Kansalaisaloite suojeluperusteen palauttamiseksi Ampuma-aselakiin
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11163
Nimet alle ja stop rosvoille..
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11163
Nimet alle ja stop rosvoille..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
Nimet alle
Ei tule koskaan menemään läpi. Hallitus haluaa kansan joka ei voi taistella tyranniaa vastaan.
nimiä alle vaan.
kokeillaan !
aseet kansalle putleri tulossa
ei putin pelota ,vaan suomen hallitus ja politikot.
ei tainnut mennä läpi.
Aivan.
juuri näin!
ei läpi.
😟😔😔😔
Kansalaisaloite suojeluperuste
oikein!
aseet kansalle!
aseluvat vaan jakoon!
Kansalaisaloite suojeluperusteen palauttamiseks
aseet kansalle !
kannatetaan.
villi suomi.
aseita kansalle !!!
Hahhahhaaaaaa
Onneksi ei onnistu.
Totalitarisaation pieniä askelia kun jokaisessa asustaa pikkarainen nimismies https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b894a356-1dc2-4441-8fa8-dfde16616497
aseita vain ihmisille !!!
Aloitteen sisältö
Aloitteessa esitetään, että Ampuma-aselain 43 pykälään palautetaan suojelu yhdeksi aseluvan myöntämisperusteeksi. Suojeluperusteella tarkoitetaan henkilökohtaisen koskemattomuuden tai omaisuuden suojelemista. Suomalainen yhteiskunta ei kykene suojelemaan erityisen suojelun tarpeessa olevaa yksittäistä kansalaista. Yksittäiseen kansalaiseen voi kohdistua myös työn, asuinpaikan, omaisuuden tai muun vastaavan syyn vuoksi kohonnutta uhkaa, jonka vuoksi suojeluperusteisella aseelle voi olla tarvetta. Tästä johtuen lainsäädännön on sallittava henkeen ja terveyteen kohdistuvaa uhkaa kokeville omatoiminen suojautuminen suojeluperusteisella aseluvalla ja –aseella.
Tästä johtuen lainsäädännön on sallittava henkeen ja terveyteen kohdistuvaa uhkaa kokeville omatoiminen suojautuminen suojeluperusteisella aseluvalla ja –aseella.
nimiä aloitteeseen.
nyt nimiä alle
asiallinen kansalaisaloite!
Kaikkea muuta!
No niin. Lakkaa nyt jo hullu tuo yksinpuhelu.
se olisi hieno asia ,rupeisi politikotkin vähän miettimään tekosiaan.
ei ne uskalla ,pelkäävät että kansa tappaa ensimäisenä politikot.
Juuri näin! Nimiä alla vaan! Villi Pohjola, saavat rosvot maistaa omaa touhuansa. Kun poliisille ei anneta määrärahoja eikä valtuuksia toimia työssään!
Suomen kansa näyttää sitten rosvolle paikan!
Villi Pohjola
toteutuuko tiedä sitä !
Yksityisten ihmisten hallinnoimilla aseilla on yhteiskunnassa tärkeä funktio. Kansan hallussa olevat aseet pidättelevät hallitusta käyttämästä väkivaltakoneistoaan oikeudettomasti omia kansalaisiaan vastaan. Yksityisten hallussa olevat aseet panevat myös maahantunkeutumista suunnittelevan vihollisen harkitsemaan, joutuisiko se sotilaallisen operaation onnistuessakin pitkittyvään sissisodankäyntiin. Siksi yksityiset aseet ovat tärkeitä, eikä niiden omistamista tule rajoittaa muutaman kylähullun vuoksi. Useampi ihminen tukehtuu Suomessa vuosittain pullaan, kuin tulee ammutuksi sattumanvaraisesti.
Kun kansalla on aseita, hallitus harkitsee kahdesti
NYT PUHUTAAN ASIAA !!
Kansan hallussa olevat aseet pidättelevät hallitusta käyttämästä väkivaltakoneistoaan oikeudettomasti omia kansalaisiaan vastaan
Siksi yksityiset aseet ovat tärkeitä, eikä niiden omistamista tule rajoittaa muutaman kylähullun vuoksi.
En halua pelätä muutaman kylähullun takia milloin paukkuu ja missä. Varsin vastuutonta olisi sallia aseita noin vain kaikkialle. On huomattu että jopa metsästäjille on mennyt aseita vääriin tarkoituksiin, oikein korkeissa asemissa oleville. Aselait tiukemmiksi, ei Amerikan mallia Suomeen.
eikä niiden omistamista tule rajoittaa muutaman kylähullun vuoksi.
ei todellakaan aseet kansalaisille !
Joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu. Tämä nähdään nykyaikana hyvin Ukrainan tapauksessa. Myös EU on miekkaan jo tarttunut ja nyt ollaan jo hukkumassa.
Kyllähän Suomessa aseita on n 1,5 milj laillista ja pimeet päälle. Niitä ei suurinta osaa tietty saa kanniskella yleisellä paikalla, suurin osa haulikoita. Mutta jos ns hätätila tulee niin silloin ei paljoa kysellä .
aseet kansalaisille !
ei taida mennä läpi aloite !
Kansalaisaloite suojeluperusteen palauttamiseksi Ampuma-aselakiin
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11163
tarvitaan lisää ääniä !!
äänestäkää !
ääniä !!!!
äänestetty.
nyt puhutaan asiaa!!
kannatan.!
täältä äänet.
ja täältä.
aseet kansalle putte tulossa !
venakon varalle aseet !
juuri näin !
meneekö aloite läpi ?
ei taida suomessa onnistua.
ei onnistu ei !
toivottavasti onnistuu !
poliisi haluaa.
joko äänet annettu !
Kyllä. Olisi parempi, vaikka vaarallisempaakin, että kansalaisilla olisi oikeus kantaa mutkaa ja käyttää sitä itsepuolustukseen, etenkin omassa kotonaan ja omalla pihallaan.
nyt puhut asiaa!!
etenkin omassa kotonaan ja omalla pihallaan.!!
tämä on kyllä ideana hyvä!
eteneekö asia ?
Älytöntä! Näin mielisairaalta kansalta on vietävä pyssyt pois, muuten käy huonommin kuin Amerikassa on käynyt ampumisten kanssa. Haluan jatkossakin kulkea ilman luotiliivejä ja kypärää huolettomasti.
Kannatusilmoitusten keruuaika on päättynyt 9.3.2023.
ei vissiin mennyt läpi
Ei todellakaan halua.
olisi vain mennyt läpi.
Nimet alle ja stop rosvoille..
KYLLÄ