Paras ministerikaksikko hoitamaan Suomen taloutta

Seuraavan hallituksen isona tehtävän on valtion velkaantumisen vähentäminen. Hallitustyöskentelyssä pääministeri/valtiovarainministeriparin yhteistyökyvyllä on iso merkitys. Mikä sitten olisi paras pääministeri/valtiovarainministeripari panemaan velkaantumisen kuriin? Valtion velkaantumisaste (velka/bruttokansantuote) oli 14,5 % vuonna 1987. Silloin Kokoomus pääsi ensimmäisen kerran hallitukseen. Harri Holkerista (Kok.) tuli pääministeri ja Erkki Liikasesta (Sd). Sen lisäksi on ollut kolme muuta Kokoomus/Demari-hallitusta, kolme Kokoomus/Kepu-hallitusta ja yksi Kepu/Demari-hallitus. Vuodesta 1987 vuoteen 2019 velkaantumisaste on kasvanut Kokoomus/Kepu-hallitusten aikana yhteensä yli 50 %. Demari/Kokoomus-hallituksilla velkaantumisaste on vähentynyt yhteensä yli 10 % ja Demari/Kepu-hallituksilla peräti yli 11 %.

11

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      90-luvun laman aikana valtio teki voimakkaasti supistavaa politiikkaa Viinasen (kok) johdolla, ja tavallinen kansa kärsi. Tuli pienyrittäjien konkursseja, työttömyyttä, pakkohuutokauppoja, itsemurhia.

      Nyt oppositio yrittää taas samaa, ja tekosyynä on velalla pelottelu. Persut ja kokoomus kiristäisivät taloutta, vaikka tulossa on laskukausi. Näissä puolueissa ei ymmärretä, että kiristäminen vain pahentaa taantumaa ja muuttaa sen lamaksi.

      Tai anteeksi, kokoomus kyllä tajuaa. He tietävät että työttömyys lyö työntekijät maahan, jolloin nämä eivät pysty pitämään puoliaan palkan ja työolojen suhteen. Samaa he tarkoittavat ajamalla rajoittamatonta työperäistä maahanmuuttoa. Köyhät ja lukutaidottomat ulkomaalaiset tekisivät orjatyötä, ja heidän aiheuttamansa sosiaaliset ongelmat jäisivät veronmaksajien harteille.

      • Ikävä kyllä. En ole aivan varma tajuaako Kokoomuskaan. Historia ei sitä käsitystä kyllä tuo.
        Kokoomus on erinomainen kampanjoimaan ja pärjää sen vuoksi hyvin vaaleissa, mutta kestävämpi substanssi puuttuu.


      • Anonyymi

        Valtion velkaanyuminen saadaan loppumaan kun lopetetaan turhat tehottomat sosiaqli ulietukken maksaminen voitollisille yrityksille
        Yrijykset myös maksaan veroja esim alv veron


    • Anonyymi

      Kokomus samanlainen Eulle lajoittaja ja mamuhyysäri!

      • Anonyymi

        Eriarvoisuus kasvoi merkittävästi Sipilän hallituskauden aikana, selviää Tilastokeskuksen julkaisemasta raportista. Suomalaisten varallisuuserot ovat 2000-luvulla kasvaneet ja että kymmenesosa suomalaisista omistaa puolet kotitalouksien nettovarallisuudesta.

        Raportin mukaan vauraimman kymmenyksen varallisuus kasvoi 2016–2019 keskimäärin 70 458 eurolla per kotitalous. Loput yhdeksän tulokymmenystä puolestaan köyhtyivät keskimäärin 5 346 eurolla kotitaloutta kohden.

        Varallisuuserot kasvoivat valtavasti 2000-luvulla. Rikkain kymmenys on kasvattanut varallisuuttaan 375 060 eurolla per kotitalous, kun taas köyhin kymmenys on velkaantunut entisestään.

        Varallisuuserot kasvoivat jyrkimmin Juha Sipilän hallituskauden aikana. Sipilän hallituksessa istuivat perussuomalaiset (myöhemmin siniset), kokoomus ja keskusta


    • Anonyymi

      Toivon myös demari-kepu hallitusta. Osaavat hoitaa hommat. Jo historia sen todistaa. Yhdessä loivat maailman parhaan maan. Sorsa ja Virolainen loivat Suomesta hyvinvointivaltion ja nostivat meidät huipulle.
      Annetaan Marinin ja Saarikon jatkaa hyvää työtään.

      • Anonyymi

        Nyt on kaikki puolueet puhunut valtion velkakierteen katkaisemisesta. Eniten äänessä on ollut kokoomus ja perusuomslsiset. Mielipidetiedustelut ennustavat näille puolueille suurinta kannatusta seuraavissa vaaleissa. Jo se toteutuu, olisi demokratian vastaista, jos näiden puolueiden edustajat eivät saisi hoitaa valtion talousasioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on kaikki puolueet puhunut valtion velkakierteen katkaisemisesta. Eniten äänessä on ollut kokoomus ja perusuomslsiset. Mielipidetiedustelut ennustavat näille puolueille suurinta kannatusta seuraavissa vaaleissa. Jo se toteutuu, olisi demokratian vastaista, jos näiden puolueiden edustajat eivät saisi hoitaa valtion talousasioita.

        Joo kyllöhpn ne puhua osaa mutta vetävät vaannyhteen suunta ja se ei ole hyvää talouspolitiikaa lopuu ostoboima lyhyesti


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on kaikki puolueet puhunut valtion velkakierteen katkaisemisesta. Eniten äänessä on ollut kokoomus ja perusuomslsiset. Mielipidetiedustelut ennustavat näille puolueille suurinta kannatusta seuraavissa vaaleissa. Jo se toteutuu, olisi demokratian vastaista, jos näiden puolueiden edustajat eivät saisi hoitaa valtion talousasioita.

        Ongelma onkin siinä, että tähänastisissa oikeistohallituksissa velanhoito on miinuspuolella eli velan määrä suhteessa bruttokansantuotteeseen on kasvanut -ei pienentynyt, niin kuin pitäisi, jos kerran pitävät asiaa koko ajan esillä.
        Kokoomus sijoittaa valtion rahat "poikimaan" hukkainvestointeihin: Olkiluoto, Fennovoima jne. Persukoista ei ole sitäkää vähää talouspuolueeksi. Sen kertoo edellisten vaalien slogankin "suomalainen savupiippu on ilmastoteko". Tuon voisi muuttaa muotoon "suomalainen savupiippu on konkurssiteko".


    • Anonyymi

      Suomen taloudelle ja yhteiskunnalle kaikkein tuhoisimpia on aina olleet demareiden ja kokoomuksen yhteishallitukset.

      Syy on se, ettei kummassakaan puolueessa löydy älyllistä kapasiteettia ajatella päätösten seurauksia pidemmällä aikavälillä.

      Mm. sote-sotku oli demareiden ja kokoomuksen aiheuttama, kun nuo puolueet "viisaudessaan" lakkauttivat vuosisatoja toimineen läänijärjestelmän.

      Demarit ja kokoomus: ylivoimaisesti Suomen haitallisimmat puolueet.

      • Joka tapauksessa Demari/Kokoomus -hallitukset ovat vuodesta 1987 lähtien onnistuneet kumulatiivisesti pienentämään velan osuutta bruttokansantuotteesta yli 10 %.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1238
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      904
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      90
      825
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      20
      769
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      702
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      603
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      116
      519
    Aihe