Kun joku ostaa huumeita niin dronea käyttämällä ei huumekauppioiden tarvitse nähdä kasvotuste. Esimerkiksi dronella voi toimittaa helposti (oletus) hyvinke korkealle kerrostalon parvekkeelle. Vaikkapa menetelmällä jossa ensimmäiseen droneen maksaa, jonka jälkeen toinen drone toimittaa "tavaran" perille.
Hyvin vaikeata havaita dronea ja sen lennättäjiä jos dronessa ei ole lainkaan sen siaititunnistimia, sellainen drone on täytynyt tehdä osaava ihminen itse.
Hyvinki voi olla nykyisin käytössä valtioiden rajoilla ylittäviä droneja jotka lentää matalalla tai korkealla. Hyvin, hyvin vaikea havaita kun nykyisi voi tehdä droneja jotka voivat olla pienen linnun näköistä isoihin lokkeihin.
Huumeiden toimitukset siis kotiovellesi voi hyvinki tapahtua toisen maan puolelta kun vain dronessa on riittävästi lentoaikaa vaikkapa menopaluun yhteinsä 50minuuttia?
Droneilla voi hyvinki lentää niin että varsinaista ohjausta ei tarvitse tehdä kunhan on alku ja tavoitekohta jonka jälkeen vain paluulento.
Parhaimillaan sotilaskäytössä käyttämällä noin 700 dronea saman aikaisesti niin että 100 dronea tekee saman aikaisesti ilmasiltaa hyökkäyslinjoille 10-20km saakka patruunoita, juomaa, syötävää, lääkinnällisiä tarvikkeita ja paljon muuta painoltaan 5-8kiloisia paino. Noin 600 dronea uudelleen latauksissa joten kätännössä 100dronea lennättää jatkuvalla teholla tarvikkeita. Saman aikaisesti toinen ryhmä droneja voisi aseistettu kevyillä patruunoilla tai/ja kevyt räjähteillä jotka suojaa erityisesti kuljetusta ja voivat liikkua vaikka metsissä, rakennuksissa, veden yläpuolella. Väittäisipä olevat kokonaisuuden parempi, tehokkaampi, taloudellisespi kuin tulevat- tai nykyiset hävittäjät.
Onko dronet jo näinä päivinä käytössä huumeiden toimituksessa?
10
321
Vastaukset
- Anonyymi
Muistanette ei pitäisi olla tieteellisesti mitään estettä dronetukikohdan lentävä jopa noin 36kilometrin korkeudessa. Putkiloita (kuin tynnyreitä) josta putoa rälläkän kokoisia kiettoja, ensin kovassa kylmyydessä vain putoavat ja lährmpänä maata alkaat toimimaan. Satojen kiettojen vinha pyörintä ja lopulta sirpaleinen tuhoaminen voi tulevaisuudessa olla tehokas sotilaallisissa täytössä, pahimmillaan vaikkapa jengisodissa tai muussa toiminnassa pienemmässä muodossa?
- Anonyymi
Ainakin täällä meidän lähiössä Pk-seudulla katudiilerit liikkuu paljolti sähköpotkulaudoilia jakelu on tehostunut kauppaa käydään älypuhelimilla ja aineet toimitellaan milloin roskakatoksen kulmaan milloin autosähkötolppaan vain mielikuvitus on rajana. Diilerien verkosto on aika tiuhaa, varmasti on villijä tekijöitä mutta kyllä valtaosa näyttäisi olevan arabi/afrikkalaisten ihan selkeä kehitys jotta suurten tuottajamaiden järjestöt jengien kautta on ottaneet vankkaa asemaa. Maahanmuuttajille on myös haluttu tarjota nopeita uramahdollisuuksia niin laittomasta taxista verovapaat ravintolat verot huume ja ihmiskauppa jopa pepun myynti on mennyt erimaisten ammattilaisten alaksi, kaikki keskittyy yhdistyy. Ilmeisesti järjestäytynyt rikollisuus on niin yhteiskunnan kuin viranomaisten toive ammattilaiset keskenään ja joissain maissa on virkavaltakin mukana. Meillä kokeilu oli aikoinaan huumepoliisin johtama huumekauppa mutta tuo taisi olla liian liberaalia ...,Aarnio on noussut sittemin kirjailijaksi ja Tv tähdeksi bussipysäkillä on isot kuvat joissa miehen ansioita mainostaa rotannäköinekin Aarinio pystypäin. Media onkin huumekaupan suurin tukija ennen toimittajat oli vain juoppoja nyt kokkenenuja ja maistiaisia saanevat mainontatukena Tv /Yle on ollut aina ajan tasalla, Hs on piiperöhörhöisten media ja tukee näyttävillä kannabisjutuillaan kauppaa lobaten alaa, kannabiksen vapautus toisi /tuo valtavan boostin kovien aineiden kaupalle ja sitä ajetaan urakkamaisesti Yle /Hs kautta.
- Anonyymi
Nyt ihan oikeesti. Kouluterveydenhoitoon rotia.
Taitaa Romeo ja Julia aika olla ohi parvekkeilla, ei lasketa narussa ämpäreitä enää alas.
Koskahan joku keksii virtuaali huumeet?- Anonyymi
Droneilla pitäisi olla digitunnus esim Niko, Aarnio tai Antti. Yksittäistapauksia jokainen. Orpohan ei voi olla.
- Anonyymi
Pääsikö ottaa käyttöön viinakortti. Nähtäisiin ongelma käyttäjät. Seka käyttö
- Anonyymi
Huumekäyttäjillä taitaa olla se sama geenivirhe, kuin alkoholisteillakin on.
- Anonyymi
On sanonta viinan käyttäjät ovat kovia tekemään töitä. Mihin tämä ryhmä on kadonnut.
Pitää antaa mahdollisuuksia.
- Anonyymi
Eikö voitaisi perustaa pieniä vastaanotto paikkoja nuorille asunottomille.Siitä voisi ohjata kuntouttavaan toimintaan. Miten uus avottomuus saadaan kuriin.Pakolaisia kyllä autetaan. Mutta miten on väki.
- Anonyymi
Pitääkö tehdä rikos,että saa apua Ennen oli kerjäläiset jotka kulki talosta taloon tekivät talontöitä,että saivat ruokaa ja yösijan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä1242600Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa652447SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1632095Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää241871Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1041503Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.831303HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363201218Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1121111- 791043
Nyt Zelenskyi pommittaa drooneillaan jo Suomea!
Kouvola kohteena: https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=107233974