Kävin tänään apteekissa

Eipä ollunna Hota-pulveria. Läksin sitte kotia.
17322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Eli olet toinen jalka haudassa oleva huru-ukko. Eihän nuoriso tiedä hotapulverista mitään.

Hota-pulveri oli tamperelaisen lääketehtaan Starin valmistama särkylääke, joka oli suosittu aina 1960-luvulle asti.

Nyt se selvisi kuka dementikko tänne kirjoittelee.

Äänestä
  • Voe voeee. Täätyy tunnustoo että vikipetiasta nuo tiijot lunttasin ja loput keksin ite.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Voe voeee. Täätyy tunnustoo että vikipetiasta nuo tiijot lunttasin ja loput keksin ite.

    ..lissee tietoo. Kyllä minä muistan kun isä-ukko kuato suuhusa rapulassa hotapuluveria, elettiin -50 luvulla. Minä olin silloen kymmenvuotias poejannappula.
    Et taija itekkää olla mikkää perssilimätön poejanloppi kun eehän tänne kukkaa nuorj kirjoittele.

    Äänestä

Pervitiinin seuraava versio.

Äänestä
  • Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista. Aiheeseen kuulumattomat aloitukset tai kommentit voidaan poistaa.

    Äänestä

JMitä tulee aloitukseen, niin trollit ovat vallanneet tämän keskustelupalstan jo kauan aikaa sitten. Joku tekee, tai tehtailee jokseenkin älyttömiä, tai hölmöjä aloituksia, joissa ei ole mitään päätä, eikä häntää.

Äänestä
  • Mitenniin ei ollu päätä tai häntää? Ihminen kävi jossain toimittamassa asiaa ja meni sitten kotiin. Ihan normaalia toimintaa. Arjen pikku askareita.

    Äänestä

Ei myöskään ollut Tyrnävän apteekissakaan Hota-pulveria myynnissä, tosin apteekkari tarjosi vaihtoehdoksi Hokmannin-tippoja, joita en kuitenkaan ostanut!

Äänestä
  • Kuopiosta voi löytyä hevosen kengän hokkeja, kävisikö ne?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kuopiosta voi löytyä hevosen kengän hokkeja, kävisikö ne?

    Ota Hota, ei pakota! Lausutaan: ota hota eipa kota.

    Äänestä

Aloittajan kannattais tilata SubuTex Willeri koska kirjastoon
ei tule.

Äänestä

Voi tätä päivää, ei järjen häivää.

Äänestä

Eikö Niuvanniemessä ole lääkkeet talon puolesta?

Äänestä
  • Luulis sinun tietävän...

    Äänestä

Näköjään munuaisille ollunna vuarallinen:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hota-pulveri

Ihan kun olisin joskus ihan pienenä kuullu vanahempiin kuljaellessaan puhuvan jottaen Hota -puluverista, vuan ikinä en oo nähny tuommosta pakettia kun tuossa wiki -artikkelissa. Lie ollunna vanahempiin lapsuuvessa 50-60-luvulla ylleisesti tunnettu liäke.

Äänestä
  • Lapsuudesta muistan 1950 luvun lopulla että kuumepulveri oli punaista ja kirpakkaa jota lapsillekkin annettiin. Muistelen että se ei ollut värikkäässä pussissa vaan valkoisessa. Lieneekö se ollut Hotapulveria?

    Äänestä

Jotain on prisman apteekissa. Paperi pussissa särkylääke hyllyllä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eipä ollunna Hota-pulveria. Läksin sitte kotia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu