Jos olisin miljonääri

Anonyymi-ap

Parempi paikka kysymykselle kuin ajanviete.

Paljonko pitäisi olla rahaa 2020 luvulla jotta olisi taloudellisesti turvallinen olla.

Väitän ettei tarvitse maksimissaan kuin reilun 500k. Euron muuntokertoimella 2002 500k olisi n. 3milj mummoa. Jos inflaatio olisi tasaisesti 2,5 niin 500k olisi nyt n. 300k.

Itseasiassa jopa tuo 300 000€ riittää ihan hyvin nykyisen nyhjäämisen jatkoon.

Mutta sana on vapaa! Toisille ei riitä mikään.

8

282

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mihin käyttöön tuon rahan pitäisi riittää ja kuinka pitkäksi aikaa?
      Keskiverto palkansaaja tienaa nettona n. 30 000€ vuodessa eli 300 000€ olisi 10 vuoden tulot. Ja näistä valitetaan, ettei riitä millään minkäänlaiseen järkevään elämään.

      2 miljoonalla olisi mahdollista saada jo sen verran passiivista tuloa, ettei niin huimaisi ja pääomassakin on käyttövaraa.

      Toki, jos siis jatkaa edelleen töissä, niin yksikin satatonninen tuo jo turvaa ja rauhallisemmat yöunet.

      • Anonyymi

        Aloittajan kommentoi.

        Niin! Tuo miksi aikaa mainitsemani 300000€ riittää!

        Oma fakta on se, että on yli 50v yksin oleva ihminen. Tuskin mitään isoa enää tekee. 300k olisi 10v aikana suoraa 30k/a. Nykyinen inflaatio ei kerro mitään esim vuoden 2026 tilanteesta.

        Minun tilanteessa ei tarvitsisi nykytilanteessa kuin tuon 300 ja ehkä rahaa johonkin isompaan hankintaan jos sellaista mielii. Esim. 150k asuntoon. Jollakin 1600€ kk rahalla pärjäisi ihan hyvin ja sitä tarkistetaan esim yleisen tarkistuskertoimen mukaan 12kk välein. Kela nosti etuuksia kesällä 3,5% mitä voinee käyttää mallina tai osana sitä.

        Mutta mitään 2 milj kasaa tässä tuskin enää tarvitaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittajan kommentoi.

        Niin! Tuo miksi aikaa mainitsemani 300000€ riittää!

        Oma fakta on se, että on yli 50v yksin oleva ihminen. Tuskin mitään isoa enää tekee. 300k olisi 10v aikana suoraa 30k/a. Nykyinen inflaatio ei kerro mitään esim vuoden 2026 tilanteesta.

        Minun tilanteessa ei tarvitsisi nykytilanteessa kuin tuon 300 ja ehkä rahaa johonkin isompaan hankintaan jos sellaista mielii. Esim. 150k asuntoon. Jollakin 1600€ kk rahalla pärjäisi ihan hyvin ja sitä tarkistetaan esim yleisen tarkistuskertoimen mukaan 12kk välein. Kela nosti etuuksia kesällä 3,5% mitä voinee käyttää mallina tai osana sitä.

        Mutta mitään 2 milj kasaa tässä tuskin enää tarvitaan.

        Miksi siis haaveilet normaalin ihmisen normaalista palkasta? Mene töihin ja ansaitse tuon verran tai elä työttömänä pienemmällä.
        Tuo on niin realistinen haave, että se jopa kannattaa toteuttaa.


    • Anonyymi

      Minulla on taloudellisesti turvallinen olo. Omistan yrityksen, joka kannattaa hyvin ja se tuottaa passiivista tuloa.

      Riittävä tulo lienee siinä 80teur/v.

    • Anonyymi

      Juuri oli julkisuudessa uutisotsikkoa miljonäärirouvasta, jota haastateltiin aiheesta, mihin käyttää rahaa.

      Olisi sensijaan ollut keskustelua aiheesta, miten tienaat rahaa. Kaikkihan sitä käyttää osaa. Tienaaminen on eri juttu.

    • Anonyymi

      Riippuu iästä ja elämäntavoista . Onko omistusasunto maksettu . Onko mökit , autot ja lainat maksettu jos sellaisiin on tarvetta., Velattomana on pienemmät kulut. Jäisin itse jo töistä pois jos velat olisi hoidettu, mutta tuli yhtiölaina remontista maksuun ja vielä vähän mökkilainaa. Ikä 53 . Sijoiituksissa 760 k€ ja eläkevakuutuksissa 160 k €. Osinkoja tulee nyt tänä vuonna n 28 K€ . Sopiva säästösumma tataa olla se 1 milli niin pärjää lopun elämän kun elää suht normaalisti eikä kerran vuodessa ostele mersuja

    • Anonyymi

      Jos rahat on tilillä, niin mahdotonta sanoa. 2-3 miljoonaa? Riippuu tietysti iästä, lainoista, menoista yms.

      Mutta jos lasket, että tarvitset vaikka sen 36 000€ miinus verot elämiseen, niin 6-8% tuotolla sijoituksissa se tekisi karkeasti 449 000-585 000. Verojen jälkeen jäisi se 25 000 - 26 000€/vuosi, reilu 2000€/kk puhtaana käteen. Perus elämää elävälle velattomalle taloudelle pitäisi riittää. Ei tietysti varaa törsäillä, mutta riittää.

      Jos tulot tulee esim. asunnoista tulee mukaan laskea yhtiövastikkeet, korjaus kulut yms. Tällöin sijoitetun pääoman määrä kasvaa luonnollisesti.

      Eli karkeasti voisi sanoa, että 0.5 miljoona vähintään.

    • Anonyymi

      Useimmiten, kun on miljoonia sijoituksissa ja tarkemmin, yrityksissä. Mukana tulee myös vastuuta muista ihmisistä, kuin itsestä.

      Itse näen suuren yritysvarallisuuden niin, että sitä pitää säilyttää ja kehittää, eikä humputella pois. Isoilla summilla ja yrityksillä on vaikutusta myös muiden elämään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      79
      2494
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      847
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      482
    Aihe