Haluaisin tosi kovasti hevosen. Olen vasta ratsastustasolla helppo c. Hevonen tulisi harrastekäyttöön. Olen 10 vuotias mutta vanhemmat tykkää myös paljon hevosista. Haluaisin hevosen mielellään ilmaiseksi ja varusteista maksaisin 50€ Ratsastusta olen harrastanut kohta 5 vuotta. Jos jollain tulee sellainen olo että ei enää tarvitse tai kykene pitää hevosta, niin tänne saa tuoda. Osoite on Eskonkuja 3 en muista numeroa
Haluaisin hevosen
4
215
Vastaukset
- Anonyymi
Hei. Mielestäni olet vielä liian kokematon. Vaikka vanhempasi pitäisivät hevosista se ei tarkoita että he osaisivat. Itsekkin olen toivonut hevosta jo pitkään, mutta olen vihdoit tajunnut mitä kaikkea hevosen omistamiseen kuuluu ja ne kulut..... Niin isot. Toivon että harkitset toisen kerran t:Vasta 6 vuotta tallilla :)
- Anonyymi
Oman hevosen kanssa juuri oppiikin eniten! Ratsastuskouluissa ei pääse tekemään läheskään niin paljoa kuin oman hevosen kanssa, joten oma hevonen on hyvä. Ratsastuksen tasolla ei ole kauheasti merkitystä, mutta sinun täytyy osata nämä asiat: laukkaaminen, kevennetty ja harjoitusravi, kuviot, vauhdin säätelyt, edes pieniä esteitä olisi hyvä osattava ja muita perusjuttuja. Huomioithan että teillä on varaa hevoseen, sillä teidän täytyy maksaa nämä asiat: ruoka, eläinlääkäri kulut, kengitys, mahdollinen raspaus, jos ei omaa tallia pihassa niin tallipaikka, omassa tallissa lämmitys ja kuivikkeet karsinaan yms. Ja mikä tärkeintä sinun täytyy osata ruokkia, hoitaa, varustaa ja ratsastaa se. Sinun täytyy myös tuntea yleisiä sairauksia ja osata antaa ensiapua niihin. Ei se oman hevosen hankinta ole halpaa ja aina mukavaa.
- Anonyymi
keskity nyt vaan tekemään läksyt ja lopeta hevoshömpötys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1795046Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813626SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412286Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992198Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292077Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732074Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211546Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1141458