Velkaa ottavan moraali

Anonyymi-ap

150000€ velkaa tietäen ettei aio maksaa yhtään takaisin!

Oikeus tuomitsi yhteiskuntapalvelua ja toki kaikki pitää maksaa! Mutta missä on ihmisen moraali, että asennoituu niin ettei maksa penniäkään takaisin. Ja miten tuo on mahdollista, koska asiakastietojen perusteella jossain vihreä värikin muuttuu mustaksi, eikä tavallisen ihmisen lähtökohta monestikaan voi olla ”vihreä”.

No, tämä iltiksen juttu on vain yksi monista vastaavista. Nykyaikana yhden pankin mobilisovelluksella voi käyttää toisenkin pankin asiointia, eli kyllä pankit tietää toisistaan vaikkeivät myönnä!

Eihän se ole hullu joka ottaa velkaa, vaan se joka ontaa! Ja kun tili on 150, niin sen tietää jo ettei niitä kuittaa kuin kuolema. Kuoleman jälkeen on kevyt olla.

7

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on sanomasi?

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🔞 ­­­N­­­y­m­f­­­o­­­m­­­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17655574p

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      "Nykyaikana yhden pankin mobilisovelluksella voi käyttää toisenkin pankin asiointia". No ei voi. Jokaisella pankilla on omasovelluksensa. Valtaosa pankeista ja luotontarjoajista kuuluvat positiiviseen luottopalveluun eli lainaa hakiessa saavat kyllä tietoonsa velat. Mitä tulee tuohon tuomioon, niin petoshan tuo on, jos ottaa velkaa aikomatta maksaa takaisin.

      • Anonyymi

        Ainakin op mobiilissa on kohta jossa voi aktivoida käyttöoikeuden toisen pankin tiliin joka on käyttäjän oma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin op mobiilissa on kohta jossa voi aktivoida käyttöoikeuden toisen pankin tiliin joka on käyttäjän oma.

        Jaa, tuo kiinnosta, kerrotko kädestä pitäen, miten sen saa toimimaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, tuo kiinnosta, kerrotko kädestä pitäen, miten sen saa toimimaan?

        Pankkien rajapintahan on siinä mielessä avoin että kuka tahansa sitä voi käyttää kun on vaan systeemit kunnossa, tämähän muuttui tässä pari vuotta sitten vai milloika olikaan.


    • Anonyymi

      Mielestäni käteisenä koko summa, mahtuu kait salkkuun ja sitten Monacoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe