Niin huonoja puhumaan tunteista? En usko, että esimerkiksi Ruotsissa on ruotsi24 ikävä-palsta.
Miksi suomalaiset on
15
71
Vastaukset
- Anonyymi
Niin sweden24.se on olemassa, ku Ruotsissa ei ymmärretä samoin Suomea kuin Suomessa Ruotsia. Pysy totuudessa 👈 😉 älä lähde valheiden tielle 👀
- Anonyymi
Niin sitä samaa mietin usein itsekkin, se on joku kulttuurillinen asia. Häpeä tms..
itse olen avoin ja tunnen oloni hyvin vieraaksi. Mistä lie geeneistä kaukaa hypännyt kosk kukaan perheessäni ei juurikaan ole- Anonyymi
Se luo jopa henkistä pahoinvointia kun ei puhuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se luo jopa henkistä pahoinvointia kun ei puhuta.
Totta
- Anonyymi
Olen miettinyt samaa. Itse olen avoin ja kerron omasta elämästäni ystäville hyvät ja huonot puolet. Toisilla on joku suojamuuri päällä koko ajan ja sellaisiin ihmisiin on hankala tutustua. Itse arvostan eniten sellaista aitoutta. Onneksi on paljon hyviä ystäviä.
Itselläni tuo sama. Toisinaan minun kanssa ihmiset laskevat niitä suojamuurejaan ja avautuvat minull. Minulla on jokin rauhoittava vaikutus jokaiseen, kenen kanssa olen tekemisissä.
- Anonyymi
PalstaRinssi kirjoitti:
Itselläni tuo sama. Toisinaan minun kanssa ihmiset laskevat niitä suojamuurejaan ja avautuvat minull. Minulla on jokin rauhoittava vaikutus jokaiseen, kenen kanssa olen tekemisissä.
Kaivat salaisuudet ja käytät niitä kun avautuja sitä vähiten sinulta odottaa. Hieno mies.
Anonyymi kirjoitti:
Kaivat salaisuudet ja käytät niitä kun avautuja sitä vähiten sinulta odottaa. Hieno mies.
Kaiken voi toki ymmärtää väärin kuten sinä juuri ilkeyksissäsi nyt teit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaivat salaisuudet ja käytät niitä kun avautuja sitä vähiten sinulta odottaa. Hieno mies.
Ajattelin itse juuri tuota samaa.
- Anonyymi
Ihmiset on erilaisia. Toiset on avoimempia kuin toiset. Itse tykkään puhua muustakin kuin säästä tai politiikasta. Pääasia että jokainen löytää lähelleen omanlaiset ihmiset.
- Anonyymi
Suomessa jotenkin on menttaliteetti, että kaikki tunteet pitää pitää piilossa ja yksityisinä. Kellä onni on... Kai se kateus on niin perivitsaus, ettei kellään saa olla mitään hienoa fiilistä, muuten pitää rätkyttää.
Tässä maassa on muutenkin vaikea uskoa ihmisien olevan onnellisia. Ihmisten käytös on niin junttieinaria.
Jasu - Anonyymi
Höpö toi on suomalaista huonoa itsetuntoa kun itseä haukutaan. Mulla on kokemusta muu maalaisista (suhteissa) ja ei se ole aina tunteista helppo puhua. Riippuu ihmisestä ei kansallisuudesta. Ja on niillä ihmissuhdepalstoja muuallakin luuletko oikeasti etei oo?
- Anonyymi
No se on kun Ruotsissa seinilläkin on silmät, niin kukaan itseään arvostava ruotsalainen ei ikimaailmassa kehtaisi tälläistä sivua avata🤣
- Anonyymi
Ruotsalaiset ovat maailman mittakaavassa itseasiassa hyvinkin introverttejä ja ujoja. Jos ruotsalaisilta kysytään, niin he katsovat itsensä varautuneiksi, hiljaisiksi, rauhallisiksi ja ujoiksi. Juttu on on vaan se, että suomalaisiin verrattuna he ovat hieman avoimempia ja iloisempia. Suomalaiset ovat äärimmäinen tapaus introverttiydessä. Ne ruotsalaiset, jotka eivät suomalaisista tiedä paljoa, hämmentyvät kuullessaan, että suomalaisten mielestä he ovat sosiaalisia ja avoimia. Nämä kaikki siis yleisestettynä, tottakai niin sosiaalisia kuin sulkeutuneitakin yksilöitä löytyy kaikista maista, mutta ympäröivä kulttuuri vaikuttaa käyttäytymistapoihin.
- Anonyymi
Ikävä on aika saatanallinen ase.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain34712155Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-16311190Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2796542Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555337Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1953822- 1763623
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin612679Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1692340Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva442185Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131904