Kiljun teko ohje 1.5l pulloon. (Nuppi sekasin halvemmalla ja pienemmällä määrällä kuin kalja)

Anonyymi-ap

1. Hanki 1.5l pullo ja yksi pienempi pullo, 2dl sokeria, 1 pussi kuivahiivaa, pientä letkua ja pikaliimaa. (Suppilostakin on hyötyä)
2. Laita 1.5l pulloon reilusti yli kädenlämpöistä vettä peri desiä ja sokerit sinne. Sekoittele kunnes sokeri liuennut. Laita pulloon lisää vettä, arvioi itse lämpö. Loppulämpötila pitää olla noin kädenlämpöistä ja vettä noin 2/3 pullosta. Lisää joukkoon hiiva ja ravistele.
3. Tee pullon korkkiin letkun kokoinen reikä poralla, puukolla tms. ja laita letku liimalla kiinni korkkiin mahdollisimman tiiviisti. Sitten korkki kiinni pulloon ja letkun toinen pää pienempään pulloon joka on täynnä vettä. Näin meillä on vesilukko.
4. Laita pullot lämpimään paikkaan jossa saavat olla rauhassa (kupliminen kuuluu joten laita paikkaan josta vanhemmat eivät kuule!) Kilju on valmista kun kupliminen loppuu.
5. Kun kilju on valmista, laita pulloon ehjä korkki ja jätä kilju kirkastumaan pariksi päiväksi
6. Hanki letkua, ja työnnä letku kirkastuneeseen kiljuun lähes pohjalle (ei ihan ettei hiivapaska lähde mukaan) ja imaise letkusta niin kiljua alkaa tulemaan. Huom letkun toisen pään tulee olla alempana kuin pullon että lappo toimii. Lappamalla siirrät kiljun toiseen pulloon tai useampaan pieneen pulloon, miten haluat ja jätät taas pariksi päiväksi kirkastumaan.
7. Toista kohta 6 niin monta kertaa että kilju on läpinäkyvää, itse tein kolme kertaa.
8. Ja eikun pää sekasin! Voit kokeilla lisätä makuja, itse olen todennut, juissin, kokiksen ja monsterit toimiviksi. Näin 65 kiloa painavalla pojankoltiaisella riitti 0.33 pullo kiljua saamaan semmoseen tilaan että vaikeuksia pysyä pystyssä. Kilju on noin 20%

2

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😍😋😍😋😍😋😍😋😍

      😋 ­­­N­­y­m­­­f­­­o­­­m­­­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17656335i

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    • Anonyymi

      Oletko mitannut % jollakin mittarilla kun olet siitä noin varma??

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      433
      2788
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      91
      2056
    3. 165
      1634
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      90
      1553
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1496
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1248
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1094
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1080
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      942
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      932
    Aihe