Punastelun diagnoosi

Anonyymi-ap

Onko tosi ettei vielä tänä päivänä sairaalloiselle punastelulle ole olemassa mitään lääketieteellistä selitystä ja nimeä?? Sehän on selvästi sairaus josta olen kärsinyt koko elämäni ja voisi sanoa että puolet siitä se on pilannut. Tämä alaluokilla alkanut vaiva joka on toki koulussa herkässä kasvuvaiheessa isketty lujaan ja lähtemättömästi syvälle sisimpään. Kusipää äpärien jokapäiväinen toitotus naaman väristä teki kouluajoista täyttä paskaa. Luuleeko ne tosiaankin ettei punastuja itse tiedä miltä se naama näyttää? Sitä opetteli olemaan mahdollisimman näkymätön ettei joutuisi jatkuvan pilkan kohteeksi. Hiljaiseksi ja ujoksi. Edelleenkin aikuisena monet asiat jää sanomatta ja keskustelut keskustelematta, ettei vaan paljastaisi olevansa maailman sekasikiöin ihminen. Joskus fantasioin sillä miten vetäisin jonkun kaulavaltimon poikki ja katsoisi kauanko se puna säilyy poskissa.

Luulen että en maailman ainoa ihminen kuitenkaan ole tästä kärsimässä, vaikka se silloin siltä tuntuikin. Mutta niin pieni vaiva ilmeisesti isossa kuvassa, että tähän ei ole olemassa mitään lääkitystä?? Joo on kokeiltu näitä jotain lääkkeitä millä pulssi laskee tms mutta ei ne vaivaa poista. Eikä myöskään hypnotisointi, vaikka periaatteessa tällainen "uudelleenohjelmointi" voisi auttaa, koska tämä vaivahan kumpuaa selvästi pään sisältä. Tapa on vaan niin hyvin opeteltu että heti kun alat ajatella, että elä vaan nyt punastu, niin kohta se on menoa ja pakokauhu valtaa mielen ja tekisi mieli hypätä vaikka ikkunasta päästäkseen tilanteesta. Oma mieli tekee juuri sen mitä ei pitäisi tehdä. Miksi se mieli on oman itsensä pahin vihollinen vaikka luulisi että se yrittää auttaa eri tilanteissa eikä pilata niitä.

3

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kasvojen punastuminen johtuu kai suurimmaksi osaksi pintaverenkierrosta.
      Veri alkaa kiertää vauhdilla, kun tulee esim. lievää jännitystä, tai joku nolo tilanne eteen.
      Kuten jännittäessä verenpainekin nousee, kenties samaan viittaavaa juttua punastelunkin taustalla.
      Punastumiselle ei taida diagnoosia olla olemassakaan. Punasteluun johtavat syyt voi sitten ehkä jo ollakin diagnosoitavissa ( siis jos taustalta syytä löytyy, yleensä psyykkistä ).

      Itse olen myös punastellut koko ikäni, jo kouluajoilta muistan, kuinka punastuin jos piti esim. luokan edessä sanoa jotain, tai jossain muissa porukoissa joutui toisten edessä puhumaan.
      Sinänsä se ei minua haitannut paljoa, vaikka ei se mitään mukavaakaan ollut.

      Ja sama on jatkunut vielä aikuisenakin, aikuiset eivät vaan yleensä siitä huomauttele samalla tavalla kuin lapset saattavat tehdä.
      Edelleenkään se ei ole minua pahemmin häirinnyt, nolommissa tilanteissa kyllä tuntuu, että puna nousee poskille, mutta kyllä se siitä äkkiä lähtee poiskin.
      Ja siihenkin auttaa "siedätyshoito ", eli altistaa itseään tilanteisiin, jotka saattavat saada punastumisen aikaiseksi. Se ei poista punastelua, mutta auttaa itseä olemaan asian kanssa sinut.

      Ja vaikuttaa olevan kohtalaisen yleinen vaiva monilla, pelkästään televisiota katsoessakin joissain keskusteluohjelmissa huomaa usein jonkun punastelevan. Siellä tosin jotakin puuteria laitetaan naamaan, ennenkuin kuvataan.

      Enitenhän se punastelu haittaa silloin, jos siitä tekee itselleen ongelman.
      Jos ei itse kauheasti välitä koko asiasta, niin sen kanssa on helpompi elää.

      Kauan sitten oli kouluissa julisteita, piirettyjä, jonkin punaposkisen kasvokuvan kanssa, ja niissä luki, punastus on pukevaa. Jo pelkästään se taisi ainakin itselleni antaa jonkinlaista tsemppiä.

    • Anonyymi

      Minäkin luulin olevani ainoa meidän koulussa aikoinaan jolla päivän väri oli punainen.Myöhemmin on itsevarmuutta tullut lisää ja punastelut jäänyt vähemmälle.Pelastus on ollut peittävä meikkivoide,ilman sitä en lähde minnekään ja olo on varma.Ei kannata ajatella sitä sen kummemmin vaikka punastuis puhuessa niin jatkaa vaan ei se pitäis muille olla ongelma.Ja jos joku huomauttaisikin nii voi todeta et mitä sitten.

    • Anonyymi

      Paras lääke: ei välitä. Lapsena punastelin. On lakannut!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe