Sähkön tuotannon tilanne kolmen minuutin välein:
https://www.fingrid.fi/sahkojarjestelmantila/
https://www.fingrid.fi/sahkojarjestelmantila/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Suomen tuulivoiman teho nyt 100 Megawattia. Äsken se oli 106 Megawattia. Aluehinta 330 euro /Megawattitunti
Tuulisähköä tuotetaan nyt 130 MW teholla, noin 20 - 30 tuulivoimalan voimin. Sähköntuontia reilut Olkiluoto 3:n verran. Hinta noususuunnassa. Parhaillaan Suomen aluehinnalla sähkö maksaa 361,40 €/MWh.
Tuulivoimatuotanto su 4.12.22
18.55: 190 MWh
20.34: 234 MWh
Aluehinta 340e/kWh
Teho nousee. Hinta laskee!
Sitkun tulivoiman tuotanto on nelinumeroisia lukemia ja olikiluoto puksuttaa täysillä menee sähkönhinta ykkösellä alkavaksi. Ilon päivät!
Tänään kello 23.22 tuulivoimaa on 381 megawattia! Ja hintaa ainoastaan 300 euroa megawatti!
Kun sanot "ainoastaan 300 euroa megawatti", ymmärrätkö ja tiedätkö, että se tarkoittaa rahassa 30 senttiä kWh, kun Suomessa oikeiden voimaloiden sähkön tuotantokulut ovat olleet vuosikymmeniä ja ovat edelleenkin vain 3-4 senttiä kWh? Mutta hallituksemme antaa sähköntuottajien rahastaa kymmen- ja monikymmen kertaisia ylihintoja sähkön käyttäjiltä ?
Joten ei lisääntyneet tuulimyllyt ole tuoneet halvempaa sähköä, mutta ne sekoittavat sähkömarkkinoita, kun eivät pyöri tuulettomilla pakkasilla, kun sähköä eniten tarvitaan!
Ohhoh,, anteeksi erehdyin pilkun paikasta! Samoja numeroita,😔
Numeroitahan vain ne ovat! Ja nollathan ei merkitse mitään. 3..30..300
Ajatella nyt tänään12.44!
Tuulivoimaa 2545 megaa
Aurinkovoimalat 17 megaa
Tuulivoima kirittää hurjasti. Tänään 18.43 jo 2923 megawattia. Sähkön alueellinen hinta 386e/mwh, häh?
Tuotanto nousee ja hinta nousee. Vaikea yhtälö!
Mitä enemmän on myytävää, sitä korkeampi hinta, näinhän se tänä päivänä tietyillä aloilla menee, ainakin kun tuote on jotain mitä kaikkien täytyy ostaa, pitäähän sitä koijareille saada voittoa, perskule.
Huomenna kello 19 sähköpörssissä saa sähköä hintaan ainoastaan 50,5 c/kWh.
Pörssillä halapaa. Ps:läisellä valot palaa yöt päivää hautuumaantiellä
Huomenna halapaa sähköä. Hinta kevenee vain!
Kun kello kaheksan-viiva-yheksäntoista
sähkönkäyttörajoitteet sä poista
Päivän pörssisähkön hinta avoimilla
markkinoilla 507,9 euroa megawatilla
Iloiseksi muutos saattaa mielen
laulamaan asiantila laittaa kielen
Suuperät alkaa nutten rallattaa
Sähkökauppias kun hintaa kallistaa
Köyhän kukkaroa pakottaa. Mutta valtion laskuun!
On se kumma, ensin pitää saada tehdä oikeistopolitiikan mukaista bisnestä, ja sitten kun sitä tehdään, niin huudetaan sosialismia apuun, taas kerran.
Siinä sen näkee, oikeistopolitiikka ei toimi, joten se kannattaisikin haudata viallisena ja typeränä aatteena muiden typerien aatteiden kanssa pohjattomaan suohon, ja syvälle.
Mitenkäs olisi käynyt, jos kokoomus ja persut olisivat päsmäröimässä hallituksen johdossa? Heittäytyisivätkö ne sosialisteiksi? Veikkaan, ei, eli maksa tai ole ilman, sillä se on oikeistopolitiikan peruskivi, vapaa kauppa, kysynnän ja tarjonnan laki.
Toki oppositiossa huudetaan nyt polttoainetta ja sähköä varten sosiaalitukea kansalle oikein kuorossa, mutta sieltä on helppo ahneidenkin huudella ja kertoilla satuja kansalle siitä, miten he olisivat kivoja ja miten he antaisivat kaiken mitä kansa tahtoo, siis jos vain voisivat, mutta kun eivät voi, joten äänestäkää heitä.
Persut ovat vielä sen verran öykkäreitä, etteivät aivan kaikki sentään usko mitä he suustaan suoltavat, mutta kokoomuksen sadut näkyvät uppoavan kansaan kuin häkä, ja on yhtä terveellistäkin.
55.9 cent /kwh oliko klo 18 silloin?
430,1 mummon euroa megawattitunnilta tänään klo 19. Pistelee papankin suun mutreaksi..
Nyt ennuste 12.12.2022 päivälle jopa 1000 €/MWt. Se on 1e/kWt. Tarkista itse vaikka.
12.12.22
Klo 9: 532,1 e/MEGAwattih
Klo 18: 531.2 e/MEGAwattih
Laskusuunta, lohduttaako??
Enään 395,1 euro Megawatilta. Huoh helpotus
Klo 22.15 on 325,0 e/kwh. Laskee puoleen yöhön niinkin alas kuin 252,6 .
Päivän huippuhinnan odotus 590,0 e/MWh klo 18-19 välillä.
Juu näin nöyrästi totean, näyttää yhä olevan 520,6 ekeä megawattitonnilta!
Aluehinta Suomessa kello 19-20 välillä 499,9 Eeroa megawatilta.
Sähköenergia pörssissä tännään klo 19 oli 54,99 eemeliä.
Sähköenergia pörsisä huomenna klo 10 on 62,15 eemeliä.
Ei ollenkaan niin paha kuin ennuste. 547.4 klo 10-11 välillä.
565,0 e/MWt tänään huiput.
Hinnat alkaa olla sellasia, että kannattaa jo ruveta agregaatilla pyörittämään vihreää sähköä. Vois kehäkolmosen rajaa lohkaista Helsingin pois ja myydä Ahvenenmaan kanssa Venäjälle, niin alkais tulemaan jotain järkeä näihin touhuihin.
Kyllä se on nyt kokoomuksen sinistä, ei vihreää, sillä sen verran repivät voittokatetta sähköllä.