masennus iskee

Anonyymi-ap

elämäni ei ole enää mitään ja ei ole ketään mitä pitäisi täällä, olen vain niin yksin..
olen työkyvyttömyys eläkkeellä ja en käy enää missään, ketään ei kiinnosta miten mulla menee, olen 35 vuotias..
jokainen päivä on tuskaa, en saa edes nukuttua enää yhtään..käyn kerran kk juttelemassa mut ei sekään auta, hoitajalla on niiin kiirettä, mutta kukaan minua voisi auttaakaan enää..en tiedä mitään mitä voisin tehdä

8

432

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilanteesi on tosi surullinen ja samanlaisen kohtalon kokee moni tässä maassa. Osa on työttöminä vailla mahdollisuutta päästä sairaana eläkkeelle. Jotkut kituuttaa töissä ja silti kokevat yksinäisyyttä. Harmittavan huonoa nykyaikana se avohoitokin on, jutustelua itsestäänselvyyksistä ja varsinaista dialogia ei haluta antaa syihin, miksi on huono olo. Voisiko joku harrastus kenties auttaa?`Jos on voimia aloittaa vaikka joku kansalaisopiston kurssi? Kieliä, liikuntaa, käsitöitä ja musiikkia siellä ainakin on, jos joku noista ylipäätään kiinnostaa ja jaksamista löytyisi sellaisen aloittamiseen. Tulisi joku sosiaalinen kokemusa ja saattaa olla hyvällä tuurilla kiva ryhmähenki ja jotain yhteisiä kahvitteluita tai muita kurssin ulkopuolella. Jos asut isommassa kaupungissa, voi etsiä jonkun keikkatyön tai osa-aikatyön ja sitä kautta tutustua työkavereihin ja saada joku ote elämään. Liiallinen passivoituminen, se ei vie eteenpäin ja saman kanssa olen itse kamppaillut. Voimia syksyyn, sitä me kaikki tarvitaan!

      • Anonyymi

        Minulla töissä on ilkeitä ihmisiä. Se verottaa lisää oloa. Yritän muistaa sisäisen rauhan.


    • Anonyymi

      https://youtu.be/oRSMh7_qh7E taivaan isää kiinnostaa. Usko.

    • Anonyymi

      Oletko nainen? Voin hoitaa sua ilmaiseksi.

      Usko

      • Anonyymi

        Sä olet kyllä tosi sairas Mersunarsu


    • Hei,

      Saitkin jo joitain hyviä vinkkejä, mutta vastaan vielä minäkin. Laitan tiedoksi muutaman linkin, josta voi saada vertaistukea sekä myös ammattilaisen tai koulutetun vapaaehtoisen tukihenkilön tarjoamaa keskusteluapua. Vertaistuki esim. ryhmächatit ja ryhmäkeskustelut voivat myös olla avuksi.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetin sivuilla palveluita tarjoaa yli 100 järjestöä, joten sieltä löytyy monenlaista ammatti- ja vertaistukea.

      Esimerkiksi Mieli Tukisuhteessa voi keskustella tukihenkilön kanssa luottamuksellisesti. Tukisuhde voi kestää joitakin kuukausia.

      https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Aikuisille suunnatussa Solmussa-chatissä voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliaikaisesti. Päivystys on aina ma-to klo 15-19.

      https://tukinet.net/teemat/solmussa-chat-783075200/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Koeta rauhoittua huonojen ajatustesi kanssa. Tällä hetkellä monilla on vaikeaa.
      Ole kiitollinen että saat olla rauhassa eikä sinua ahdistella nälkäpalkalla rangaistusten uhalla mihinkään. Yritä tehdä asioita joista itse pidät ja jotka tuovat hyvää mieltä sinulle. Kun jaksat paremmin, harkitse lemmikin ottamista. Se helpottaa yksinäisyyttä.
      Myös ihmisten ilmoille meneminen erilaisiin tapahtumiin mielenkiinnon mukaan voisi auttaa sinua kohtaamaan mielenkiintoisia henkilöitä.
      Et kerro onko työkyvyttömyys lopullista vai väliaikaista. Olet vielä nuori ja ehtisit tehdä vaikka mitä. Tällä hetkellä ei hyvältä tunnu sinusta mutta voisiko tilanne muuttua?
      Tsemppiä.

    • Anonyymi

      Tuttu tunne... sama täällä. T madentunut

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1348
    2. 97
      1159
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      193
      860
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      316
      805
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      219
      739
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      703
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      661
    8. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      225
      615
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      610
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      561
    Aihe