Eipäs juupas

Anonyymi-ap

Jos sähkökatkoja tulee, niin meille on annettu sekavaa ja ristiriitaista tietoa. Ensin Helsingin herrat sanoivat, että sähkökatkon aikana vessaa ei saa käyttää eikä viemäriin saa päästää vettä (eikä siis myöskään sakeampaa tavaraa).

Seuraavaksi Aamulehti uutisoi Tampereen Veden ohjeita. Heidän mukaansa parin tunnin sähkökatkon aikana vessassa voi käydä ja vessan voi vetää.

Seuraavaksi Nokian Vesi taas sekottaa pakkaa ohjeistamalla, että viemäriin ei saa laskea vettä, ja WC-pöntön vetämistä tulee välttää.

Oli miten oli, osa ihmisistä ei lue ohjeita ja osa ei niistä välitä.

8

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nokiallahan osataan tunnetusti nää vesi ja viämäri asiat :o)

    • Anonyymi

      "Jos sähköt ovat kiinteistöstäsi poikki, vältä veden käyttöä."

      Kielto on kuitenkin eri asia, kuin ohjeistus välttää. Jos ei pysty välttämään, niin sitten ei pysty. Tuskin siitä linnaan joutuu tai sakkoja saa, jos käyttää. Fiksut ymmärtävät sitten käyttää omaa harkintaa.

      Sitä tavataan sanoa, että säännöt ja lait ovat heitä varten, joiden oma pää ei tarpeeksi ohjaa. Asennevammaisia toki löytyy myös, jotka eivät piittaa mistään. Kumpi on sitten pahempi, ne, jotka eivät tiedä vai ne, jotka eivät piittaa, niin sen saa jokainen itse miettiä keskenään.

      • Anonyymi

        Parasta jos aito nokialainen hakee noita siivoustyöpaikkoja niin edes vessat tulee pestä oikeasti. Aasialainen kurkistaa ovesta hyvä on ja lähtee.


    • Anonyymi

      Viemäreiden käyttö on kuitenkin se pahempi asia noista, jos viemäriverkoston pumppuasemat eivät sähkökatkon vuoksi toimi.

      • Anonyymi

        Jos wc:n vetää samoilla minuuteilla tuupit täynnä 15000 ihmistä siä voi olla vatkaamolla tunkua


    • Anonyymi

      Käyt metsässä paskalla sitä se tarkoittaa ei kehtaa sanoa.

      • Anonyymi

        Viisaat rakentaa metsään vanhoista tiilistä grillin ja varautuu näin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viisaat rakentaa metsään vanhoista tiilistä grillin ja varautuu näin.

        Ja ulkohuussin biokäymälän tai riukun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2503
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2284
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2088
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1570
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      896
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      183
      878
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      703
    Aihe