Taas putaan ihan pehmeitä! Paikallista tiliä ei voi luoda.
- Anonyymi
Windows on suunniteltu niin, että ei tarvitse olla kaiken aikaa verkossa mutta verkkoyhteys tarvitaan. Se voi katkeilla ja olla huono, ja olla poikki päiväkausia jos on "katvealueella" mutta sitä ei ole suunniteltu niin, että olisi jatkuvasti ilman nettiyhteyttä.
Näin siis ollut Windows 10:llä, ja Windows 11 voi toki olla vielä enemmän riippuvaisempi yhteydestä.
Eli jos hankkii tietokonetta käyttöön jossa olisi tarkoitus olla ilman verkkoa niin ei kannata Windowsia hankkia siihen.- Anonyymi
Jos viikon breikit sallitaan niin olisin tyytyväinen. Nythän ollaan sinänsä katkolla, että kymppikoneet alkavat poistua markkinoilta ja esim. Office muuttuu 365:ksi pilvipalveluna. Syksyllä kävi mielessä, että ostan kunnollisen kymppikoneen ja siihen Office 2021:n. Kolmen vuoden kuluttua kone pysyvästi pois verkosta. Ei se loppujen lopuksi kovin fiksulta kuulosta. Linkki toiseen koneeseen ja sen kautta tarvittaessa verkkoon varmaan jollain virityksillä onnistuisi, mutta sellaiseen en viitsi ryhtyä kun ei ole pakollista tarvetta.
Kaipa se on otettava seuraavaan koneeseen Win11 ja Office 2021. On sitten yksistään käyttöjärjestelmästä eikä muista ohjelmista kiinni miten kone katkojen aikana toimii. Ja taitaa myös 365 olla jatkossakin saatavilla pilviversion lisäksi myös kertalisenssillä omaan koneeseen. Joten ehkä käyttäjät eivät sittenkään sulata ajatusta ehdottomasta katkottomasta verkkoyhteydestä.
Avaaja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925414
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai774741Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1384699Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672124- 961778
- 991637
- 2571517
- 3561232
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581064- 2001031