Jos Kokoomus valitaan ensi kevään vaaleissa hallitukseen, tulee siitä pääpuolue ja päämisteriksi Orpo. Petteri on jo useaan kertaan esittänyt leikkauksia asumistukeen ja työttömyys turvaan. Näinä kovan inflaation, hintojen nousun aikana heikoimpia lyödään. Kannattaa miettiä ketä tai mitä puoluetta vaaleissa äänestää, mikäli saa tai on olemassa mahdollisuus että joutuu hakemaan näitä.
Kokoomuksen Orpo on esitellyt leikkauslistansa
5
151
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä niin on että en Kokoomusta äänestä.....kun niillä itellä juoksee kovat tulot on helppo leikata muilta..., ja hinnat sen kun nousee.
- Anonyymi
Leikkaukset ovat totuus, enää ei voi ottaa samoin lainaa kuin nykyhallitus.
Korko lienee valtionlainalla 4-5 % kesän jälkeen. En pidä Orposta, se kuitenkin lienee totuus.
Ja nykyään on jaettu rahaa firmoille eri tavoin , joka on pitänyt työllisyyden hyvänä, niin ei voi jatkua.
Minulla ei ole puoluetta, usein en ole äänestänyt, joskus kirjoittanut oman nimeni, kerran persuja.- Anonyymi
Paitsi että kalliimmaksi tulee kun ei myönnetä asumistukea eikä työttömyysturvaa. Tämän jälkeen henkilö hakee toimeentulotukea ja toimeentulotukeen kuuluu myös maksettavaksi sähkölaskut, kotivakuutusmaksut, välttämättömät terveydenhuoltomaksut, välttämättömät asiakirjat jne.
- Anonyymi
Pitää tutkia kuinka firma käyttänyt tuen. Onko varastomiehelle tullut potkut ja rahat hävinneet pomon taskuun. Kyllä ne leikkaukset pitää aloittaa heiltä joilla on puskuria eli kokkareista itsestään. Helppo se muilta riistää, omasta ei milään luovuta, lisää vaan haalitaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää tutkia kuinka firma käyttänyt tuen. Onko varastomiehelle tullut potkut ja rahat hävinneet pomon taskuun. Kyllä ne leikkaukset pitää aloittaa heiltä joilla on puskuria eli kokkareista itsestään. Helppo se muilta riistää, omasta ei milään luovuta, lisää vaan haalitaan.
Kokkare varmaan antanut laittomat potkut hyvälle & ahkeralle työntekijälle, varastomiehelle ja ottanut tilalle jonkun hemaisevan mitään osaamattoman kapeauumaisen nuoren likan, jota pannut firman pippaloissa ja jolle ei maksa kunnolla liksaa ainoastaan luonnossa & ”työn ilolla” ja sitten huutelee ympäriinsä, että varastomies on omaa syytä työtön, mitäs ei laiska tyhmä ihmisroska mene töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155