Kokoomuksen Orpo on esitellyt leikkauslistansa

Anonyymi-ap

Jos Kokoomus valitaan ensi kevään vaaleissa hallitukseen, tulee siitä pääpuolue ja päämisteriksi Orpo. Petteri on jo useaan kertaan esittänyt leikkauksia asumistukeen ja työttömyys turvaan. Näinä kovan inflaation, hintojen nousun aikana heikoimpia lyödään. Kannattaa miettiä ketä tai mitä puoluetta vaaleissa äänestää, mikäli saa tai on olemassa mahdollisuus että joutuu hakemaan näitä.

5

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä niin on että en Kokoomusta äänestä.....kun niillä itellä juoksee kovat tulot on helppo leikata muilta..., ja hinnat sen kun nousee.

    • Anonyymi

      Leikkaukset ovat totuus, enää ei voi ottaa samoin lainaa kuin nykyhallitus.
      Korko lienee valtionlainalla 4-5 % kesän jälkeen. En pidä Orposta, se kuitenkin lienee totuus.
      Ja nykyään on jaettu rahaa firmoille eri tavoin , joka on pitänyt työllisyyden hyvänä, niin ei voi jatkua.
      Minulla ei ole puoluetta, usein en ole äänestänyt, joskus kirjoittanut oman nimeni, kerran persuja.

      • Anonyymi

        Paitsi että kalliimmaksi tulee kun ei myönnetä asumistukea eikä työttömyysturvaa. Tämän jälkeen henkilö hakee toimeentulotukea ja toimeentulotukeen kuuluu myös maksettavaksi sähkölaskut, kotivakuutusmaksut, välttämättömät terveydenhuoltomaksut, välttämättömät asiakirjat jne.


      • Anonyymi

        Pitää tutkia kuinka firma käyttänyt tuen. Onko varastomiehelle tullut potkut ja rahat hävinneet pomon taskuun. Kyllä ne leikkaukset pitää aloittaa heiltä joilla on puskuria eli kokkareista itsestään. Helppo se muilta riistää, omasta ei milään luovuta, lisää vaan haalitaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitää tutkia kuinka firma käyttänyt tuen. Onko varastomiehelle tullut potkut ja rahat hävinneet pomon taskuun. Kyllä ne leikkaukset pitää aloittaa heiltä joilla on puskuria eli kokkareista itsestään. Helppo se muilta riistää, omasta ei milään luovuta, lisää vaan haalitaan.

        Kokkare varmaan antanut laittomat potkut hyvälle & ahkeralle työntekijälle, varastomiehelle ja ottanut tilalle jonkun hemaisevan mitään osaamattoman kapeauumaisen nuoren likan, jota pannut firman pippaloissa ja jolle ei maksa kunnolla liksaa ainoastaan luonnossa & ”työn ilolla” ja sitten huutelee ympäriinsä, että varastomies on omaa syytä työtön, mitäs ei laiska tyhmä ihmisroska mene töihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      228
      14000
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      58
      7153
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      196
      6793
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      99
      4710
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4644
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      22
      4457
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      73
      4313
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4112
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3886
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3681
    Aihe