Rakkaus on jokaisen

🥰🐕👍koiran karvan arvoinen. Vapaa suomennos facebookin koirasivulta "Love is worth every dog hair". Tähän aikaan niitä karvoja tuntuu olevan joka paikassa. Ulos lähtiessä saa tarkistaa vaatteensakin teippiharjan kanssa. Vaatteet on hankittu koiran karvoja silmälläpitäen. Joku fleese on vihonviimeinen materiaali karvojaan vaihtavan koiran lähellä.

Jos joku ihmettelee mitä yhteistä koiran karvoilla on ikävän kanssa, niin se on tuo rakkaus ❤ Se on jokaisen kivuliaan askelen arvoinen, kun raahautuu ihmisten ilmoille ollakseen näkyvillä 😍

16

214

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin. Se rakkaus on todella jokaisen kivun arvoinen. En kadu hetkeäkään.

    • Anonyymi

      Ei ole koiraa ei kissaa,ei muitakan lemiki eläimieä.Ei eds miestä.Sen olen kullut kaiiki karvat vaateista lähtee kun pesee vaateet kerrostalojen pesutupa ja käytää kuivasrumpua! Kuivaus rumpu vie karvat pois oli ne mitä tahansa karvoja.Yksi henkilö sanoi toimiva tapa karvojen poiston on kasta kertakäyttö käsinet tai hanki muoviset talouskäsinet.Ne käteen kastetaan ja housn lahkeista suditaan tai takin kun ne pällä,unohtamatta puseroa.Karvat irtoo sillä.Kuin vastaava muovi lasta kasta ja sillä vedät karvat pois matosta.Olisihan se ihana jos olisi lemikki ihmisen paras ystävä.Mutta sen ylläpitokin maksaa.Kissan tai koran eläinlääkäri kulut samat ja kallista. Sinä missä koiria käytetään eläinlääkäri,pitäisi samoista syistä 1 kerta vuosi se katitkin viedä terveystarkistus. Kaikki vaan ei vie.Moni otta katin ja jätä yksin viikonlopuksi.Sesoviin vesin kuin kuivamuoniin.Juoko sen omstaja 2-3 päivää vanhaa vettä itse.Tuskinpa? Mutta kissa joutu juomaan.Usein kissan hiekat niitä haloja ja kissan kusi/kuin paskan haju tulee rappu käytävän kun nitä pakkuja sieltä hiekasta ei kukaan päivtäin ole poistmatta.Laiska ihminen lisäksi sirtä roska pussin parveke ja kamala lemu sietä löyhkää muihin parvekeisin varsinkin kesällä.Kun nitä jätöksiä ei saada roska katos heti se paska haisee.Helsinki 94.

      • Joo, ei tuo lemmikin pito mitään halpaa ole. Mitä vanhempi koira sitä kalliimmaksi se tulee. Mullakin menny lääkärimaksuihin tonni vuoden sisällä. Lisäksi tuolle on vanhemmiten tullut mahavaiva, joten sille pitää olla kalliimpaa ruokaa kuin ennen. Ennen selvittiin eurolla päivä, nyt menee 5 euroa. Aina se pitää ulkoiluttaa oli polvi kipeä tai joku muu vaiva.

        Mitään kotieläintä ei saisi ottaa jos ei siitä pidetä hyvää huolta. Toisin kuin koirat niin kissat voi jättää yksinkin kotiin. Mutta silloin pitää jonkun käydä putsaamassa kissanhiekat ja laittamassa puhdasta juomavettä.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Joo, ei tuo lemmikin pito mitään halpaa ole. Mitä vanhempi koira sitä kalliimmaksi se tulee. Mullakin menny lääkärimaksuihin tonni vuoden sisällä. Lisäksi tuolle on vanhemmiten tullut mahavaiva, joten sille pitää olla kalliimpaa ruokaa kuin ennen. Ennen selvittiin eurolla päivä, nyt menee 5 euroa. Aina se pitää ulkoiluttaa oli polvi kipeä tai joku muu vaiva.

        Mitään kotieläintä ei saisi ottaa jos ei siitä pidetä hyvää huolta. Toisin kuin koirat niin kissat voi jättää yksinkin kotiin. Mutta silloin pitää jonkun käydä putsaamassa kissanhiekat ja laittamassa puhdasta juomavettä.

        Tonni- se ei ole vielä paljon. Mutta onko hintaa sille rajattomalle, täysin varauksettomalle rakkaudelle, jonka lemmikki antaa. Ja jota voi täysin turvallisesti rakastaa takaisin. Mietin, missä kohtaa on oikein päästää se oma rakas pois. Mikä on liikaa kärsimystä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tonni- se ei ole vielä paljon. Mutta onko hintaa sille rajattomalle, täysin varauksettomalle rakkaudelle, jonka lemmikki antaa. Ja jota voi täysin turvallisesti rakastaa takaisin. Mietin, missä kohtaa on oikein päästää se oma rakas pois. Mikä on liikaa kärsimystä.

        Olen ajatellut, että ammattilainen eli eläinlääkäri osaa mua paremmin sanoa milloin on aika helpottaa lemmikin elämää.


    • Anonyymi

      Who let the dog outs.


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Syntymäpäivän viettoa:
        https://youtu.be/OXgj7T_qiz8

        Mun synttärit eivät siis ole marraskuussa. Linkissä saksanpaimenkoirat viettävät synttäreitä pihalla.


    • Anonyymi

      Niin mikäs sul on toi päivällisajatus?

      • En ajattele ruokia koko ajan. Toi lounas ajatus on tunniste, kun kaipaamani miehen kanssa ollaan oltu yhdessä lounaalla.


      • Anonyymi

        = 💩.ajatus


      • Anonyymi kirjoitti:

        = 💩.ajatus

        🚽🧻🚿


    • Anonyymi

      Aivan huippu kirjoitus,kiitos !

      • Aihe tuli mieleen, kun polvi ei ole tykännyt nastakengistä. Eilen söin särkylääkettä ennen kävelyä niin oli vähän helpompaa.


    • Anonyymi

      😬😬😬😬👍

    • Ai herttinen sentään kun tuli yhtäkkiä ikävä niitä koiran karvojakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe