Erikoisen näköinen sekoitus

tänään näimme mieheni kanssa oudon näköisen Seropin. Niin vankkaa luustoa en ole koskaan millään rodulla nähnyt. Omistaja kertoi siinä ainakin olevan Sakemannia Ja Ajokoiraa.
Se oli todella symppis koiruli. Tekevät pitkääkin pidempiä lenkkejä ja omistaja kertoi koiransa olevan todella väsymätön. Koiran luonne oli fantastinen, luottamus ihmisiin suunnaton. Väri skaala oli myös turkissa melkoinen.
Kysyin miten lonkat ja kyynärät tyhmää uteliaisuuttani. Omistaja kertoi koiransa olevan täysin terve niin lonkkien kuin kyynärien osalta.

Asia jäi sikäli askarruttamaan minua, eli mistä rodusta se luusto on mahtanut tulla. Kovinkaan kookas se ei ollut, mutta vankkuus oli valtava. Ikää tällä kaverilla oli 4 vuotta.

6

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lara

      oliko ne kuvannut koiran??

      • omistajan kertoman mukaan kuvattu oli ja terveeksi todettu. Oli kyllä tosi terveen näköinenkin. Ja se väri en ollut moista nähnyt ennen. Luonteensa ansiosta ja ulkomuodollisesti oli koira sellainen ilmestys että olen vieläkin hyvällä tuulella.


      • ame733
        umalehtinen kirjoitti:

        omistajan kertoman mukaan kuvattu oli ja terveeksi todettu. Oli kyllä tosi terveen näköinenkin. Ja se väri en ollut moista nähnyt ennen. Luonteensa ansiosta ja ulkomuodollisesti oli koira sellainen ilmestys että olen vieläkin hyvällä tuulella.

        Tälläisen tapauksen tunsin oli niin hieno ja kaunis labbis-ajokoira sekoitus tahtoi niin kovin miellyttää, mutta tasan niin kauan kunnes näköpiiriin tuli ihan mitä tahansa ajettavaa. Neiti oli labbis tasan niin kauan kuin ajokoiran veri antoi myöten, kun näköpiiriin ilmestyi mitään kärpäsestä isompaa ei koira kuullut eikä nähnyt mitään. Tosin ihmiset ja koirat saivat olla rauhassa joten hän vain oli niin vietikäs veitikka.


      • memze
        ame733 kirjoitti:

        Tälläisen tapauksen tunsin oli niin hieno ja kaunis labbis-ajokoira sekoitus tahtoi niin kovin miellyttää, mutta tasan niin kauan kunnes näköpiiriin tuli ihan mitä tahansa ajettavaa. Neiti oli labbis tasan niin kauan kuin ajokoiran veri antoi myöten, kun näköpiiriin ilmestyi mitään kärpäsestä isompaa ei koira kuullut eikä nähnyt mitään. Tosin ihmiset ja koirat saivat olla rauhassa joten hän vain oli niin vietikäs veitikka.

        Meiltä löytyy ajokoira-sakemanni sekoitus ja lutunen tapaus onkin.Kovasti kaikki kehunu todella nätiksi koiraksi.Sakemannin näköinen muuten melkein mutta lurpat korvat.Sakemannin erottaa kaikki koirasta mutta ihmettelevät aina mitä muuta siinä on.

        Monia samaa sekoitusta olevia olen nähnyt.Muut huomattavasti pienenpiä.

        Roteva tosiaan meidän poika on,korkeutta 64cm ja painoa n. 45kg.Ja normaalissa kunnossa.

        Vapaana meillä poika kulkee,liikkuvan kohteen perää lähtee,mutta koskaan ei häviä.Ja nyt vanhuuttaan ei edes lähde mihinkään.Hajujen perään ei niinkään,muuta kun ihan nuorena.

        Todella tottelevainen ja terve meitin herra on.ikää nyt 8.vuotta.


    • on ajo-koira, scäfer,labbis,lassie sekoitus ja on myöskin luustoltaa aika vankkaa tekoa, yleensä vastaatulijat joilla uroskoira kiskovat kauemmaksi koska luulevat neitiämme urokseksi, ovat yleensä ihmeissään kun kerron olevan narttu.
      Väritys on täysin schäferin mutta malliltaan kuin ajokoira, luppakorvineen.
      Luonne vähän liiakin ihmisystävällinen, kaikkia pitää morjestaa, takapuoli heiluu eestaas korviin saakka ja "juttelusta" ei meinaa loppua tulla.
      Pitää aina selittää, että ei se murise juttelee vaan.
      Välillä vähän hankalaa sillä kaikkihan eivät tykkää koirista.

    • beaglen

      ja saksanpaimenkoiran sekoitus joka eleli noin 20 vuotta sitten. Olipa mukava ja hieno koira. Emä siis oli saksanpaimenkoira ja isä beagle. Koiralla oli saksanpaimenkoiran värit ja luonne. Mutta koko ja ulkonäkö kuin beaglellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe