Kuluttajien on hyvä ymmärtää, että osa taksialan toimijoista ei käsitä varsinaisesta käytännän henkilökuljetuksista ja koko toimialasta yhtään mitään. Ne ovat pelkkiä välittäjiä, kuten mikä tahansa puhelinmyyntikeskus ja nettisivusto. Seuraavilla firmoilla ei ole ainuttakaan taksiautoa, eikä yhtään taksinkuljettajaa.
Taksi Helsinki
Lähi Taksi
Yango
Taksi Tampere
Otaxi
02taksi
Taksi Vaasa
Uber
Lounais-Suomen Taksidata
Taksi Länsi-Suomi
Valopilkku
Näitä on useita muitakin, joilla ei ole tarkoituskaan tulla taksialalle, vaan pysyä välistävetäjinä.
Taksi Helsinki
Lähi Taksi
Yango
Taksi Tampere
Otaxi
02taksi
Taksi Vaasa
Uber
Lounais-Suomen Taksidata
Taksi Länsi-Suomi
Valopilkku
Näitä on useita muitakin, joilla ei ole tarkoituskaan tulla taksialalle, vaan pysyä välistävetäjinä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Sen kyllä huomaa, kun tilaa taksia. Keskus ei tajua mitään.
Noiden välityspuljujen kautta voi tulla mitä tahansa vastaan, hulluja kuljettajia ja huonoja autoja.
Miten keskus voisi jotain ymmärtää, kun ei ole taksialalla, vaan tilauksien kirjaaja ja jakaja.
Keskuksissa olevien välittäjien rikostaustaa ei tarkisteta. Hehän voivat kerätä henkilötunnuksia, nimiä ja osoitteita petoksien ja ryöstöjen tekemistä varten.
Ei tajua kukaan muukaan. Mm. Yle antaa jatkuvasti väärää tietoa kirjoittamalla välitysyhtiöiden olevan taksiyrityksiä. Välitysyhtiöillä ei ole taksiautoja, eikä taksinkuljettajia ole heidän palkkalistoillaan. Koko toimiala on alihankintaketjutettu.
Noiden välityspuljujen kautta voi tulla mitä tahansa vastaan, hulluja kuljettajia ja huonoja autoja.
On tullu,mutta lähti rotta vauhdilla.
Vileä jos tulee hoono soome paskakasa niin kaadetaan auto kaatoleen:)
Vitun virolaiset sekunda ryzzzät ja muut mamut.
Keskuksissa olevien välittäjien rikostaustaa ei tarkisteta. Hehän voivat kerätä henkilötunnuksia, nimiä ja osoitteita petoksien ja ryöstöjen tekemistä varten.
Mielenkiintoinen asia,tästä lähtee ilmoitus !!
Eiköhän tämä ole selvää jo. Kansa halusi ja Sipilä johti ja Berner toteutti pulinat pois. Paluuta ei ole. Verotulot huvenneet, mutta ei haittaa kun hinnat nousseet 40%. Uudistus on ollut hyvä.
Kaikkinyrittäjät on välistä vetäjii
Toiset vaan eritavalla
Toiset saa suuret yritystuet
Toiset saa sähköverkon palautusta 2 miljoonaa .nyt varman enemmän
Toiset ostaa kaiken ilman alv veroja
Hienot merustkin vähentyneet
Ei tarvii asikaan enää kustantajan uusinta keruu joka vuosi ja esittää
Isäntä ja tämän vaimon ja renkii ja sen vaimoo
mina veta sinu vali
Muhammad
Koko Suomessa on nykyisin noita taksien välityskeskuksia, käytännössä kaikilla paikkakunnilla. Taitaa olla harvassa enää taksikoppi kylällä jossa kuskit istuu kahvia juoden puhelimen ääressä odottamassa tilauksia. Helsingissäkään ei ole enää pitkiin aikoihin kuski pompannut autosta ulos vastaamaan tolpan puhelimeen kun valo välkkyy laatikon ovessa. Jo kauan ennen Bernerin tempauksia perustettiin nämä tilauskeskukset ja taksikuljettajat nappaavat kyydit "lennosta" (ajaessa tai taksiasemalla). Eihän näiden "toimijoiden" tarvitsekaan tietää muuta kuin välittää asiakkaan tilaus taksikuskille - selvää puhelunvälittäjän hommaa.
Asiassa on mielenkiintoista taksialalla vallitseva ammattirikollisuus, joka on maan tapa koko toimialalla.
Pikaisesti katsottuna useat välitysyhtiöt antavat tarkoituksella totuudenvastaista ja harhaanjohtavaa tietoa verkkosivustoillaan ja medioissa.
Elinkeinonharjoittaja ei saa antaa markkinoinnissaan tietoja, jotka ovat totuudenvastaisia tai harhaanjohtavia ja jotka saattavat vaikuttaa kuluttajan ostopäätöksen tekemiseen siten, että kuluttaja tekee päätöksen tavaran tai palvelun ostamisesta, vaikka ei olisi todennäköisesti muutoin päättänyt ostaa niitä.
Totuudenvastaista on mm. kertoa, että kyseisillä yhtiöillä olisi taksinkuljettajia tai taksiautoja, jos näin ei ole. Ne ovat harhaanjohtavia tietoja palvelun käytöstä. Myös muiden epäolennaisten seikkojen korostaminen markkinoinnissa on harhaanjohtavien ja totuudenvastaisten tietojen antamista, kuten joidenkin yhtiöiden kohdalla kerrotaan heidän palkkaavan taksinkuljettajia, vaikka näin ei ole, mikäli heitä ei palkata nimenomaan ko. yhtiölle.
......esiin tunkevat aatokset sameat.....valhetta vatvovat karkeat sanat....
Hyvä Kepu, Hyvä Berner ja Sipilä.
Muistan kun taksarit on niin oikeistolaisia ja pelkäsi sossuja että ne sosialisoi taksin
Nyt kävi että keskusta kokoomus sosialisoi taksit
Kiitos Sipilä
Ainut hyvä mitä Sipilä teki että pääsen blogin tai yanglla kolmas osan hinnalla kentälle ja baariin.
Tavallinen täysijärkinen tietää, että taksit ovat pienyritysten omistamia.
Ennen "uudistusta" melkein joka paikkakunnalla oli oma välitys keskus.
Nykyään alueet ovat isompia.
Jokainen täysjärkinen tietää, että väärien tietojen antaminen markkinoinnissa rikkoo lakia.
Ankarasti vaadittiin taksiliikenteen vapauttamista vuosikausia. Nyt kun se on tehty niin miksi valitatte.
No kun me haluttaisiin -pääministerin sanoin- kaivaa ne rusinat pullasta.
Taksin pitäisi olla yhtä laadukas, helposti saatavilla oleva , yhteiskunnallisista velvoitteistaan huolehtiva ja luotettava kuin mitä se oli ennen tätä surullista uudistusta.
Hinnat sen sijaan pitäisi olla puolet vuoden 2018 hintatasosta koska meillä ,jotka ansaitsemme keskimäärin 3700 eur/kk. ei kerta kaikkiaan ole varaa maksaa taksille 15 euroa enempää kyydistä hki keskusta-espoo.
Taksi on edelleen vain hyvätuloisille. Keskiluokka kuuluu bussiin tai mamutaksiin.
Taksilupien saatavuuden helpottaminen on/oli hyvä asia, mutta sen toteuttaminen ja valvonta meni väärin!
Aikaisempi kiintiöjärjestelmä ja luvan saamisen edellytykset ei sekään ollut hyvä!
Huijareita riittää
ällös nyt hätäile tai panikoi, Elon Musk tuo ehkä jo huomenna kauppoihim automaattisesti operoivat ilm,a-autot.
Robottiautoja on tullut jo "ensi vuonna" 70-luvulta lähtien. Ei ole vaan missään näkynyt.
Mutta josrobottikuljettajiakinniinjääse
sosiaalinen puoli matkasta pois eli kuljettajan kanssa keskustelut asioista.
Viimeksi olikin kuskin kanssa ruokaroboteistakin juttua.
Eivät ne ole taksiyhtiöitä, vaan välitysyhtiöitä.
Vasemmisto media lyttää kaikki muut VILLITAKSIKSI KAIKKI?
Kiesus että toimittajat on aasin tyhmiä.
Toki on välityskeskuksia ja joku haluaa olla siinä mutta jotkut SUOMALAISET EI halua maksaa rosvohintaa heill,että joku pullaläski on Tj ja sitten maajohtaja ,näistä läskien nimityksiä riittää heillä.
Mamut on pilannu kaiken,että he osaavat olla koiria kaikki !