Kysymys aivoinfarktiin liittyen

Anonyymi-ap

Hei,

olisin halukas tietämään kenellä meistä on ollut aivoinfarkti ja jouduttu leikkaamaan myös kaulavaltimoahtauma. Olisin enemmän kuin kiitollinen vastauksista 😃

8

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla vuosi sitten aivoinfarkti ja samalla todettiin kaulavaltimossa ahtauma joka sitten puhdistusleikattiin kaksi viikkoa aivoninfarktin toteamisesta.

    • Anonyymi

      siinäkin säästetään, mulle määrättiin vain hierontaa samasta vaivasta puutumista edelleen keväästä lähtien,,

      • Anonyymi

        sairaalassa otettiin monenlaiset kaularanka kuvat niiden mukaan kaikki ok, silti ajottain puuduttaa,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sairaalassa otettiin monenlaiset kaularanka kuvat niiden mukaan kaikki ok, silti ajottain puuduttaa,

        Puutumiset ovat yleensä hermostosta johtuvaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puutumiset ovat yleensä hermostosta johtuvaa.

        Niin kaulavaltimossa oleva tukoshan on eri asia kuin hermostosta johtuva, nämä valtimoahtaumathan johtuu suoniin kertyvästä plakista joka aiheuttaa suonen tukkeutumisen.


    • Anonyymi

      Kaulavaltimoahtauma on yksi mahdollinen syy aivoinfarktille, käytännössä siis kaulavaltimon rasvoittuneesta seinämästä on lähtenyt hyytymä liikkeelle tukkimaan aivoverisuonen. Näitä seulotaan jokaiselta aivoinfarktipotilaalta, joiden leikkausriskit katsotaan riittävän mataliksi että mahdollisesta operaatiosta olisi hyötyä. Tehdään yleensä nukutuksessa, joskus paikallispuudutuksessa nukutusriskit huomioiden.

      • Anonyymi

        Kiitos sinulle. Itselläni todettiin kriittinen kaulavaltimoahtauman tukos ja lääkärit suosittelivat leikkausta. Kuulin, että aivoinfarktini johtui tuosta tukoksesta ja tämän ahtauman puhdistusleikkaus leikattiin sitten vajaat kolme viikkoa infarktista Lääkäri tuolloin totesi, että mikäli sitä ei olisi nyt leikattu, niin uusi infarkti olisi varmasti tullut ennen ensi kevättä . Leikkaus tehtiin nk.paikallispuudutuksella ja se kesti pari tuntia, nyt suoni on puhdistettu. Nyt elän kiitollisena jokaisesta päivästä toivoen, että tämä ei uusiutuisi.


    • Anonyymi

      Hei, mun kädet ja huulet alkoivat syksyllä 2022 puutumaan koronan jälkeen (4 rokotusta, astma). Kova väsymys, yöuni ei palauta. Oireita oli ennenkin vähän, mutta kovan kuumeellisen koronan jälkeen oireet paheni. Otettiin pään ja kaularangan magneettikuvat, joista löytyi mm. 2 kapeaa infarktiarpea pikkuaivoissa.
      Enpä tiennyt aivoinfarktia koskaan saaneeni, eikä mulla ole muita riskitekijöitä (verenpaine, korkea kolestroli, diabetes, lihavuus, vähäinen liikunta tms.,), kuin sukuvika. Syön terveellisesti, liikun paljon, en ole ylipainoinen, veriarvot kunnossa, mutta paljon stressiä. Ikää nyt 52, eli 20 vuotta alle yleensä aivoinfarktin saavien keski-iän.
      Tätä epäilen: tasapaino meni 1,5 sitten, heräsin yöllä vessaan enkä pysynyt pystyssä. Olin kuin humalassa. Ei muita oireita, joten aivoinfarkti ei tullut mieleenkään. Menin kuitenkin illalla lääkäriin, diagnoosi tasapainoelimen tulehdus. Ja nähtävästi sen verran harvinainen aivoinfarkti, ettei lääkärikään osannut epäillä? Hän teki kyllä paljon testejä varmistaakseen diagnoosin. Selvisin parin päivän sohvalevolla kotona.
      Mulla on tosi lievä aurallinen migreeni ja epäily ”PFO-tyyppisestä ohivirtauksesta sydämessä”. Google-diagnosointini arvion mukaan niissä syy tapahtuneelle?
      Syön nyt varmuuden vuoksi Primaspania, ja odotan pääsyä (kiireettömiin) neurologin tutkimuksiin.
      Hyvällä tuurilla taisin selvitä näinkin hyvin, eikä pahoja oireita ole. Tämä taisi olla mun lottovoitto?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe