ja katkeroituvat, kun tämä ei tietenkään ole mahdollista. Turhaan kiukkuavat täälläkin.
Ruotsinkieliset ovat ottaneet asiakseen vaatia ruotsin kieltä osaksi muitten identiteettiä Suomessa
25
177
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsinkielisten koulujen identiteettityö on katastrofaalista.
- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
sairasta on.
- Anonyymi
Järjetön missio RKP:llä
- Anonyymi
Ruotsinkieliset eivät ole vaatineet mitään tällaista. Sen sijaan Persut ovat esittäneet varsin erikoisia väitteitä siitä, miten kielen opiskelu vaikuttaa minäkuvaan. Tämä on herättänyt ihmetystä yleisesti.
- Anonyymi
Pakkoruotsi vääristää
- Anonyymi
"Väitteitä siitä, miten kielen opiskelu vaikuttaa minäkuvaan"
Vain ruotsin kielen pakollisuutta perustellaan mystisellä "identiteetillä".
Englannin, saksan tai espanjan opiskelua ei perustella identiteetillä.
Vain ruotsi on pakollinen.
Ruotsissa nimenomaan pakottaminen vaikuttaa minäkuvaan, koska ruotsipakon peruslähtökohta on identiteetin pakkomuokkaus..
Muokkaus ei tietenkään onnistu, mutta yritys aiheuttaa painetta minäkuvaan:
joudumme taistelemaan oman identiteettimme säilyttämiseksi massiivisen painostuksen alla.- Anonyymi
Missä ruotsin pakollisuutta on perusteltu identiteetillä? Kuka on väittänyt, lähdetieto?
Miten ruotsi aiheuttaa painetta minäkuvaan? Lähde tutkimukseen, jossa tämä on todettu? - Anonyymi
Ruotsin pönkitys on kolonialismia.
Tämä on totta: "joudumme taistelemaan oman identiteettimme säilyttämiseksi massiivisen painostuksen alla". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsin pönkitys on kolonialismia.
Tämä on totta: "joudumme taistelemaan oman identiteettimme säilyttämiseksi massiivisen painostuksen alla".Kolonialismia. Kyllä.
- Anonyymi
Niin vinoutunutta ja järjetöntä RKP:n touhu.
- Anonyymi
Identiteettityötä by RKP
- Anonyymi
Turhaa svekoilua
- Anonyymi
Asioista päättää edustajat. Koko kouluohjelma on suurimmalti osin turhaa ja koulutustyyli typeryyttä, mutta se on mihin edustajien järki yltää.
Ruotsin kieli tai ei, ihan sama mitä ne stumppaa sinne koulutukseen, vaikka Putinin kootut puheet. Yhtä ja samaa typeryyttä joka tapauksessa kaikki on.
Ne opetellaan, saadaan riittävät numerot ja mennään amiksen hankkimaan ammatti ja se siitä. - Anonyymi
Suomenkieliset ja muunkieliset tarvitsevat vapauden valita itse.
- Anonyymi
Kielipelko aiheuttaa sen, että kuvittelee että kielen opiskelu vaikuttaa identiteettiin.
- Anonyymi
Muitten pakkoruotsi näyttää olevan välttämätöntä ruotsinkielisten identiteetille.
- Anonyymi
Tämä ei kuilu vapaaseen maahan
- Anonyymi
Tämä toisten identiteetin säätäminen on narsismin huippu!
- Anonyymi
Kohtuuttomia vaatimuksia RKP:llä!
- Anonyymi
Ruotsipakon perusteet voi kiteyttää: "nyhjää tyhjästä"
- Anonyymi
Mieletöntä touhua
- Anonyymi
Aika lopettaa sellaiset vaatimukset, RKP
- Anonyymi
Turha RKP
- Anonyymi
Turha ruotsi pois
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset394831Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut173622Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693433Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1002784SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862660IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k282597Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161623En mä tahallani ole näin hankala.
Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161386- 1521311
Harmittaako mies, että yhteys katkesi?
Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?1791272