AKT pääsi taas lakkoilemaan, Finnair toimillaan siirtyy ulos

Anonyymi-ap

AKT lakko asialla, ollutkin jo aikaan lakkoilematta, pitäähän saada jokin kerta kuitenkin vuodessa lakkoilla, punikeilla ei asia tärkein vaan lakot.
Käy kuin sen harvahampaan luotsaamalle paperipuolelle, kun lähti koko teollisuus alle vuodessa maasta. Lakkoon, niin kulut kohoaa. Sijoittajilla ei ole vaihtoehtoja, kuin ajaa alas jatai siirtää maasta pois.
AKT:n saisi lailla lakkauttaa. Korvaako AKT niiden matkustajien (joiden puolesta on pahoillaan) ansionmenetykset, jotka jäävät maailmalle lakon takia?
Äänestä

9

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      AKT on oikealla asialla, vellihousu! Katsopas, mitä Saksassa ay-liike saa aikaan.

      "Saksan suurin ammattiliitto IG-Metall on sopinut maan teollisuudelle keskeisellä Baden-Württembergin alueella palkankorotuksista, jotka ovat ensi vuonna 5,2 prosenttia ja sitä seuraavana vuonna 3,3 prosenttia. Tämä antaa suuntaa 3,9 miljoonan jäsenen ammattiliiton muille sopimuksille.

      Lisäporkkanana sopimuksessa on yhteensä 3000 euron kahdessa erässä maksettava kertakorvaus."

      "Myös ammattiliitto Verdi on päässyt palkkasopuun energiajätti RWE:n 18 000 työntekijän puolesta. Myös he saavat 3000 euron kertakorvauksen palkankorotusten ollessa vähintään kuusi prosenttia."

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009211820.html

      Mahtaa YTK-sipilistiä vituttaa?

      • Anonyymi

        Inflaatio söi senkin sakujen korotuksen heti alkuunsa. Sakuilla on pikkasen suurempi BKT kuin meillä. Ayliike tulisi lakkauttaa, ja palkat lakien mukaan ei jopa 25000 kk euron palkoilla olevien Ayjohtajien. Eihän siinä ole mitään järkeä enää yli 300 000 € vuosipalkoilla heille. Kuten tämäkin autotehtaan tuulilasiasentaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Inflaatio söi senkin sakujen korotuksen heti alkuunsa. Sakuilla on pikkasen suurempi BKT kuin meillä. Ayliike tulisi lakkauttaa, ja palkat lakien mukaan ei jopa 25000 kk euron palkoilla olevien Ayjohtajien. Eihän siinä ole mitään järkeä enää yli 300 000 € vuosipalkoilla heille. Kuten tämäkin autotehtaan tuulilasiasentaja.

        Mitä sinä vingut ay-johtajien palkoista, kun samaan aikaan nuolet EK:n ja Suomen Yrittäjien pomojen sankkireikiä hartaudella? Siellä on johtajilla vielä suuremmat tulot, joten miksi et vingu niistä?

        Ay-liikettä ei lakkauteta Suomesta vain sinun fasistisen toiveesi vuoksi. Suomi on näet oikeusvaltio ja täällä pätevät ihmisoikeuslait.


    • Anonyymi

      Juu mutta meillä inflaatio syö kymmenien vuosien korotukset takautuvasti!No,se johtaa kysynnän laskuun ja sitä kautta ehkä hintojen laskuun ja ainakin monilla turhamaisuuden aloilla toimivien yritysten konkursseihin!

    • Anonyymi

      Muuten, mites tää liittyy Suomen Keskustaan?

      • Anonyymi

        Kysy aloituksen tehneeltä palstapölhöltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysy aloituksen tehneeltä palstapölhöltä.

        Niin... kysy, peeveli vie !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin... kysy, peeveli vie !

        Ja siinä paha missä mainitaan. Lyhyt oli selitys ja sekin yhtä mitäänsanomaton kuin tavallisesti.


    • Anonyymi

      Porvarilla ottaa pannuun kun AKT hoitaa omia asioitaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      184
      10576
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      57
      2883
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2618
    4. 88
      2490
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2192
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      257
      2046
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1260
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      902
    Aihe