Nyt pitää meidän Karsikkaan asukkaiden selvittää nopeasti, miten päästäisiin osaksi Nivalaa mahdollisimman pian.
Haapavesi ei ole meitä varten eikä päinvastoin. Asioimme Nivalassa ja katsomme suurella ilolla naapurikaupungin voimakasta kehittymistä.
Haapavesi ei ole meitä varten eikä päinvastoin. Asioimme Nivalassa ja katsomme suurella ilolla naapurikaupungin voimakasta kehittymistä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Karsikkaalle pitäisi perustaa abc. Siellä rahtarit jopa kävisivät.
Pistäkääpäs nuoret karsikaiset asia jalalle älkääkä kuunnelko vanhoja hautaan kaatuvia haakuroita kuten edellisellä kerralla. Teidän on tulevaisuus ja teidän lapsillanne. Ja se on parempi Nivalassa ja nivalalaisena kuin taantuvalla Haapaveellä.
Juuri näin.
Karsikas on hyvien yhteyksien varrella. Kukapa sitä haluaisi ajella talvella pottupeltoa Haapaveden keskustaan, kun voi ajella Nivalaan tai Kärsämäelle asioimaan. Moni teistä käy myös töissä em. kunnissa.
Itekin olen ollut Nivalaan liittymisen kannalla jo vuosikymmenien ajan.
Miksi helputissa roikumme Haapavedellä, jos kuitenkin käytämme pääasiassa Nivalan palveluita? Esim kauppa-asioinnit hoituvat järkijään Nivalassa. Haapavesi on muutenkin niin surkea, ettei siitä ole hyvää sanomista.
Nivalaan pääsee kun muuttaa sinne,jätätte talonne kesämökiksi
Jo maastollisesti ja tietenkin sijainniltaan Karsikas on osa Nivalaa.
Liekö maanmittausdiplomi-insinööri aikoinaan vetänyt rajan Vapun jälkeisenä työpäivänä ja piirustava käsi hiukkasen verran tutajanut?
Haapavesi valloitti Karsikkaan Haapaveden ja Nivalan sodassa.
Teitä kuunnellaan. Ehdottomasti jos liikennettä on niin. En tiiä ollenkaan.
Eivät nivlaiset huoli karsikasta. Se on tuulivoimasta vapaa alue!
Karsikaslaisia näkee päivittäin Nivalassa asioimassa, eli suunta on selkeästi sinne.
Kansa päättää demokraattisesti kuntaliittymästä
Mutta rahansa saa jokainen sijoittaa viedä mihin kuntaan haluaa.
Muuttakaa älkää ruikuttako
Siellähän asutaan jo. Paljonko mensan nettitestistä? Veikkaan alle sataa.
Ei kelpaa enää Nivalaan kun siellä on niitä tuulimyllyjä..Nivalaiset ei sellaisia suopeasti katso. Ne kehittää teollisuutta ja käärii rahat sieltä.Haapavedelle ei keskustan kateudesta saada teollisuutta tulemaan.
Nivalaan saa liittyä kaikista ilmansuunnista, Karsikas etunenässä. Tämän ovat kaupungin luottamushenkilöt todenneet ja vuosia sitten.
Huomenna on komea joulun avaus Nivalassa, onneksi on luottamusmiehiltä lupa liittyä joukkoon.
Nivalassa ilmainen päivähoito ja erinomaiset harrastusmahdollisuudet. Siellä ei ole jarrumiehiä ollut, vaan on rakennettu ja rakennetaan. Siellä uskotaan tulevaisuuteen.
Toinen huomionarvoinen asia lie, että ihmeellisesti siellä ei ole niin ahdasmielistä tuon määrätyn aatesuunnankaan suhteen, heillä on jalat maassa ja edetään tässä hetkessä ja katse tulevaisuudessa. Minusta erinomainen esimerkki siitä, mitä tarkoittaa kehittyvä maalaispitäjä. Onhan Nivalallakin omat vaikeutensa ja kipupisteensä, mutta eteenpäin.
Nivalan Körttiläiset ovat pitäneet huolta muistakin kuin omasta sisäpiiristään ja valvovat kaikkien asukas- ja ikäryhmien etua.
Siinä se on menestyksen salaisuus.
Körttiset ovat suopeampia ihmisiä, kuin lestat, Körttikansa ei lajittele ihmisiä, vaan kaikki ovat saman arvoisia.
Karsikas kuuluu enempi Nivalaan kuin Haapaveselle! Det är så
Voiko olla vaihtoehto, voimakkaasti kehittyvä Nivala vai taantuva Haapavesi?
Elä unta näe. Kyllä se on itse meidän karsikkaisten päätettävä!
Tehän voitte aivan vapaasti muuttaa Nivalaan, ei siinä estettä ole, mutta että Karsikas maa alueineen Nivalaan liittämään, ei kuulkaa tule kysymykseenkään !
Menkää vain ite ihmisenä/ henkilönä asumaan Nivalaan, mutta Karsikas jää Haapavedelle, omaan kotipitäjäänsä !
Mikä asutushistoria on Karsikkaan
Tämän Haapavesikylän mallikkaan?
Ei huolita Nivalaan, Nivala on tuulimyllyvapaata aluetta.
Älä puhu paskaa !