masennus iskee

Anonyymi-ap

elämäni ei ole enää mitään ja ei ole ketään mitä pitäisi täällä, olen vain niin yksin..
olen työkyvyttömyys eläkkeellä ja en käy enää missään, ketään ei kiinnosta miten mulla menee, olen 35 vuotias..
jokainen päivä on tuskaa, en saa edes nukuttua enää yhtään..käyn kerran kk juttelemassa mut ei sekään auta, hoitajalla on niiin kiirettä, mutta kukaan minua voisi auttaakaan enää..en tiedä mitään mitä voisin tehdä

8

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilanteesi on tosi surullinen ja samanlaisen kohtalon kokee moni tässä maassa. Osa on työttöminä vailla mahdollisuutta päästä sairaana eläkkeelle. Jotkut kituuttaa töissä ja silti kokevat yksinäisyyttä. Harmittavan huonoa nykyaikana se avohoitokin on, jutustelua itsestäänselvyyksistä ja varsinaista dialogia ei haluta antaa syihin, miksi on huono olo. Voisiko joku harrastus kenties auttaa?`Jos on voimia aloittaa vaikka joku kansalaisopiston kurssi? Kieliä, liikuntaa, käsitöitä ja musiikkia siellä ainakin on, jos joku noista ylipäätään kiinnostaa ja jaksamista löytyisi sellaisen aloittamiseen. Tulisi joku sosiaalinen kokemusa ja saattaa olla hyvällä tuurilla kiva ryhmähenki ja jotain yhteisiä kahvitteluita tai muita kurssin ulkopuolella. Jos asut isommassa kaupungissa, voi etsiä jonkun keikkatyön tai osa-aikatyön ja sitä kautta tutustua työkavereihin ja saada joku ote elämään. Liiallinen passivoituminen, se ei vie eteenpäin ja saman kanssa olen itse kamppaillut. Voimia syksyyn, sitä me kaikki tarvitaan!

      • Anonyymi

        Minulla töissä on ilkeitä ihmisiä. Se verottaa lisää oloa. Yritän muistaa sisäisen rauhan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Oletko nainen? Voin hoitaa sua ilmaiseksi.

      Usko

      • Anonyymi

        Sä olet kyllä tosi sairas Mersunarsu


    • Hei,

      Saitkin jo joitain hyviä vinkkejä, mutta vastaan vielä minäkin. Laitan tiedoksi muutaman linkin, josta voi saada vertaistukea sekä myös ammattilaisen tai koulutetun vapaaehtoisen tukihenkilön tarjoamaa keskusteluapua. Vertaistuki esim. ryhmächatit ja ryhmäkeskustelut voivat myös olla avuksi.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetin sivuilla palveluita tarjoaa yli 100 järjestöä, joten sieltä löytyy monenlaista ammatti- ja vertaistukea.

      Esimerkiksi Mieli Tukisuhteessa voi keskustella tukihenkilön kanssa luottamuksellisesti. Tukisuhde voi kestää joitakin kuukausia.

      https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Aikuisille suunnatussa Solmussa-chatissä voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliaikaisesti. Päivystys on aina ma-to klo 15-19.

      https://tukinet.net/teemat/solmussa-chat-783075200/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Koeta rauhoittua huonojen ajatustesi kanssa. Tällä hetkellä monilla on vaikeaa.
      Ole kiitollinen että saat olla rauhassa eikä sinua ahdistella nälkäpalkalla rangaistusten uhalla mihinkään. Yritä tehdä asioita joista itse pidät ja jotka tuovat hyvää mieltä sinulle. Kun jaksat paremmin, harkitse lemmikin ottamista. Se helpottaa yksinäisyyttä.
      Myös ihmisten ilmoille meneminen erilaisiin tapahtumiin mielenkiinnon mukaan voisi auttaa sinua kohtaamaan mielenkiintoisia henkilöitä.
      Et kerro onko työkyvyttömyys lopullista vai väliaikaista. Olet vielä nuori ja ehtisit tehdä vaikka mitä. Tällä hetkellä ei hyvältä tunnu sinusta mutta voisiko tilanne muuttua?
      Tsemppiä.

    • Anonyymi

      Tuttu tunne... sama täällä. T madentunut

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      173
      4406
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      149
      2867
    3. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      27
      2446
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      58
      1887
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      383
      1844
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1523
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      28
      1502
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      24
      1500
    9. Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?

      Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden
      Maailman menoa
      112
      1456
    10. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      86
      1453
    Aihe