Onko kellään tietoa, että pääseekö lääketieteelliseen sellaisia ihmisiä, jotka eivät vain yksinkertaisesti ehdi omaksua tietoa tarpeeksi nopeasti eivätkä pääse tenteistä läpi? Ja joutuu lopettamaan koko lääkiksen sitten.
Vai onko pääsykokeet niin vaativat, että sinne yksinkertaisesti valikoituu ihmisiä, jotka ovat niin älykkäitä että pääsevät tenteistä läpi?
Minulla oli aikoinaan lukiossa kaikkien aineiden keskiarvo yli 9 (kemia ja fysiikka 10, lyhyt matikka 9, bilsa 9). Hain kerran lääkikseen Galenos kirjan aikoihin, mutta olin oikeasti valmennuskurssini paskin tai toiseksi huonoin. En tiedä onko kaikki hakijat niin perkeleen hyviä vai sattuiko valmennuskurssille vaan läjä super lahjakkaita.
Onko hakijataso edelleen nyt 15-20 vuotta myöhemmin yhtä hyvää? Yksi Tinder deitti oli opiskellut lääkäriksi 50 vuotiaana ja itse nyt 40 niin mietin että vielä ehtisi.
Asiassa vaan pohdituttaa se haluaako sitä bilsaa, kemmaa, fyssaa ja matikkaa treenaa vaikka 4 v ja hakea 4 kertaa jos lääkis onkin niin vaikea ettei pääse tenteistä läpi.
Lääketieteen opinnot ja hakeminen keväällä 2023
8
5346
Vastaukset
- Anonyymi
Lääkikseen hakee valikoitunut joukko ja tästä joukosta vain huiput saavat opiskeluoikeuden. Opintojen keskeyttäminen on harvinaista.
Aiheellisesti voi päätellä, että opiskelijaksi hyväksytyt selviytyvät opinnoista, ellei sitten tapahdu jotain odottamatonta kuten huumeisiin sortuminen tai mielenterveyden menetys.- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17647316h
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Joku sanoi Tik tokissa et jos lääkiksessä opiskelu tuntuu liian vaikeelta ni on väärässä paikassa. Et ei sen oo tarkoitus tuntua ylitsepääsemättömän vaikealta.
Koska jo lääkiksen pääsykoe tuntuu ylitsepääsemättömän vaikealta niin mietin et jos oon vaan hakemassa itselle täysin väärään paikkaan.
Sekä ala ja palkkaus kiinnostaa. Kai sitä voi löytyä joku muukin kiinnostava työ missä ees kohtuu hyvä palkka...
Lisäksi kun halusin jostain syystä nimenomaan terveyskeskukseen töihin auttamaan ihmisiä ja seurannut minkälaista porukkaa siellä lappaa ni en oo ihan varma olisinko jaksanut ihan kaikkia asiakkaita :D - Anonyymi
Lääkikseen pääsy oli vaikeata mutta opiskelu tosi helppoa. Uusinnoissa tuli käytyä varmaan 30 kertaa kun ei aina ei jaksanut tentteihin lukea. Rajattomasti sai yrittää uudestaan. Suurin osa niistä jotka keskeytti opinnot oli psyk-tyyppejä (kaksisuuntaista tai vakavaa masennusta yms.), jotkut myös vaihtoivat toiselle alalle).
- Anonyymi
istut ja luet
- Anonyymi
istut ja luet ja yksi päivä tiedät kaiken
- Anonyymi
Lääkiksessä tenteistä on aika helppo päästä läpi, mutta parhaita arvosanoja siellä on todella vaikea saada. Tenttien läpipääsyrajat ovat ainakin Oulussa monestikin joku 50 tai 33 %.
- Anonyymi
Lääkikseen pääsee ahkeruudella ei varsinaisesti älyllä. Kun jaksat tarpeeksi pakertaa ja laskea, niin ovet avautuvat. Ei ne fysiikan ja kemian laskut ole mitään avaruustiedettä. Tottakai vaatii laskemista. Laske ja tee virheitä ja taas laske. Älä pelkää virheitä. Virheistään oppii.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372736Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61967- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos77881EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta101828Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684