Venäjän strateginen tavoite on jäädyttää tilanne ja konflikti ennen talvea. Suuren puna-armeijan voimat eivät riitä enää hyökkäämiseen tällä erää, suuri ongelma on heikko moraali, jos se vielä laskee niin jälki on tuhoisaa. Venäjä ei ole onnistunut motivoimaan sotilaitaan.
Ja Kiovassa, Harkovassa ja nyt Hersonissa on nähty, että Venäjän armeija taittuu paineen alla.
Suomen putinistien ihannemaa venäjä on todellisuudessa surkea pazkaläjä.
Ja Kiovassa, Harkovassa ja nyt Hersonissa on nähty, että Venäjän armeija taittuu paineen alla.
Suomen putinistien ihannemaa venäjä on todellisuudessa surkea pazkaläjä.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Minun toive on, että Putin kuolee.
Toivo kovempaa tonttu
Minä toivon, että kaikki putinistit kuolee äkkiä.
.... ja tuskallisesti.
Aina parempi.
EU ja USA ja KOKO LÄNTINEN MAAILMA ON TALOUDELLISESTI LOPUILLAAN-
UUSI AIKA KOITTAA.
JA MM KANSANPALKKA kaikille tulee.
linkki
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17623002/lannen-pankkifasismi-illuminati-maailma-tuhoaa-omia-kantavaestojaan-myos-eu
Näin. Tälläkin palstalla putinistit valittavat, että Ukraina on liian vaikea vastustaja, kun se saa lännestä tukea. Onhan tuo sairasta uhriutua tästäkin ja vaatia että venäjä saa rusikoida Ukrainaa vapaasti ilman "häirintää"...
Palstan putinistit ovat häiriintyneitä nuoria räkänokkia, sen näkee juttujen tyylistä.
Olen jo pitkään ihmetellyt sitä, että miksi Putin ei pirauta Pohjois-Korean Kim Jon-un`lle ja sano, sinullahan on niitä ohjuksia. Myytkö meille muutama tuhat kappaletta. Saat niistä hyvän hinnan, joko rahassa, tai sitten öljyssä, sitä meillä riittää.
Kimin ohjuksilla ei osu edes ladon seinään.
Putin tietää kyllä että lännen talous on romahtamassa. Sinustakin tulee vielä köyhempi kuin torppari esi-isäsi koskaan olivat.
Näin talollisen ja Suojeluskuntalaisen jälkeläisenä voin todeta, että taidat olla itse Neuvosto-venäjälle paenneen torppari-punakaartilaisen jälkikasvua. Onnittelut, kun punaterrorista on joku selvinnyt ja Aate on vahva.
Putinin toiveet eivät ole tietoa, mutta ainahan toivoa saa. Paitsi venäjällä sekin on varattu Putinille...
Ei se lännen talous ole mihinkään romahtamassa itsellä esim. nousi juuri elintaso tuli taas korotuksia.
Sinä haiseva putinisti olet aina ollut köyhä, nytkin yhteiskunta elättää sinua.
Monta firmaa sulla on? Minun esi-isäni oli ei ollut vapaussodassa mikään suojeluskuntalainen harrastelija vapaaehtoinen vaan hän oli saksassa koulutettu jääkärimajuri.
Esi-isäsi on vain kalatarina minkä sulle on kerrottu.
Että ihan majuri... Jos olisit luutnanttia tarjonnut, olisin uskonut. :-D
Tuo firmoista kyseleminen toistuu sinulla palstalla säännöllisesti, kun venäjän asiassa jäät häviölle. Jotain katkeruutta porvareita kohtaan?
Venäjä romahtaa, se on selvää.
Aina juhlin kun vanjaa kaatuu ja putinistit kärsii.
Ukraina war youtube
Ukrainalle kaikki apu viimeistä ritsaa myöden.
Vittukun sais Krimin takaisin. 🙂
Saisihan se Venäjänkin maaperäkin vähän tuulahdella, niin ei ole niin yksipuoleista sodankäyntiä.
Venäjän kansakin huomaisi, mitä tapahtuu Ukrainassa.
Kenenkään kuolemaa ei pitäisi toivoa. Ei edes puten vaikka hänen hyökkäys Ukrainaan on barbaarinen ja sata-nolla tuomittavaa.
Miettikääs millainen yhteiskunta olisi jos ihmiset toivoisivat toisilleen kuolemaa. Sehän olisi lähellä erästä kivikautista uskontoa. Yhtä sivistyksen puutteellista väkeä. Jälki olisi siinä yhteiskunnassa tuhoisaa jos tällaiset ihmiset vielä olisi päättäjiä.
Luullaan että ihminen täällä lännessä olisi jotenkin sivistynyt. Ei näköjään ole.
Kaikkien pitää toivoa koko venjän roskavalton ihimisten kuolevan sillon maailmasta tulee perempi kun ei ole enään venäjän terroristikansaa olemassa.
Korjaan, siis lännessäkään.
Pointtini on että ei me olla sen parempia ihmisiä kuin Venäjällä jos toivotaan jollekin kuolemaa.
Kyllä me länsimaalaiset olemme sivistyneitä vaikka sinä et ole.
Olen asunut Suomessa koko ikäni. Missähän kuvittele Savon olevan
Kuitenkin on niin että sellainen ihminen ei osoita sivistystä joka toivoo jollekin kuolemaa.
On eri asia haluta esimerkiksi putelle rangaistusta kuin kuolemaa. Minäkin toivon että hänet syöstään vallasta ja tilalle tulee rauhanmies.
Siis missähän kuvittelet Savon olevan
Tottakai olemme paljon parempia kuin venäläiset ne tappaa ukrainalasia siviilejä joka päivä ei suomi ikinä tule noin alas vajoamaan ei mitenkään.
Tuo barbaarinen hyökkäys on tuomittava. Mutta mikä tekee ihmisen paremmaksi jos toivoo toiselle kuolemaa? Missä se veteen piirretty viiva on
On eri asia vaatia kovaa rangaistusta roistoille kuin vaatia heidän kuolemaa. Jos oikeus tuomitsee jonkun kuolemaan, hekään eivät välttämättä halua sitä tälle rikolliselle. Jos poliisi ampuu roiston, se on oikein. Virkavallalla on oikeus käyttää miekkaa. Näin yhteiskuntaa suojellaan pahuudesta. Poliisikaan ei halua ampua rikollista mutta hän tekee sen suojellakseen yhteiskuntaa.
Pahuudelta siis. Ei virkavalta turhaan miekkaa kanna.
Korjaan. Ei esivalta turhaan miekkaa kanna.
Se tekee suomalsista tuhan kertaa paremia että emme tapa ukrinan siviilejä kuten venäläiset ja venäläiset on alinta kastia isis väen kanssa mitää meistä 8 miljardista ihmisestä löytyy.
Putinin kuolema olisi nyt parasta.
Ihme touhua. Helmikuussa Venäjä hyökkää Ukrainaan ja syksyllä Suomessa asuntojen hinnat lähtevät laskuun. Törkeää!
Putinistit nyt on luokallejääneitä ja apukoululaisia..Siksi kiinnostaa vain sotiminen.
Länsi ei lopeta tukeaan Ukrainalle, ei.
Rosstatin mukaan venäläisten naisten elinajanodote syntymästä oli viime vuonna 77,1 vuotta, kun taas miesten vastaava oli 66,5 vuotta.
Vladimir Putin (70v.) on jo ylittänyt keskivertovenäläiset miehen eliniän...
Mutta eliitti saakin parempaa ravintoa, siksi elävät kauemmin siellä.