Kysymys kepulaisille

Anonyymi-ap

Missä mielestänne meni pieleen, kun kepun kannatus on nyt sitä luokkaa ollut jo kauan, ettei kepu ole enää yksi suurista?

15

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kepulaisena sanoisin, että se alkoi kun kirottu Vanhanen aloitti valtion velanoton rankan lisäämisen ja siten Sipilä tuhosi kaiken mitä päätti, Kulmuni ei saanut aikaan mitään ja nyt Saarikko riitelee kaikkien muitten puolueitten kaikkien edustajien kanssa ja sanoo kaikkien muitten olevan syyllisiä kaikkiin riitoihin Keskustan kanssa.

      Ja sitten se Väyrysen kanssa hempeily, se on ohessa vienyt puolueemme voimia aivan tavattomasti. Myyränä on saanut mellastaa vuosikymmenet, eikä kukaan enää usko selllaisen hyysäämiseen jälkeen puolueemme johdon tekemisiin.

      • Anonyymi

        No, aiotko jatkossa kepua kannattaa, esmes ensi vuoden EK-vaaleissa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, aiotko jatkossa kepua kannattaa, esmes ensi vuoden EK-vaaleissa?

        En enää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, aiotko jatkossa kepua kannattaa, esmes ensi vuoden EK-vaaleissa?

        Totta kai ja äänestän kepun parasta ehdokasta tupaillan tanhukuningasta mustanaamiota.


    • Anonyymi

      Siirtyykö lestadiolaisetkin kokoomukseen, toiseksi suurimpaan lestadiolaispuolueeseen kepun jälkeen?

      Se on sinänsä yllättävää, että aikoinaan SKDL:n kannattajissa oli paljon lestoja. Neuvostoliitto rahoitti Maalaisliittoa, että nuo kommarit saataisiin käännytettyä Neuvostoliitolle myönteisen Maalaisliiton kannattajiksi.

      • Anonyymi

        "Lestadiolaisuuden alkuaikoina ja 1900-luvun alkuvuosikymmeninä ei ollut epätavallista, että lestadiolaisia toimi avoimesti myös vasemmistopuolueissa ja työväenliikkeessä. Mutta SRK:n ympärille tapahtuneen organisoitumisen jälkeen vasemmisto demonisoitiin liikkeessä absoluuttisesti.

        Vielä 1950-luvulla vasemmistolaisella SKDL:llä oli silti edelleen myös vanhoillislestadiolaisia tukijoita, mikä sai liikkeen johdon puhumaan kommunismia ja myös sosialidemokratiaa vastaan entistä avoimemmin. "


        ???


    • Pääasiallinen syy on samantapainen kuin monessa muussakin asiassa. Kivijalkakauppias kysyy miksi asiakkaita ei käy eikä näy. Pankkia ei tahdo enää löytää mistään. Puhelinkoppeja ei enää ole joka kadunkulmassa.

      • Anonyymi

        Pankkia ei tahdo löytää, mutta kokoomuslainen mielipidepankki löytyy, kun osaa oikean kutsuhuudon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pankkia ei tahdo löytää, mutta kokoomuslainen mielipidepankki löytyy, kun osaa oikean kutsuhuudon.

        Olet oikeassa. Yrityselämässäkin hinnoitteluvoimaiset laatuyhtiöt pärjäävät muutostenkin keskellä. Sitä kai se on sitten minunkin kanssani. Kun on laatua, niin ei helposti kaadu.


    • Anonyymi

      Kepun kannatus on silti enemmän kuin se ajamista asioista on hyötyjiä!Ajaa ökyisäntien ja turpeennostajien etuja,muu maa saa mennä vaikka konkkaan!

    • Anonyymi

      Kepulla ei ole pitkään aikaan ollut mitään sellaista OMAA POLIITTISTA ydin asiaa jonka ympärille se rakentaisi puolueen muun agendan.

      Kepu vaan poukkoilee sinne tänne aina asia kerrallaan eikä koskaan voi etukäteen tietää että mikä sen kanta tulee olemaan mihinkin asiaan, tämähän on sietämätön tilanne äänestäjää ajatellen.

      Esim. mm. RKP, vihreät ja Persut ovat hyviä esimerkkejä siitä että niillä on perussanoma joka määrittelee KAIKEN muunkin poliittisen toiminnan, äänestäjän ei tarvitse arvailla millä linjalla puolue tekee päätöksiä muistakin asioista.

      Kepun vanha maaseudun leimakaan ei kauan enää auta varsinkin kun se ei edes johdonmukaisesti puolusta maaseudun etua vaan määräysvaltaa annetaan surutta EU:lle.

      Lisäksi maaseutu autioituu koko ajan joten kepun pitäisi nopeasti "keksiä" tai päättää että mikä on se KONKREETTINEN juttu jota kepu ajaa!

      • Anonyymi

        Vihreiden sanoma on woke ja meetoo ja munat pois.
        Luonnosta ei ole enää niinkään väliksi.


    • Anonyymi

      Keskusta unohti tyhmyytensä takia omat äänestäjänsä maaseudulla.Sen tiedot kehityksestä olivat täysin väärät ja puutteelliset. Nimikin selvästi sanoo syyn rappioon. Kaupungit ja asutuksen keskittäminen vei siltä kannutuksen toisinkuin muilta puolueilta jotka eivät ole tekemisissä maatalouden kanssa. Kunenergia ja siitä riippuvat talous on nyt vaikeuksissa niin pitäisi käsittää mitä pitäisi tehdä eikä jatkaa tuhoon tuomittua kaupunkien tukemista. Putinin toimet näyttivät mistä kana kusee. Sitä ei Keskustassa tulla ikinä käsittämään vaikka sen kannattajat tietävät. Johto on ollut retuperällä jo vuosikymmeniä luullessaan kapungistumisen olevan puolueiden pelastus. Kaupungit jodutaan pakosta tyhjentämään ja asukkaat siirtämään tuottavaan työhön maalle kuten 50-luvulla oli tilanne. Öljy oli sadan vuoden projekti joka loppui omaan mahdottomuuteensa. Sähkö on riippuvainen öljystä joten siihen ei kannata satsata. Sensijaan on pantava ruismoottorit työhön tekemään ruokaa ilman öljyä ja konevoimia jos halutaan pysyä hengissä.Mitä enemmän lässytetään muutoksista laiskotteluun sitä pahemmin käy. Diokiloikka onutopiaa joka toteuttamalla tuhoaa koko ihmiskunnan jollei sitä pysäytetä ajoissa. Nämä uskonnot pitää ehdottomasti heivat pois tieltä aiheuttamasta ongelmia . Keskusta tätä ei ikinä tule tajuamaan. Siksi sitä ei pidä äänestää.

    • Anonyymi

      Kepu tuhosi maaseudun.
      Sipilän pr temppu kutsui huonosti integroituvia muslimi miehiä Suomeen. Nyt näiden toimia puidaan Oulun käräjäoikeudessa.
      Kepu hengaili Venäjän kanssa.
      Kepu antoi yksityismetsätalouden tuhoutua vihreiden toiveiden mukaan.
      Kepu oli Uniperin pääarkkitehti ja nyt maksamme sitä sähkölaskussa.
      Sipilä leikkasi koulutuksen piloille. Pisa tulokset romahtivat.
      Saarikko on hövelein kirstun vartija. Kaikki velaksi lastemme maksettavaksi. Baila, baila.
      Mihin tahansa kepu koskee, niin jälki on täyttä tuhoa.
      Tämän täytyy näkyä vaaleissa rajusti ja pysyvästi.

    • Anonyymi

      Ihan selvä homma. Ensin epäonnistuimme Väyrysen presidentittämisessä. Hänet olisi ehdottomasti pitänyt valita presidentiksi. Sitten viimeisenä tämä Saarikko. Meidän jokaisen olisi pitänyt seistä hänen takanaan. Hänessä kulminoituu keskustan sielu. Valtiomies Jäätteenmäen kohtalo myös ajattelututtaa. Hän oli hyvä pääministeri, ehkä paras kaikista. Miksei hän ollut edes ehdolla Nobelin palkinnon saajaksi ? En ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      253
      2211
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1903
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      116
      1693
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1265
    Aihe