Miten käsittelet tunteita joita et ilmaise?

Anonyymi-ap

Jätätkö käsittelemättä mielen pohjalle?

14

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselläni on tapana käsitellä niin paljon ja niin hyvin kuin vain pystyn, ettei mikään jää käymättä läpi ja saan itseni tasapainoon. Yleensä on toiminut, mutta joskus jotkut asiat vaatii myös toista ihmistä käsittelemään niitä kanssani. Tämähän riippuu aivan tilanteesta. Joitakin asioita ei tarvitsekaan vatvoa mielessään vaan ne saavatkin jäädä sinne mielen pohjalle, kunnes hiipuvat sieltä itsekseen pois. Välillä tulee analysoitua liikaakin eikä se ole välttämättä aina hyvä juttu. Jotkut asiat taas on vain annettava olla, mikäli niille ei voi mitään ja hyväksyttävä kaikkinensa. Usein jään kiertämään yhtä ja samaa rataa, kunnes huomaan, ettei tämä pohtiminen johda mihinkään ja silloin pidettävä taukoa. Sen jälkeen pystyy taas käsittelemään asiaa toisesta näkökulmasta ja näkee moneltakin kantilta kokonaisuuden ja tämä puolestaan johtaa eteenpäin ajatustyössä. Jotkut asiat vievät hieman enemmän aikaa, jotkut taasen menevät nopeasti aivojen arkistoon, kun ovat niin helposti käsiteltäviä. Riippuu asiasta ja tilanteesta ja sen hetkisestä mielialasta plus monesta muusta tekijästä.

      • Anonyymi

        Tämä juuri että pyrkii käsittelemään mahdollisimman paljon. Jonkinlainen ihanne että niin kuuluu tehdä tai se on hyödyllisintä. Kuitenkin joskus tulee eteen raskaita tunteita joiden käsittely uuvuttaa liikaa ja vie voimia muulta. Tunteita joita ehkä on mahdotonta käsitellä loppuun. Ne jättää mielen pohjalle makaamaan ja siellä ne sitten saavat jähmettyä ja koteloitua osaksi omaa olemassaoloa. Niiden on vain annettava olla siellä.


    • Anonyymi

      Johdatteleva kysymys. Teetkö ehkä itse noin ja projisoit muihin hankalan asian itsessäsi?

      Mm kirjoittamalla, lukemalla psykologiaa, luotettavalle ja asiaan nähden ulkopuoliselle ystävälle juttelemalla.

      • Anonyymi

        Kysymyksen tarkoitus on saada muiden näkökulmia.


    • Anonyymi

      Aika usein käsittelen tunteitani hiljaa itsekseni. Poikkeus, kun päätän kirjoittaa niistä julkisesti vastakaikua hakiessani.

      Musiikki on myös oiva apu avaamaan muureja, joita on hiljalleen kasannut sisimpäänsä. Se voi olla sävel tai sanat. Molemmat. Mitkä avaa jotain ja sen asian voi nostaa "pöydälle tutkittavaksi".

      Elän hyvin paljon pääni sisällä eli teen jatkuvasti aivotyöskentelyä, mietin, pohdin ja etsin vastauksia, oivallan ja omaksun.

      Aivot on mukava elin. :)

      Jasu

      • Anonyymi

        Joskus musiikilla tai muulla taiteella voi ilmaista tunteita joita muuten ei voi. Vahvistuvatko ne siitä vai kuluvatko pois. Ehkei mikään muuta perustavanlaatuista.


    • Anonyymi

      Näkee tahtomattaan valokuvan joka tuo muiston vuosikymmenten takaa ja tietää ettei mikään ole muuttunut. On toinenkin paljon räikeämpi samalla kohtalolla kaiketi.

    • Anonyymi

      Ehkä kaikilla on "niitä".

      • Anonyymi

        Kaikilla on niitä, ketä niitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikilla on niitä, ketä niitä?

        Niitä joiden kanssa ei mahdu samaan huoneeseen. Siitä tässä kai puhutaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niitä joiden kanssa ei mahdu samaan huoneeseen. Siitä tässä kai puhutaan.

        Mun takana ei ole yhtään naista, kenen kanssa en mahtuisi samaan huoneeseen tänä päivänä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mun takana ei ole yhtään naista, kenen kanssa en mahtuisi samaan huoneeseen tänä päivänä.

        Mulla on kaksi naista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on kaksi naista.

        Täällä kolme, kaikki hyvistä syistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mun takana ei ole yhtään naista, kenen kanssa en mahtuisi samaan huoneeseen tänä päivänä.

        Olet onnekas tai sulla on hyvä maku.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe