Jos istutan puita puutarhaan jotka eivät ehkä kestä suomen talvea.
Mikä pettää paketissa, maanalainen osa eli juuristot routivassa maassa vai se maanpäääälinen osuus eli runko ja oksat. Epäilivät ettei se kestäisi routivaa maata. Jos laitan lämpöä eristävän levyt puun juurelle talveksi? Estääkö se roudan muodostumisen sille kohtaa?
Puutarhaan vieraita puita
4
253
Vastaukset
- Anonyymi
Odota muutama vuosi, niin ilmastonmuutoksen takia täällä voi alkaa kasvattaa taatelipalmuja ja persikoita.
- Anonyymi
Koko paketti saattaa pettää. Runko ja oksat eivät kestä kovia pakkasia eivätkä lämpötilan nopeita vahteluita.
- Anonyymi
"Jos laitan lämpöä eristävän levyt puun juurelle talveksi? Estääkö se roudan muodostumisen sille kohtaa?"
Siinä eristyksessä voi käyttää normaalia routa-styroksia. Vahvuudeltaan 50mm, joita laitetaan 2 kerrosta (kokonaisvahvuus 100mm).
Se toinen kerros laitetaan alemman kerroksen saumojen päälle, niin ettei jää suoraa kylmän siltaa (rakoa) ilmasta maaperään.
Eristeen pinta-alan tulee olla puun rungosta vähintään 1,5m joka suuntaan. Eli eristettynä pitää olla halkaisijaltaan 3 metrin kiekko.
Koska levyt kuitenkin ovat suorakaiteen muotoisia, niin leikkomatta niistä pyörylää, alaksi tulee 3*3m=9m2. Eli yhdeksän neliömetriä.
Se on myös huomioitava, että tietysti levyjen päälle laittaa maata. Muutenhan sinne alle puhaltaa sivuilta tuuli, tai tuuli vie koko levyt mennessään.
Puun maanpäälinen osa on myös hyvä suojata, varsinkin talvista tuulta vastaan ja ennenkaikkea taimena. Siihen rakennetaan kehikko ympärille, johon kiinnitetään levyt esim. kirkkaasta polykarbonaatista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?516600- 705601
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki1034908Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t273635- 2053201
- 413025
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/242944mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132829- 1561661
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3461610