Niin olis kiva käydä nyt kortti kun pian jo täytänkin. Ainoa ongelma on raha. Minkälainen laina kannattaisi ottaa? jos ottaisin 1200 euroa, mistä pankista ja minkälainen laina?
Kiitos.
Kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos todellakin tarvitset ajokorttia varten lainaa, kysy sitä pankista. Ne ovat ihan sitä varten. Ei kannata näitä kulutusluottoja tuohonkaan tarkoitukseen ottaa, jotkut autokoulutkin näitä korttiluottoja välittävät joiden tehollinen korko lähentelee kolmeakymmentä.
Mutta jos ihan tosi tarvitset noinkin pieneen hommaan lainaa, kannattaisi unohtaa hetkeksi ja säästää.
Säästä sitä rahaa juu ja mene sitten autokouluun, pääset kuule halvemmalla. Voiko se säästäminen muka olla niin vaikeaa että pitää pankista hakea oikein lainaa autokoulua varten? Voi hyvää päivää. Oletko laskenut, että mikäli haet pankista lainaa autokoulua varten, niin maksat sitten enemmän siitä autokoulustasi? Tai no pankille maksat kun maksat takasin niitä lainojas.
Hanki se kortti sitten kun hankit aua, ja parissa kutonkin. Pelkällä autokoulun läpäisyllä kun ei kovin taitavaksi kuskiksi tullukaudessa saatu oppi häviää äkkiä ilman "omatoimista harjoittelua".
Hanki se kortti sitten kun hankit autonkin. Pelkällä autokoulun läpäisyllä kun ei kovin taitavaksi kuskiksi tulla, ja parissa kuukaudessa saatu oppi häviää äkkiä ilman "omatoimista harjoittelua".
Sovi autokoulun kanssa osamaksusta. Yleensä he suostuvat siihen. Kortin saat sitten kun olet maksanut opetuksen. yleensä osarit saa maksettua sopivasti inssiin mennessä. Jos ei ole varaa maksaa osareita niin ehkä olisi syytä lykätä autokoulua
Onko noin kiire saada se kortti ettet kerkeä itse säästämään sitä 1200euroa? No sanonpa että en usko että on noin kiire. Ei se säästäminen niin vaikeata voi olla. Lykkää juu sitä autokoulua, jos sulla ei ole rahaa maksaa sitä niin ei sitä myöskään tarvii sitten käydä. Osari on tietty yks keino maksaa se, mut siitä tulee niitä korkoja siihen päälle. Eiköhän kuule ole kaikkein halvin keino sulle loppujen lopuks se että sä maksat sen kertaheitolla koko potin. Joudut vielä ehkä säästämään ja odottamaan mutta tulee halvemmaksi.
ei käynyt toi osamaksu juttu täälläpäin..käskivät hakea ajokortti lainaa ja antoivat laput käteen ja sano täytä nuo ja vie pankkiin...
Siis olet 17-vuotias. Kuinka moni pankki myöntää lainaa alaikäiselle!!!!!!!!?
Yksikään pankki ei myönnä lainaa alaikäiselle, tai jos myöntääkin, niin pankki ei silloin osaa/tiedä asioita niinkuin ne on! Vai että ajokorttia varten oikein käskettiin hakea lainaa pankista? En minä ainakaan hakisi, halvemmaksi tulee nimittäin oikeasti säästää sen autokoulun hinta ja maksaa se kertaheitolla pois. Tajutonta meininkiä siel autokoulus mis käskettiin hakee lainaa siihen ajokorttiin sanon minä!
No jopa on törkeää asiakaspalvelua. Käy kysäisemässä toisesta autokoulusta.
Kun itse kävin autokoulua niin opiskelin samaan aikaan ja kävin yötöissä, joten oli pakko ottaa osarilla ajokortti. Kurssin hinta jaettiin eriin ja makselin sitten 5kk aikana kaiken pois, eikä korkoa tai osarilisää tullut. Ajokortti oli siis saman hintainen olisin maksanut sen kerralla tai erissä
Niin opintolainan saan, mutta rahat saan lainaan yheltä tutulta, jolle maksan joka kuu pikkusen takas.
ettekö ihmiset ajattele että monilla voi olla tilanne että pakko saada kortti esim työhän tai perheen liikkumiseen, kukapa haluais esim oman perheen kanssa anopin kyydillä kauppa asiat hoitaa.. :D
Meillä ainakin on tarjolla jopa 2 vuotta maskuaikaa hankkimalla Käyttöluotto tai Asiakastili. Noin nuorihan ei saa sitä itse, mutta jompi kumpi vanhemmista anoo ja sopii sinun kanssasi lyhennykset. Maksat rahalla minkä kykenet autokoulun aikana ja loput luotolla ja koulusi ei pitkity. Suunitelkaa maksuohjelma sellaisen koulun toimistossa, jotka palvelevat asiakkaita.
Jos neuvoovat ottamaan lainaa autokoulua varten, niin tarviiko sun just siinä autokoulussa se autokoulu käydä? Varmasti on siellä lähelläs muitekin autokouluja, ja hyvä jos onkin. Surkeaa asiakaspalvelua kyllä, kieltämättä. Itse nyt en ainakaan hakisi lainaa autokoulua varten. Ei niin ei, itse kyllä odotan siihen saakka kun saan ne rahat kasaan ja käyn sen sitten.
Jos mul ei nyt ole rahaa mennä autokouluun, niin ei mun sinne sit tarvii myöskään mennä. Mitään lainaa mä en autokoulua varten rupee ottamaan. Auto kyllä sitten ehkä on eriasia, mutta ei kyllä
autokoulu.
näin se vaan on! ja porukat makso loput 700e 5 erässä. kaikilla ei vaan ole varaa maksaa autokoulua kerralla. ite tarvin kortin ku alkaa koulut joskus hamassa tulevaisuudessa! jes, just tunti sitten sain inssin läpi! 2 inssiä 3 tunnin sisään! yya.
Jatka samaan malliin, nosta ylös vaikka loput viisi sivua vuoden 2005 viestejä, jospa sitten ylläpito tajuaisi poistaa tämän typerän ominaisuuden