Emäjoen siltatyömaa aloitettu. Kenen luvalla? Meneekö työt kustannusrahoitukseen?
Valitusaika on vielä kesken. Niin kauan asia pitäisi olla toimenpidekiellossa, käsittääkseni.
Onko tapahtunut virkamiesvirhe?
Asia kannattaa varmasti tutkia. Voisiko asiasta valittaa?
Kekkos vani
Valitusaika on vielä kesken. Niin kauan asia pitäisi olla toimenpidekiellossa, käsittääkseni.
Onko tapahtunut virkamiesvirhe?
Asia kannattaa varmasti tutkia. Voisiko asiasta valittaa?
Kekkos vani
Vastaukset 29
Vanhimmat
Hyvä juttu että homma saatiin lopultakin käyntiin. Ensi kesänä pääsee sitten nauttimaan niin visuaalisesti kuin fyysisestikin uudesta sillasta :). Luojan kiitos että kunnasta löytyy vielä järkeviä tulevaisuuteen katsovia päättäjiä jotka saivat siltaprojektin vietyä läpi märisijöiden kitinöistä huolimatta.
"tulevaisuuteen katsovia..." kaikkea sitä ilkeävätkin kirjoitella... kunnan väkimäärä vain kolmanneksen huippuvuosista , elinkeinorakenne lähinnä vain julkishallinnon paperinpyöritystä ja vähätkin urakat keplotellaan jos jonkinlaisilla ehdoilla ja pykälillä valtakunnallisten toimijoiden tehtäviksi , toimijoiden jotka loppupeleissä ovat ulkolaisten sijoitusyhtiöiden omistamia...kas kun ei pidetä paraatia ja kansanjuhlaa hurraahuudoin , paraatein ja ilotulituksin siltahumputuksen aloituksen , joenylityksen ja vielä kerran (mahdollisen) valmistumisen kunniaksi..
Järkeviä, no jaa...
Viedään kuin pässiä narussa.
Puikoissa pojankloppi.
Kunnan iskä ite kirjoitti...
Päättäjä siellä puhuu.
Oikein Juudas Iskariot.
En nyt tiiä järkeväkö lie vai ei, van sitä minä nyt mahdollisena käyttäjänä pelkään, että niinköön tuossa käypi, että talvella vaan hiihtäjät saapi siitä mennä. Minä kun kävelypelillä kulkisin ja hiihomiehet niin äkäsiä ku laduille mokomat pakkautuu. Sitä vaan, että onko se niinku oikeudenmukasta semmonen jos kuitenki maksumieheksi siihen pakosta jouvvun.
Kelekkojen alle sinne jää hiihtomiehet ja kävleijät,tämä on sitä luonnollista poistumaa.
Aina voi valittaa.
...voipihan sitä , se on selevä... vaan tuo hyvä hallituksemme , kiitos ja ylistys , on siunannut liki poikkeuksetta joka ainoan eduskunnan antaman lakiesityksen jo toistasataa vuotta ja näiden lisäksi täällä on voimassa lakeja Ruotsinvallan ajalta sekä myös semmoisia jotka alkavat sanoilla "Me (nimi ) , Venäjänmaan keisari , määräämme täten jne.. Ja sitten meillä on väkeä jotka ovat lukeneet , opiskelleet ja ammatikseen soveltaneet näitä lakeja ja pykäliä vuosikaudet päätöikseen niin että käytännössä jokainen kierähdys , käännähdys , vaihtoaskel ja hyppy on lakisääteisesti perustellen pakollinen , sallittu ja ehdottomasti kielletty , kuinka se vain parhaiten maksavalle sopivimmin passaa...niin että siitä vain , kirjelmää sorvaamaan...
Eikö kysyneet sinulta lupoa?? Ennenkuulumatonta!!
Tehkää samalla kelkkareitti siitä ahorannan päältä vaamalle jäisi järvi reitti pois.
Aja vaan Kiantaan kelekkasi.
Osa Ahonrannan kusipäistä luulevat omistavansa kunnan ja valtion maat.
Ei kai siellä ole kuin yksi pökelö joka valittaa joka paikasta
Eikö turhakkeen sillan sijaan olisi voitu rakentaa tuolla rahalla kiertoliittymä Viitostien ja Kyröntien risteykseen Jalonniemeen ?
...valtakunnalliselle valtatielle ? ...parilla pakollisella kierroksella ? ..jo tokkiisa , tieppä virallinen ehdotus ja aloite..
Kelkka reitti ahorannalle samaan rytinään
On tapahtunut hirvittävä rikos - ehkä pahin Suomussalmen historiassa.
Kaikki päätöksentekijät on koottava yhteen ja torille kivitettäväksi!
Hyvä,että kuntaa kehitetään.Matkailu on ainoa elinkeino,mikä tuopi kuntaan edes vähän tuloja.
Siis matkailijatko sitä siltaa käyttävät? Jää nähtäväksi.
Ennen piti olla rakennuslupa, ennen kuin alettiin rakentaa.
Jos oli valitusaika kesken, niin pitäisi kait ennallistaa homma alkutekijöihin. Maisemoida ranta alkutilanteeseen. Nyt on jo pilattu korvaamaton kaunis jokirantamaisema. Siitä niin monaste tulistit pysähty ottamaan kuvia. Nyt se on vain muisto hyviltä ajoilta.
Entinen turisti
Kuntoportaat Vaaman rinteeseen ja alas hissi.
Mahtava olisi tuo silta näin turistin kannalta katsoen.
Kuuluu sarjaan "silta joka ei vie minnekään"
Turhuuteen, tämä silta vie.....
Tuossa jalonkoskessa on muutamia vuosia tyhjänpanttina ollut puusilta. Ei muuta kun se uittaa emäjoelle, eikä maksa paljon.
Silta sai lisärahoitusta 300000 euroa.Sehän on kohta ilmainen?
Tuo lisärahoitusta on todella hyvä asia. Tulee nyt huomioituna hintojen nousu.
Jos tuo siltahanke olisi jonkun yksityisen tahon, niin ei siihen tyhmenpikään yritys saisi miljoonaa menemään.