Kysymys kepulaisille

Anonyymi-ap

Missä mielestänne meni pieleen, kun kepun kannatus on nyt sitä luokkaa ollut jo kauan, ettei kepu ole enää yksi suurista?

15

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kepulaisena sanoisin, että se alkoi kun kirottu Vanhanen aloitti valtion velanoton rankan lisäämisen ja siten Sipilä tuhosi kaiken mitä päätti, Kulmuni ei saanut aikaan mitään ja nyt Saarikko riitelee kaikkien muitten puolueitten kaikkien edustajien kanssa ja sanoo kaikkien muitten olevan syyllisiä kaikkiin riitoihin Keskustan kanssa.

      Ja sitten se Väyrysen kanssa hempeily, se on ohessa vienyt puolueemme voimia aivan tavattomasti. Myyränä on saanut mellastaa vuosikymmenet, eikä kukaan enää usko selllaisen hyysäämiseen jälkeen puolueemme johdon tekemisiin.

      • Anonyymi

        No, aiotko jatkossa kepua kannattaa, esmes ensi vuoden EK-vaaleissa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, aiotko jatkossa kepua kannattaa, esmes ensi vuoden EK-vaaleissa?

        En enää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, aiotko jatkossa kepua kannattaa, esmes ensi vuoden EK-vaaleissa?

        Totta kai ja äänestän kepun parasta ehdokasta tupaillan tanhukuningasta mustanaamiota.


    • Anonyymi

      Siirtyykö lestadiolaisetkin kokoomukseen, toiseksi suurimpaan lestadiolaispuolueeseen kepun jälkeen?

      Se on sinänsä yllättävää, että aikoinaan SKDL:n kannattajissa oli paljon lestoja. Neuvostoliitto rahoitti Maalaisliittoa, että nuo kommarit saataisiin käännytettyä Neuvostoliitolle myönteisen Maalaisliiton kannattajiksi.

      • Anonyymi

        "Lestadiolaisuuden alkuaikoina ja 1900-luvun alkuvuosikymmeninä ei ollut epätavallista, että lestadiolaisia toimi avoimesti myös vasemmistopuolueissa ja työväenliikkeessä. Mutta SRK:n ympärille tapahtuneen organisoitumisen jälkeen vasemmisto demonisoitiin liikkeessä absoluuttisesti.

        Vielä 1950-luvulla vasemmistolaisella SKDL:llä oli silti edelleen myös vanhoillislestadiolaisia tukijoita, mikä sai liikkeen johdon puhumaan kommunismia ja myös sosialidemokratiaa vastaan entistä avoimemmin. "


        ???


    • Pääasiallinen syy on samantapainen kuin monessa muussakin asiassa. Kivijalkakauppias kysyy miksi asiakkaita ei käy eikä näy. Pankkia ei tahdo enää löytää mistään. Puhelinkoppeja ei enää ole joka kadunkulmassa.

      • Anonyymi

        Pankkia ei tahdo löytää, mutta kokoomuslainen mielipidepankki löytyy, kun osaa oikean kutsuhuudon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pankkia ei tahdo löytää, mutta kokoomuslainen mielipidepankki löytyy, kun osaa oikean kutsuhuudon.

        Olet oikeassa. Yrityselämässäkin hinnoitteluvoimaiset laatuyhtiöt pärjäävät muutostenkin keskellä. Sitä kai se on sitten minunkin kanssani. Kun on laatua, niin ei helposti kaadu.


    • Anonyymi

      Kepun kannatus on silti enemmän kuin se ajamista asioista on hyötyjiä!Ajaa ökyisäntien ja turpeennostajien etuja,muu maa saa mennä vaikka konkkaan!

    • Anonyymi

      Kepulla ei ole pitkään aikaan ollut mitään sellaista OMAA POLIITTISTA ydin asiaa jonka ympärille se rakentaisi puolueen muun agendan.

      Kepu vaan poukkoilee sinne tänne aina asia kerrallaan eikä koskaan voi etukäteen tietää että mikä sen kanta tulee olemaan mihinkin asiaan, tämähän on sietämätön tilanne äänestäjää ajatellen.

      Esim. mm. RKP, vihreät ja Persut ovat hyviä esimerkkejä siitä että niillä on perussanoma joka määrittelee KAIKEN muunkin poliittisen toiminnan, äänestäjän ei tarvitse arvailla millä linjalla puolue tekee päätöksiä muistakin asioista.

      Kepun vanha maaseudun leimakaan ei kauan enää auta varsinkin kun se ei edes johdonmukaisesti puolusta maaseudun etua vaan määräysvaltaa annetaan surutta EU:lle.

      Lisäksi maaseutu autioituu koko ajan joten kepun pitäisi nopeasti "keksiä" tai päättää että mikä on se KONKREETTINEN juttu jota kepu ajaa!

      • Anonyymi

        Vihreiden sanoma on woke ja meetoo ja munat pois.
        Luonnosta ei ole enää niinkään väliksi.


    • Anonyymi

      Keskusta unohti tyhmyytensä takia omat äänestäjänsä maaseudulla.Sen tiedot kehityksestä olivat täysin väärät ja puutteelliset. Nimikin selvästi sanoo syyn rappioon. Kaupungit ja asutuksen keskittäminen vei siltä kannutuksen toisinkuin muilta puolueilta jotka eivät ole tekemisissä maatalouden kanssa. Kunenergia ja siitä riippuvat talous on nyt vaikeuksissa niin pitäisi käsittää mitä pitäisi tehdä eikä jatkaa tuhoon tuomittua kaupunkien tukemista. Putinin toimet näyttivät mistä kana kusee. Sitä ei Keskustassa tulla ikinä käsittämään vaikka sen kannattajat tietävät. Johto on ollut retuperällä jo vuosikymmeniä luullessaan kapungistumisen olevan puolueiden pelastus. Kaupungit jodutaan pakosta tyhjentämään ja asukkaat siirtämään tuottavaan työhön maalle kuten 50-luvulla oli tilanne. Öljy oli sadan vuoden projekti joka loppui omaan mahdottomuuteensa. Sähkö on riippuvainen öljystä joten siihen ei kannata satsata. Sensijaan on pantava ruismoottorit työhön tekemään ruokaa ilman öljyä ja konevoimia jos halutaan pysyä hengissä.Mitä enemmän lässytetään muutoksista laiskotteluun sitä pahemmin käy. Diokiloikka onutopiaa joka toteuttamalla tuhoaa koko ihmiskunnan jollei sitä pysäytetä ajoissa. Nämä uskonnot pitää ehdottomasti heivat pois tieltä aiheuttamasta ongelmia . Keskusta tätä ei ikinä tule tajuamaan. Siksi sitä ei pidä äänestää.

    • Anonyymi

      Kepu tuhosi maaseudun.
      Sipilän pr temppu kutsui huonosti integroituvia muslimi miehiä Suomeen. Nyt näiden toimia puidaan Oulun käräjäoikeudessa.
      Kepu hengaili Venäjän kanssa.
      Kepu antoi yksityismetsätalouden tuhoutua vihreiden toiveiden mukaan.
      Kepu oli Uniperin pääarkkitehti ja nyt maksamme sitä sähkölaskussa.
      Sipilä leikkasi koulutuksen piloille. Pisa tulokset romahtivat.
      Saarikko on hövelein kirstun vartija. Kaikki velaksi lastemme maksettavaksi. Baila, baila.
      Mihin tahansa kepu koskee, niin jälki on täyttä tuhoa.
      Tämän täytyy näkyä vaaleissa rajusti ja pysyvästi.

    • Anonyymi

      Ihan selvä homma. Ensin epäonnistuimme Väyrysen presidentittämisessä. Hänet olisi ehdottomasti pitänyt valita presidentiksi. Sitten viimeisenä tämä Saarikko. Meidän jokaisen olisi pitänyt seistä hänen takanaan. Hänessä kulminoituu keskustan sielu. Valtiomies Jäätteenmäen kohtalo myös ajattelututtaa. Hän oli hyvä pääministeri, ehkä paras kaikista. Miksei hän ollut edes ehdolla Nobelin palkinnon saajaksi ? En ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      81
      3548
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      28
      2362
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      2001
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1606
    5. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      63
      1244
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1217
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      903
    9. Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      73
      898
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      77
      879
    Aihe