"Sääty" talon

Anonyymi-ap

6

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen historian häpeällisin oikeudenkäynti, jossa pelkästään poliittisista syistä tuomittiin isänmaallisia miehiä, jotka sodan aikana olivat tehneet parhaansa maan vapauden eteen. Molotov ja Stalin sinne syytettyjen penkille olisivat kuuluneet.

      • Anonyymi

        Tämä just todistaa kaiksi valitettavaa tosia-asiaa, että sodan voittaja järjestää tuomioistuimet ja päättää kuka on syyllinen. Sotasyyllisyystuomioistuimet tulivat YK:n mukana. Ennen YK:ta ei mitään tallisia koskaan ollut, vaan ajateltiin että molemmat ovat syyllisiä sotaa ja toiselle tappio on jo riittävä nöyryytys.


      • Anonyymi

        Sodassa tappio on ihan riittävä nöyryytys, mutta sotasyyllisyystuomioistuimen tarkoitus olikin varmistaa että kukistettu valtio ei koskaan enää yrittäisi mitään.


    • Anonyymi

      Tämä just todistaa kaiksi Tämä just todistaa kaiksi Tämä just todistaa kaiksi Tämä just todistaa kaiksi Tämä just todistaa kaiksi

      • Anonyymi

        Ottaako siis pattiin kun tajusit sen vasta nyt?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11387
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9600
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5475
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3774
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3730
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3368
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3143
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2773
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      74
      2522
    Aihe