A-holistin orjana..

olen väsynyt,ahdistunut,elämäni pyörii täysin x-mieheni joka päiväisen juonin ympärillä.Kuulostaa
oudolta,mutta totta nimit.itse sairastuin vakavasti ja hän käytti röyhkeästi,salakavalasti
tilanetta hyödyksi ja muutti asumaan kotiini,enkä saa häntä muuttamaan pois asunostani
hänellä oli oma asunto täysin kalustettu mutta
hämpä oli antanut kaiken koti irtaimiston pois muutettuaan osoitteeseeni,siis hän ei omista mitään kaiken on kurkusta alas juonut ja lahjoittanu.Itse omistan oman talon,onneksi vähän syrjässä ettei naapurit kaikkea nää,mihinkään en voi lähteä kun pelkään koko ajan mihin kuntoon hän kotini laittaa..satoja ja satoja kaljapulloja olen keräilly ympäristöstäni,hänelläkö on tapana viskata juotu pullo milloin mihinkin,,ei sanoin voi kertoa mitä kaikkea hän saa aikaseksi,mitään ei usko,mitään tapoja ei ole,,kertaakaan en ole virkavallan apua pyytänyt vaikka aihetta olisi ollu,,vieraita en voi pyytää kylään,olen ihan loukussa,,apua hän ei lähde hakemaan ei ole ongelmaa.Itse olen täysin apsolutisti.
121556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miksi et häädä miestä pois? Nyt kun on kesäkin niin se on helppoa, ei voi kukaan syyttää että olet heittänyt miehen pakkaseen paleltumaan. Viranomaisilta saat häädössä apua, mikäli sitä tarvitset ja vaadit.

Sun ongelma on se että sä elät vieläkin ex-ukkosi kautta? Miksi? On sulla omakin elämä ja sitä omaa elämää tuo ukko ja ukon hyysääminen tuhoavat koko ajan.

Vaikeaa se on, mutta ainoa oikea päätös on se että häädät miehen pois pysyvästi kotoasi. Äläkä sääli ukkoa, ukon on aika ottaa elämästään ja tekemisistään vastuu. Sinä et voi ukkoa parantaa, mutta ukko voi tuhota sinut ja omaisuutesi.

Sitä ei moni ymmärrä, mutta alkoholismia ei paranneta hyysäämällä. Paraneminen lähtee siitä että itse kokee olevansa pohjalla ja itse haluaa parantua. Monella tavalla voi siinä vaiheessa alkoholistia auttaa kun hän itse myöntää ongelmansa, mutta hyysääminen ei auta koskaan.

Äänestä
  • Olisko läheisriippuvuutta.

    Äänestä

  • Niinpä niin,,liian kiltti olen ollu aina,on sitten kysymys mistä tahansa,loppu tulos kaikesta
    on ollu oman terveyden menettäminen.Olen laittanut aina toiset etusijalle ja itse jäänyt "rippeille".Nyt kaikesta maksan kovan hinnan.Kyllä monet kerrat olen sanonut et pyydän
    viranomaiset häätämään,,mutta..se ei ole vaan niin helppoa,kynnys on liian korkea.Pelkkä viran-
    omainen kauhistuttaa,,en tiedä mistä pelko.
    Läheisriippuvainen on hän,en minä,ei ole mitään
    yhteistä,hän takertuu minuun..
    Ahdistusta ja masenustahan tälläinen iloton elämä
    saa aikaiseksi,sitä kuin jämähtää paikalleen,
    tulee uupumus,voimaton olo.
    Olen kuulovammainen,kontaktien pitäminen ulkopuolisiin vaikeaa.(tämä oiva peli purkaa tuntojaan).
    Kyllä se on hyvin vaikeaa saada tuki ja turva verkosto.Hänen sukulaiset ei auta,ovat aina tottuneet et mä olen se voima joka nostaa hänet pystöön.
    Olisikin olemassa laki a-holistien pakkohoito,vältyttäis paljoilta murheilta.
    Yleensä a.taipuvaisilla on kaksi persoonaa,niin tässäkin tapauksessa..
    Väkivaltainen ei ole,ei ihkaile,,ei uskalla,,syy
    tämä on minun talo ja ainoasstaan minun.
    Kuka ympäristöt ynm.siivoaisi kuin minä????
    Nyt on putki poikki..tuli pieni "opetus",a-bussit nyt kuvioissa..Kiltti,,kiltti,,kunhan tost
    tasoittuu,mä etsin hänelle asunon,itse hän sitä ei tee.Sinä Kaljafani:Dokailkoon sitten muualla.
    Minulle riittää pieni koirani joka on KORVANI..

    Äänestä

Olet todella avun tarpeessa.Tekstistäsi huomaa että olet ahdistunut ja masentunut.Olet enemmänkin kuokussa kuin loukussa.Se on sitä läheisriippuvuutta pahimmillaan.On todella vaikeaa alkaa tekemään sitä mikä pitäisi tehdä kun omat voimat on vähissä.Eikö sulla ole ketään joka auttaisi.Sulla pitää olla tuki ja turva.Sitten vaan juoppo pihalle.Kyllä hän pärjää.Hänen on ehkä aika kokea mihin alkoholismi johtaa.
Olen itse toipunut kyseisestä sairaudesta.Siinä tarvitaan kovia otteita puolin ja toisin.Ei ole helppoa mutta kannatta tehdä ratkaisu.Näissä asioissa ei koskaan ole voittajaa eikä häviäjää.Omasta terveydestähän on kyse.

Äänestä

Tämä on suomen yhteikunnallinen vaiva-- johon kukaan ei halua puuttua.
Heivaa se saatanan jätkä helvettiin sanon minä.
Miksi kaikki puolustelee näitä paskoja--jopa työpaikoilla? ihmettelen???
Jos ovat joskus olleet hyviä-- eivät ole ENÄÄN!
Herätys--HOITOON-- Ai niin eipä suomi enään tarjoa mitään kunnon hoitoa.
Kaiken maailman mummot ja tytöt auttaa näitä saatanoita, vaikka suomi pullollaan kunnon ukkoja???
En ymmärrä???

Äänestä
  • Siinäpä se brobleema onkin ,kun niistä kunnon
    ukoista tulee ajan kans alkoholisteja
    SINUSTAKIN

    Äänestä

Ei pidä olla liian kiltti, kun toinen selkeästi käyttää sinua hyväkseen. Ota joku miespuolinen kaveri sinne nyt avuksi itsellesi, jos hän käy vaikka väkivaltaiseksi tai soita poliisi, kun heität hänet pihalle.

Et kai ole antanut hänelle avaimiasi. Siinä tapauksessa sarjoitat vain lukon uudelleen, kun hän on poissa ja heität tavarat ulos vaikka mustiin 150 litran jätesäkkeihin. Kun hän soittaa ovikelloa, et mene aukaisemaan. Et sinä pysty pitämään miestä oven takana. Hän on sinua vahvempi. Jos mies alkaa riehumaan, kutsut poliisit. Voit ajoittaa poliisin kutsumisen myös lukon sarjoittamisen aikaan, niin sarjoittaminen käy kätevästi ja hän lentää samalla ulos.

Äänestä

Kuinka naiset voivat vaatia tasa-arvoa, jos käyttäytyvät näinkin alentuvasti? Voisiko kukaan kuvitella, että joku mies hyysäisi alkoholisti ex-vaimoaan samalla tavalla ja antaisi hänen vielä täysin terrorisoida omaa elämäänsä?
(Keräilisikö esim. kukaan mies ENTISEN akkansa satoja tyhjiä kaljapulloja, "ettei vain naapuri näkisi...?) Ryhdistäydy nyt viimeinkin, nainen!

Äänestä

Etkö uskalla väkivallan pelossa laittaa miestä ulos vai mikä oli ongelma?
Ymmärrän kyllä, jos asuu syrjemmällä omakotitalossa, niin on vähän turvaton olo, jos mies ei lähde suosiolla.
Itse tuossa tilanteessa pelkäisin yöllä, että juoppo tulisi häiriköimään, mutta mahdotonta tuollaistakin on katsella.
Yritä aluksi jotenkin selvittää rauhanomaisesti, että haluat jatkaa elämääsi yksin tästä lähtien ja sano, että olet tosissasi.

Äänestä

Mitä tuosta, jos mies dokaa? Anna hänen juopotella, kait hän sitten pitää taukoa kun ei enää jaksa. Kerää tyhjät pullot, vie kauppaan ja saat siitäkin ruokarahaa.

Aina te naiset valitatte miehen juomisesta! Keltä se on pois jos vetää kaljaa ja ottaa kännit tässä yhä vittumaisemmaksi menevässä maailmassa? Ahdasmielisyyttä!

Äänestä
  • Että tällainen tyyppi tällä kertaa?
    HMMM....
    Aina te naiset......
    Jos naiset ovat ahdasmielisiä niin sinä olet

    YLIMIELINEN!

    Äänestä

  • alkoholisti nimetön kirjoitti:

    Että tällainen tyyppi tällä kertaa?
    HMMM....
    Aina te naiset......
    Jos naiset ovat ahdasmielisiä niin sinä olet

    YLIMIELINEN!

    virheitä,,siis kirjoitus,mut eiks kumminkin tajuttavissa,,,suur kiitos Masa ja muutama muu
    saitte osaltanne annettua voimaa eteen päin ratkaisuja tehdessäni,,sanotaan kyllä elämä aina kumminkin voittaa.Halaus teille!!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


AINAHUUTAA kirjoitti:

olen väsynyt,ahdistunut,elämäni pyörii täysin x-mieheni joka päiväisen juonin ympärillä.Kuulostaa
oudolta,mutta totta nimit.itse sairastuin vakavasti ja hän käytti röyhkeästi,salakavalasti
tilanetta hyödyksi ja muutti asumaan kotiini,enkä saa häntä muuttamaan pois asunostani
hänellä oli oma asunto täysin kalustettu mutta
hämpä oli antanut kaiken koti irtaimiston pois muutettuaan osoitteeseeni,siis hän ei omista mitään kaiken on kurkusta alas juonut ja lahjoittanu.Itse omistan oman talon,onneksi vähän syrjässä ettei naapurit kaikkea nää,mihinkään en voi lähteä kun pelkään koko ajan mihin kuntoon hän kotini laittaa..satoja ja satoja kaljapulloja olen keräilly ympäristöstäni,hänelläkö on tapana viskata juotu pullo milloin mihinkin,,ei sanoin voi kertoa mitä kaikkea hän saa aikaseksi,mitään ei usko,mitään tapoja ei ole,,kertaakaan en ole virkavallan apua pyytänyt vaikka aihetta olisi ollu,,vieraita en voi pyytää kylään,olen ihan loukussa,,apua hän ei lähde hakemaan ei ole ongelmaa.Itse olen täysin apsolutisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu