Hei, olemme koko perhe tällaisia enintää
170-senttisiä ja autossamme on turvavyö turhan korkealla. Jostain syystä tässä karvalakkimallin BMW:ssä ei ole sitä usein halvoissakin autoissa näkemääni yläremmin korkeudensäätöä ovipylväässä.
En haluaisi käyttää mitään sellaista lisöasennusta joka voisi heikentää turvavyön toimintaa onnettomuustilanteessa mutta toisaalta kaulan syrjällä kulkeva turvavyö on epämukava ja altistaa rankavammoille. Neuvoja?
Turvavyö kaulalla
8
1148
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihda autoa?
- Anonyymi
Nosta penkkiä, niin näet uloskin.
- Anonyymi
Onpa tosi hyviä neuvoja. Ei, en vaihda autoa ja penkki on yläasennossaan. Jatkan kyselyä muualla jos teillekään ei tule mieleen mitään vippaskonstia.
- Anonyymi
Tyyny perseen alle, se on vanha hyväksi koettu konsti.
- Anonyymi
Muistan nähneeni muovisen littanan telineen joka ruuvataan turvavyön kiinnikkeeseen ja joks painaa vyötä alaspäin, riittävän ohuesta muovista tehtynä tuollainen läppä joustaisi hieman ja onnettomuustilanteessa antaisi periksi. En kyllä yhtään tiedö mistä sellaisen saisi.
- Anonyymi
Lapsille myydään myös sellaista muhvia joka vetää vyöt yhteen, niin että kersa ei lennähdä vöiden välistä. Se on siis muhvi joka vetää lantio- ja olkavöitä lähemmäs toisiaan.
- Anonyymi
Koeajoin kerran ford thunderbirdin ja ihastuin ikiajoiksi turvavyöratkaisuun, aina kun menet sisään ja vedät oven kiinni, on vyö valmiiksi kiinni. Onkohan muitakin merkkejä missä on tuo systeemi, ja miksihän se ei ole yleistynyt?
- Anonyymi
Menneen ajan epäonnistuneita virityksiä joita ei ole tehty enää vuosikymmeniin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432786Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061614Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 941253
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128