Wagner teloitti oman sotilaansa

Palkka-armeija Wagner teloitti yhden sotilaistaan ja julkaisi teon videolla. Armeijan omistaja Jevgeni Prigozhin kommentoi, että video tulisi hänen mielestään nimetä "Koira saa koiran kuoleman"-nimellä.

Saiko teloitettu puolueettoman oikeudenkäynnin? Minkä lain mukaan hänet tuomittiin teloitettavaksi?

Muuhun johtopäätökseen ei voi tulla, kuin että kyseessä on murha.

Wagner -armeija on julistettava terroristi- tai ainakin rikollisjärjestöksi.

13

179

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sota on kovaa, ja ei sitä käydä tärkeillen lakituvassa, huom!!
      - sotatilassa sotatila lait. ja vain rauhan olosuhteissa voi unelmoida, viisastella ja harjoittaa byrokratiaa...
      - Myös ukraina ampuu omia sotilaitaan, jotka kieltäytyy peloissaan itsemurha hyökkäyksistä.
      Se on erittäin yleistä. Kuri ei muuten säily.

      • Anonyymi

        Ukrainan sotilailla on todellinen syy sotia, koska he puolustavat maansa itsenäisyyttä ja vapautta ja estävät sotimalla Ukrainan kansan kansanmurhan!

        Venäläisellä sotilaalla ei vastaavaa syttä ole! Hän sotii vieraalla maalla ja paikassa, jonne häntä ei haluta tai toivota tervetulleeksi! Ukraina ei mitenkään kykene vakavasti uhkaamaan Venäjää eikä ylipäätään halunnut koko sotaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukrainan sotilailla on todellinen syy sotia, koska he puolustavat maansa itsenäisyyttä ja vapautta ja estävät sotimalla Ukrainan kansan kansanmurhan!

        Venäläisellä sotilaalla ei vastaavaa syttä ole! Hän sotii vieraalla maalla ja paikassa, jonne häntä ei haluta tai toivota tervetulleeksi! Ukraina ei mitenkään kykene vakavasti uhkaamaan Venäjää eikä ylipäätään halunnut koko sotaa!

        miksi ukrainalainen köyhä tukisi oligarkki hallintoa ja korruptiota ukrainassa ja epätasa arvoa ? Kun ei ole mitään syytä tukea ukrainan rikkaita ja natseja....


    • Anonyymi

      Ukrainan sotilailla oli todellinen syy hyökätä PUOLAAN?

      • Anonyymi

        Länsi ei tykännyt!


    • Anonyymi

      Kyllä Venäjän vankiloissakin tieto tästä tapahtumasta leviää, joten voi vaikuttaa tulevien värväytyjien määrään. Mitä tulee pääjehu Prigozinin tulevaisuuteen, en ennusta pitkää ikää, sen verran löytynee vastustajia eri ryhmistä.

      • Anonyymi

        Vankiloista murhamiehet pääsee vapaaksi ja hoitelemaan Ukrainalaiset "paratiisiin".


    • Anonyymi

      Nämä on niitä vanhus Toverin höpötyksiä, miksi tuollainen yli 80 ukko pidetään muka asiantuntijana, ei ole edes puolustusvoimissa ollut iän puolesta vuosikymmeniin.

      • Anonyymi

        Inmihän se jenkki upseerien munaa Afganistanissa.


    • Anonyymi

      Pekka Toveri ennakoi vahvaksi nousseen ”Putinin kokin” kohtaloa: Sisäpiiri teroittaa jo puukkoa
      ”Kaveri hoidetaan pois päiviltä ennen kuin siitä tulee liian vahva”, kenraalimajuri evp. Pekka Toveri analysoi.

      Uunia lämmitetään ja paistia mureutetaan vielä hetki. Sallittakoon tälläinen kuvaus
      Prigožin tulevaisuudesta.
      Ja on turha kuvitella että pääsisi Kremlin kellarin pakastimeen muiden "suurmiesten" joukkoon irvistelemään turisteille.

    • Anonyymi

      Oli petturi, joka sai tuomion.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      265
      3063
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      80
      2606
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      181
      2201
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      28
      1980
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      117
      1687
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      94
      1425
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      348
      1380
    8. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      40
      1346
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      122
      1264
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      91
      1226
    Aihe