AKT pääsi taas lakkoilemaan, Finnair toimillaan siirtyy ulos

Anonyymi-ap

AKT lakko asialla, ollutkin jo aikaan lakkoilematta, pitäähän saada jokin kerta kuitenkin vuodessa lakkoilla, punikeilla ei asia tärkein vaan lakot.
Käy kuin sen harvahampaan luotsaamalle paperipuolelle, kun lähti koko teollisuus alle vuodessa maasta. Lakkoon, niin kulut kohoaa. Sijoittajilla ei ole vaihtoehtoja, kuin ajaa alas jatai siirtää maasta pois.
AKT:n saisi lailla lakkauttaa. Korvaako AKT niiden matkustajien (joiden puolesta on pahoillaan) ansionmenetykset, jotka jäävät maailmalle lakon takia?
Äänestä

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      AKT on oikealla asialla, vellihousu! Katsopas, mitä Saksassa ay-liike saa aikaan.

      "Saksan suurin ammattiliitto IG-Metall on sopinut maan teollisuudelle keskeisellä Baden-Württembergin alueella palkankorotuksista, jotka ovat ensi vuonna 5,2 prosenttia ja sitä seuraavana vuonna 3,3 prosenttia. Tämä antaa suuntaa 3,9 miljoonan jäsenen ammattiliiton muille sopimuksille.

      Lisäporkkanana sopimuksessa on yhteensä 3000 euron kahdessa erässä maksettava kertakorvaus."

      "Myös ammattiliitto Verdi on päässyt palkkasopuun energiajätti RWE:n 18 000 työntekijän puolesta. Myös he saavat 3000 euron kertakorvauksen palkankorotusten ollessa vähintään kuusi prosenttia."

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009211820.html

      Mahtaa YTK-sipilistiä vituttaa?

      • Anonyymi

        Inflaatio söi senkin sakujen korotuksen heti alkuunsa. Sakuilla on pikkasen suurempi BKT kuin meillä. Ayliike tulisi lakkauttaa, ja palkat lakien mukaan ei jopa 25000 kk euron palkoilla olevien Ayjohtajien. Eihän siinä ole mitään järkeä enää yli 300 000 € vuosipalkoilla heille. Kuten tämäkin autotehtaan tuulilasiasentaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Inflaatio söi senkin sakujen korotuksen heti alkuunsa. Sakuilla on pikkasen suurempi BKT kuin meillä. Ayliike tulisi lakkauttaa, ja palkat lakien mukaan ei jopa 25000 kk euron palkoilla olevien Ayjohtajien. Eihän siinä ole mitään järkeä enää yli 300 000 € vuosipalkoilla heille. Kuten tämäkin autotehtaan tuulilasiasentaja.

        Mitä sinä vingut ay-johtajien palkoista, kun samaan aikaan nuolet EK:n ja Suomen Yrittäjien pomojen sankkireikiä hartaudella? Siellä on johtajilla vielä suuremmat tulot, joten miksi et vingu niistä?

        Ay-liikettä ei lakkauteta Suomesta vain sinun fasistisen toiveesi vuoksi. Suomi on näet oikeusvaltio ja täällä pätevät ihmisoikeuslait.


    • Anonyymi

      Juu mutta meillä inflaatio syö kymmenien vuosien korotukset takautuvasti!No,se johtaa kysynnän laskuun ja sitä kautta ehkä hintojen laskuun ja ainakin monilla turhamaisuuden aloilla toimivien yritysten konkursseihin!

    • Anonyymi

      Muuten, mites tää liittyy Suomen Keskustaan?

      • Anonyymi

        Kysy aloituksen tehneeltä palstapölhöltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysy aloituksen tehneeltä palstapölhöltä.

        Niin... kysy, peeveli vie !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin... kysy, peeveli vie !

        Ja siinä paha missä mainitaan. Lyhyt oli selitys ja sekin yhtä mitäänsanomaton kuin tavallisesti.


    • Anonyymi

      Porvarilla ottaa pannuun kun AKT hoitaa omia asioitaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      259
      17445
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      184
      12399
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6170
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      26
      5017
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4975
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      52
      4120
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3712
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3672
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      48
      3194
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3129
    Aihe