Ilmastonmuutos ja luontokato etenevät kovaa vauhtia ja uhkaavat kaikkien ihmisten tulevaisuutta. Siksi kannatan täysin tieteeseen pohjautuvia ympäristötoimia - vaikka ne tarkoittaisivatkin taloudellisia uhrauksia. Toivon lisäksi hallitumpaa maahanmuuttopolitiikkaa ja määrätietoisempia kotoutustoimia, sillä näen vuosi vuodelta enemmän viitteitä yhteiskunnan luottamuksen rapautumisesta. (Toki myös tuloerot ja eriarvoisuuden lisääntyminen vähentävät kansalaisten luottamusta toisiinsa ja yhteiskuntaan).
Mielestäni Suomen kaltaisella pienellä maalla ei ole varaa tällaiseen kansaa jakavaan, monikulttuurisuuden lisääntymisestä aiheutuvaan kehitykseen – vaikka pidänkin hädän alaisten ihmisten auttamista tärkeänä.
Edellä mainituista syistä on ollut vaikea löytää sopiva puolue äänestettäväksi eduskuntavaleissa. Toivoisinkin, että olisi olemassa aito vaihtoehto, joka ei pakottaisi valitsemaan ympäristön pelastamisen ja suhteellisen löysän pakolaispolitiikan välillä. Mielestäni Suomessa voisi olla toinenkin hyvin vihreä puolue, joka ei edistä löysää pakolaispolitiikkaa ja huumelainsäädännön keventämistä. Mahtaako kenelläkään olla saman suuntaisia ajatuksia?
Tieteeseen pohjautuvat ympäristötoimet vai hallitumpi maahanmuuttopolitiikka...?!
5
307
Vastaukset
- Anonyymi
Saman suuntaisia ajatuksia oli vihreää liikettä perustamassa olleella Pentti Linkolalla ja joutui vähän äkkiä lähtemään koko liikkeestä!Ja kuten itse kirjoitti;ei siellä mitään ymmärretty luontoarvoista vaan kaiken maailman seksuaali-ja huume hihhulit sekä feministi ja invaliidit siellä eteen tunki!No Linkola sekä Paloheimo ja muut järkimiehet lähtivät pois!
- Anonyymi
Juurisyy moneen ongelmaan on maapallon ihmismäärä ja liikakansoitus. Hiljattain mainittiin, että maailman väkiluvun arvioidaan nyt rikkoneen 8 miljardin ihmisen rajan. Vielä 1960-luvulla arvioidaan olleen alle 4 miljardia ihmisitä maailmassa.
- Anonyymi
Lisäys. Yksi miljardi on tuhat miljoonaa, eli melkoisesti on väkeä tällä planeetalla nyt.
- Anonyymi
Nyt tulivuoret nauraa ja henkiin.. Me aletaan Kohta puhuu,viherhipit!
- Anonyymi
Luontokadosta..
Kannattaa tutustua tähän.
Biodiversiteetti-indeksi: Suomen luonnon monimuotoisuus EU:n huippua
Biodiversiteetti-indeksi (BII) eri EU-maissa
Kypros 100 %
Suomi 95,98 %
Saksa 95,98 %
Ruotsi 94,93 %
Kreikka 91,16 %
*
*
Unkari 59,99 %
Luxemburg 53,15 %
Tanska 44,89 %
Irlanti 40,59 %
Lähde: Natural History Museum, London
https://www.metsalehti.fi/uutiset/biodiversiteetti-indeksi-suomen-luonnon-monimuotoisuus-eun-huippua/#aefcc92d - Anonyymi
Ei järkeä saa suosia maahanmuuttopolitiikassakaan, sanoo vasuri. Kaaosporukkaa pitää suosia, eli muslimeja jotka ei välitä mistään mitään muusta kuin omasta leviämisestään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759512Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825980Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084636Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872070Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801367