masennus iskee

Anonyymi-ap

elämäni ei ole enää mitään ja ei ole ketään mitä pitäisi täällä, olen vain niin yksin..
olen työkyvyttömyys eläkkeellä ja en käy enää missään, ketään ei kiinnosta miten mulla menee, olen 35 vuotias..
jokainen päivä on tuskaa, en saa edes nukuttua enää yhtään..käyn kerran kk juttelemassa mut ei sekään auta, hoitajalla on niiin kiirettä, mutta kukaan minua voisi auttaakaan enää..en tiedä mitään mitä voisin tehdä

8

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilanteesi on tosi surullinen ja samanlaisen kohtalon kokee moni tässä maassa. Osa on työttöminä vailla mahdollisuutta päästä sairaana eläkkeelle. Jotkut kituuttaa töissä ja silti kokevat yksinäisyyttä. Harmittavan huonoa nykyaikana se avohoitokin on, jutustelua itsestäänselvyyksistä ja varsinaista dialogia ei haluta antaa syihin, miksi on huono olo. Voisiko joku harrastus kenties auttaa?`Jos on voimia aloittaa vaikka joku kansalaisopiston kurssi? Kieliä, liikuntaa, käsitöitä ja musiikkia siellä ainakin on, jos joku noista ylipäätään kiinnostaa ja jaksamista löytyisi sellaisen aloittamiseen. Tulisi joku sosiaalinen kokemusa ja saattaa olla hyvällä tuurilla kiva ryhmähenki ja jotain yhteisiä kahvitteluita tai muita kurssin ulkopuolella. Jos asut isommassa kaupungissa, voi etsiä jonkun keikkatyön tai osa-aikatyön ja sitä kautta tutustua työkavereihin ja saada joku ote elämään. Liiallinen passivoituminen, se ei vie eteenpäin ja saman kanssa olen itse kamppaillut. Voimia syksyyn, sitä me kaikki tarvitaan!

      • Anonyymi

        Minulla töissä on ilkeitä ihmisiä. Se verottaa lisää oloa. Yritän muistaa sisäisen rauhan.


    • Anonyymi

      https://youtu.be/oRSMh7_qh7E taivaan isää kiinnostaa. Usko.

    • Anonyymi

      Oletko nainen? Voin hoitaa sua ilmaiseksi.

      Usko

      • Anonyymi

        Sä olet kyllä tosi sairas Mersunarsu


    • Hei,

      Saitkin jo joitain hyviä vinkkejä, mutta vastaan vielä minäkin. Laitan tiedoksi muutaman linkin, josta voi saada vertaistukea sekä myös ammattilaisen tai koulutetun vapaaehtoisen tukihenkilön tarjoamaa keskusteluapua. Vertaistuki esim. ryhmächatit ja ryhmäkeskustelut voivat myös olla avuksi.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetin sivuilla palveluita tarjoaa yli 100 järjestöä, joten sieltä löytyy monenlaista ammatti- ja vertaistukea.

      Esimerkiksi Mieli Tukisuhteessa voi keskustella tukihenkilön kanssa luottamuksellisesti. Tukisuhde voi kestää joitakin kuukausia.

      https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Aikuisille suunnatussa Solmussa-chatissä voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliaikaisesti. Päivystys on aina ma-to klo 15-19.

      https://tukinet.net/teemat/solmussa-chat-783075200/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Koeta rauhoittua huonojen ajatustesi kanssa. Tällä hetkellä monilla on vaikeaa.
      Ole kiitollinen että saat olla rauhassa eikä sinua ahdistella nälkäpalkalla rangaistusten uhalla mihinkään. Yritä tehdä asioita joista itse pidät ja jotka tuovat hyvää mieltä sinulle. Kun jaksat paremmin, harkitse lemmikin ottamista. Se helpottaa yksinäisyyttä.
      Myös ihmisten ilmoille meneminen erilaisiin tapahtumiin mielenkiinnon mukaan voisi auttaa sinua kohtaamaan mielenkiintoisia henkilöitä.
      Et kerro onko työkyvyttömyys lopullista vai väliaikaista. Olet vielä nuori ja ehtisit tehdä vaikka mitä. Tällä hetkellä ei hyvältä tunnu sinusta mutta voisiko tilanne muuttua?
      Tsemppiä.

    • Anonyymi

      Tuttu tunne... sama täällä. T madentunut

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1545
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      951
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      910
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      762
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe