Kokoomus katujengit aselaki

Anonyymi-ap

Kokoomus käy katujengejä vastaan vaatimalla aselakiin tiukennuksia, asia ei olisi lainkaan kummallinen jos se tulisi "punaisilta" tai "vihreiltä".
Nyt jengejä yritettäisiin siis suitsia jo ennestään tiukkoihin aselakeihin puuttumalla, perusteina ne tavalliset syyt, "Ruotsissa/GB on huomattavasti tiukemmat aselait.."
Varmaan onkin, mutta mitä siitä on sitten hyötyä, SWE/GB on katujengiasiat paljon huonommin, vrt. Suomi.
Mitä auttaa tiukempi aselaki jos alaiäinen "listii" jonkun, alaikäisenä ei juurikaan tule "kakkua", jotain "kuntoutusta" korkeintaan, samat "rangaistukset" pätee jos "Janipetteriabdullahilla" on laiton "mutka" ja jää siitä kiinni, lastensuojelu ottaa yhteyttä vanhempiin ja muita vastaavia pelotteita..
Voisiko ajatella, että henkirikoksiin syylliseksi todettu ja todistettu alaikäinenkin saisi samanlaisen "kakun" kuin aikuinenkin tekijä ?

1

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikkonen sentään kaipasi lisää ampumaratoja maanpuolustuksen vahvistamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8028
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3852
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1310
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1143
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1079
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      865
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      762
    Aihe