oon ajatellu alottaa tänään 10päivän paaston. en kuitenkaan oo ostanu mitään paastopakettia yms. eli ajattelin vaan pärjätä vedellä, pepsi maxilla(se siitä puhdistautumisesta!) ja vitamiinitableteilla (kalaöljy,multitabs,kalkki). onks kukaan aikasemmin koittanu? entä miten se suolenpuhdistuspuoli? en oo ajatellu mitään vesiletkuu käyttää niin kuin siinä oikeessa menetelmässä. riittääkö jos otan yhden kerran ulostuslääkettä? en kuitenkaan halua saada mitään vammaa alapäähän. entä sitten liikunta? nopeutuuko aineenvaihduntani vaikka en syö mitään mutta jaksan polkea esim. kuntopyörää tunnin päivässä?entä jatkossa vaikka söisin vähän ja polkisin tunnin niin nopeutuuko aineenvaihduntani vai jämähtääkö se säästöliekille? ainiin, ja kuinka nopeasti säästöliekki tulee? pakkohan ihmisen on laihtua jos syö vain hyvin vähän.. omasta mielestäni tää ei kuulu laihdutus palstalle nimittäin mulla on ollu syömishäiriö jo 4 vuotta.
10päivän paasto ja liikunta
6
5040
Vastaukset
- turmio
Mulla ei onnistunu toi pepsi max -vesi linja.. Tietysti sul voi olla eri juttu. Elimistö menee heti ekasta päivästä säästölle, mut liikuntaan se reagoi aivan ku normaaliaineenvaihduntainen elimistö. Säästöliekkihän koskeen vain perusaineenvaihduntaa eli jos poljet kuntopyörää niin se on sama kulutus olit säästöllä tai et :)
Jos et tee suolihuuhteluita niin tulee huono olo koska elimistö käyttää suoliston kuona-aineita uudelleen.. Itse käytän suolihuuteluita vaikka en paastoa, laksatiivit pilaa suolen hermoston niin että saa kyllä loppuikänsä kärsiä ummetuksesta.. Siis jos koko aika käyttää. Ei suolihuuhtelu vaurioita aiheuta, ainakaan 10 päivän paastossa. Paastoa parempi on kuitenkin syödä jotain 3-4h:n välein, ruoansulatukseen kuluu energiaa ja aineenvaihdunta kiihtyy..- turmio
Niin mulla tosiaan syömishäiriö 4v. kans..
- cili
turmio kirjoitti:
Niin mulla tosiaan syömishäiriö 4v. kans..
hei kiitti tosi paljon noist tiedoist, oli paljon apuu :)ite löysin nää sivut vast viikko sit.en olis voinu kysyy mistää muualt tällasta,kaverit piti hulluna ku kysyin.. hyvä tietää et on muitaki joil on samanlaisii "ongelmii". turmio mikä sun tausta on, jos sopii kysyy?
- turmio
cili kirjoitti:
hei kiitti tosi paljon noist tiedoist, oli paljon apuu :)ite löysin nää sivut vast viikko sit.en olis voinu kysyy mistää muualt tällasta,kaverit piti hulluna ku kysyin.. hyvä tietää et on muitaki joil on samanlaisii "ongelmii". turmio mikä sun tausta on, jos sopii kysyy?
toi foorumilinkki tuolt anoreksiaosastolta, siellä on hyvii neuvoi, voit iteki rekisteröityy sinne. Sen topicin nimi on joku finnandthin-foorumi ku perkele en osaa laittaa sitä linkkiä tänne. Oon siel nimel lihaisa jos löydät sen.. Laihdutus alko 13 vuotiaana ja bulimia tuli kehiin 14 vuotiaana. Täytän koht 18 ja oon ollu viime syyskuusta hoidon piirissä mut mikään ei tunnu auttavan joten elän nyt vaan tän kans. En ees haluu luopuu tästä enää..
- sulla
olis ollu sh jo monta vuotta tietäisit ton jutun.
- vähäsen
Itse olen paastonnut muutaman kerran vedellä ja kasvisliemillä. Limsat ja tavalliset tuoremehut voi unohtaa, ne ovat suoranaista happoa keholle.
paastosin ensimmäisen kerran miesystäväni kanssa, ja hänellä oli kahvinjuojana ja lihansyöjänä paljon voimakkaammat oireet kuin minulla. Kumpikaan emme tupakoi.
Paasto on oivallinen tapa irrottautua eri nautintoaineista ja/tai keventää ruokavaliota.
Kirjastoissa on aiheesta kirjoja -etsi tietoa sieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301355
- 101876
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13511ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381